Přejít na sekci článku:
(3) Ekologické
zdroj: shutterstock.com
Ekologický aspekt úzce souvisí s tím etickým. Vždyť, pokud se snažíme chránit zvířata, musíme chránit i prostředí, ve kterém žijí/žijeme – přírodu. Co je vůbec na konzumaci živočišných produktů neekologického? Na výrobu masa se spotřebovává až třináctkrát více vody než na výrobu potravin na rostlinné bázi, což vodní zdroje významně vyčerpává. Kromě toho velkochovy produkují skleníkové plyny, jako je oxid uhličitý a methan. Ty se totiž uvolňují z nahromaděných výkalů zvířat. Velkochovy způsobují také ztrátu biodiverzity. Zvyšující se poptávka po masných výrobcích vyžaduje rozšíření produkce. Také kvůli tomu se kácejí pralesy a místo nich se objevují pole pro pěstování krmných plodin.
(4) Ekonomické
Všeobecně panuje mýtus, že zdravý životní styl je drahý. Pokud je tedy veganství zdravé, bude asi taktéž nákladnější. Zdravý životní styl jako takový ani zdravý životní styl založený na veganství nemusí zruinovat vaši peněženku. Samozřejmě, pokud budete jíst všechny ty náhražky masa, sýrů a kupovat si různé superpotraviny, váš rozpočet se určitě navýší. Tyto věci však k životu vůbec nepotřebujeme. Pokud se budete snažit stravovat co nejpestřeji a budete jíst základní potraviny, jako jsou luštěniny, obilniny, ovoce, zelenina, a oříšky či semínka, dodáte tělu všechny potřebné látky v jejich nejpřirozenější podobě a neutratíte všechny úspory. Naopak vynecháním nebo alespoň omezením masných výrobků výrazně ušetříte. Vždyť právě maso patří mezi ty nejdražší položky v nákupním košíku. Pokud si párkrát týdně maso odepřete, za ušetřené peníze pak můžete ještě navíc své tělo rozmazlit nějakými superzdravými potravinovými doplňky ☺.
Pro ušetření financí i ostatních zdrojů mluví i fakt, že zhruba 80 % zemědělské půdy se používá na vypěstování plodin, které slouží jako krmivo pro zvířata. Kdybychom na této půdě místo krmiva pro zvířata pěstovali plodiny pro nás, mohli bychom tak nakrmit celý svět a ukončit hladomor.