Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Certifikáty a jak se v nich vyznat – bio a přírodní certifikáty, 2. díl

Certifikáty a jak se v nich vyznat – bio a přírodní certifikáty, 2. díl V dalším díle si dopovíme o zbylých bio a eko certifikátech a poté se přesuneme na etické a ekologické.
Jana Konečná
5,0 5
4

Certifikáty a jak se v nich vyznat – bio a přírodní certifikáty, 2. díl zdroj: shutterstock.com

V minulém díle jsme si řekli jen o těch nejzákladnějších bio certifikátech, dozvěděli jsme se také, k čemu všeobecně takové certifikáty slouží, jak si jednoduše podle nich můžete na našem eshopu produkty vyfiltrovat, ale také jsme se zblízka podívali na možné nevýhody, které jsou s certifikáty spojeny. Dnes si dáme dávku informací o zbylých přírodních certifikátech a ve třetím díle našeho malého článkového průvodce na pokračování si potom více přiblížíme ty, které jsou zaměřeny spíše na ekologickou a etickou stránku.

CPK a CPK BIO

Naturland zdroj: biooo.cz

CPK a CPK BIO

CPK a CPK BIO jsou ryze české certifikáty. Jejich zkratka je jednoduše tvořena ze slov „certifikovaná přírodní kosmetika“. Nejdůležitější podmínkou pro získání tohoto certifikátu je používání přírodních surovin, které byly získány šetrným způsobem. V takto certifikovaných výrobcích nenajdete žádné syntetické sloučeniny, geneticky modifikované složky, deriváty z ropy, umělé parfemace, barviva, ale ani látky živočišného původu, kvůli jejichž získání muselo být zabito zvíře. Produkty samozřejmě nesmí být ani na zvířatech testovány. Přídavek „bio“ u certifikátu CPK BIO pak kromě zmíněných kritérií přidává podmínku, že v produktu musí být minimálně 20 % obsažených surovin v bio kvalitě.

NATURLAND

Certifikát Naturland vydává německá asociace. Pro jeho získání musí výrobci produktu dodržovat nejen přísné zákony o ekologickém zemědělství, ale zkoumá také pracovní podmínky zaměstnanců, kteří se na výrobě produktu podíleli. Certifikované kosmetické produkty nesmí klasicky obsahovat deriváty ropy, syntetickou parfemaci, barviva, změkčovadla, či silikony. Co se týká konzervace, tak jsou vždy upřednostňovány přírodní konzervanty a konvenční alternativa může být použita jen v tom případě, že neexistuje dostatečně účinný přírodní konzervant a i v takovém případě je povoleno použít maximálně 5 % konzervantů s tím, že musí být zaručena jejich zdravotní nezávadnost.

ORGANIC SOIL ASSOCIATION

CPK a CPK BIO

Organic Soil Association je britská certifikační společnost. Certifikuje nejen kosmetické produkty, ale taktéž i potraviny, nápoje nebo textilní výrobky. Produkty označené logem Organic Soil Association musí mít minimálně 70% podíl bio surovin. Na etiketě musí navíc být uvedeno jejich přesné množství. Pokud na výrobku s certifikátem Organic Soil Association tento údaj nemůžete najít, znamená to, že obsah organických složek je vyšší než 95 %. Takto označené produkty nesmí obsahovat žádné živočišné složky a ani být na zvířatech testovány, takže jsou zároveň vhodné i pro vegany.

Cosmos

CPK a CPK BIO

Certifikát Cosmos vznikl v roce 2014 za účelem sjednotit stávající evropské standardy a požadavky na kvalitu přírodní a bio kosmetiky. Má dva stupně - Cosmos Natural a Cosmos Organic. Oba stupně mají společné požadavky na složení. Ani jeden nesmí obsahovat ropné produkty, GMO, parabeny či ftaláty. Cosmos Organic navíc musí splňovat 95% obsah bio surovin a ty musí tvořit celkem 20 % z váhy produktu. Důraz při udělování těchto certifikátů je kladen také na udržitelnost používaných surovin i obalového materiálu.

BIO ECO COSMESI

CPK a CPK BIO

Bio Eco Cosmesi je italský certifikát, který kromě přírodního složení produktu řeší také proces výroby a obalové materiály. Certifikované produkty musí obsahovat výhradně přírodní suroviny, z nichž musí být co nejvyšší podíl z ekologického zemědělství či šetrného sběru ve volné přírodě. Takto certifikovaná kosmetika samozřejmě neobsahuje žádné zdraví škodlivé látky, nesmí být testována na zvířatech a nesmí ani obsahovat žádné živočišné složky, kvůli jejichž získání byla způsobena smrt zvířete.

NSF

CPK a CPK BIO

NSF certifikace patří mezi jednu z úplně nejstarších. Vznikla již v roce 1944 ve Spojených státech. Zpočátku tento certifikát sloužil k označování kvalitních potravin, ale postupně se jeho působnost rozšířila i na kosmetiku, čisticí prostředky a další. V současnosti ochranná známka NSF vypovídá nejen o kvalitě výrobku, ale také zaručuje, že minimálně 70 % složení produktu je v biokvalitě. Pro získání certifikace je taktéž důležité myslet na ochranu zdrojů pitné vody a celkovou obnovitelnost přírodních zdrojů.