Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak vyrobit koncentrovaný čistič ze 2 ingrediencí

Jak vyrobit koncentrovaný čistič ze 2 ingrediencí Koncentrovaný univerzální čistič si můžete vyrobit sami doma ze dvou základních ingrediencí.
Mája Ráblová
4,6 5
38

Jak vyrobit koncentrovaný čistič ze 2 ingrediencí zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Říká se, že nejlepší věci jsou ty nejjednodušší. No, možná se to neříká, ale o tomto doma vyrobeném koncentrovaném čističi to rozhodně platí :)!

Koncentrovaný čistič...

  • Koncentrovaný? Ano, protože výsledný koncentrát se těsně před použitím míchá půl na půl s vodou a to nejlépe do nádoby s rozprašovačem, který nám usnadní aplikaci.
  • Čistič? Přesně tak! Čistící prostředek, který nám pomůže nejen při běžném úklidu, ale také nás spolehlivě zbaví připečené mastnoty v kuchyni, zažrané rzi v koupelně i dehtových či inkoustových skvrn. Dokonce je vhodný i pro náročné čištění vosku, lepidla a žvýkaček z vodou omyvatelných povrchů. S trochou zručnosti je možné ho použít i pro čištění koberců jak ručně tak strojově.

 

Co budeme potřebovat?

Jak vyrobit koncentrovaný čistič ze 2 ingrediencí

  • Pomerančovou, citronovou, limetkovou či grepovou kůru
  • Ocet
  • Uzaviratelnou nádobu, ve které budete slupky louhovat
  • Bylinky, květiny, koření, éterické oleje, extrakty,...
  • Láhev s rozpračovačem, kterou naplníme 1:1 nebo 2:1 vodou a koncentrovaným čističem

 

Do připravené nádoby vložíme slupky z citrusů, můžeme přidat i nějaké bylinky jako je máta, rozmarýn, celá skořice, badyán, hřebíček apod. Celý obsah zalijeme octem (může být kvasný lihový, jablečný, vinný,...) a můžeme přidat pár kapek éterického oleje. Za pomoci pomerančového EO zintenzivníte účinky i vůni pomerančové kůry, eukalyptem nebo mátou zase výslednou směs patřičně osvěžíte. Ujistíme se, že všechny ingredience jsou ponořené a nádobu zavřeme tak, aby dobře těsnila těch několik týdnů, kdy necháme ocet pracovat.

Jak vyrobit koncentrovaný čistič ze 2 ingrediencí

Nejlépe každý den je dobré nádobou zatřepat a promísit tak její obsah. Za tři a ž čtyři týdny můžeme nádobu otevřít. Připravenou láhev s rozprašovačem zaplníme ze třetiny až z poloviny uleženým koncentrátem (pokud obsahuje menší kousky, které by mohli zanést rozprašovač, určitě nalévejte přes sítko). Zbytek láhve doplníme vodou a případně ještě můžeme doladit vůni pár kapkami éterických olejů. Takto připravený čistič je ekologický, dobře snášený alergiky a lidmi s citlivou pokožkou a navíc nás téměř nic nestojí :)...

Citrusy fungují jako skvělý odmašťovací prostředek, odstraňovač skrvn a ještě k tomu příjemně přírodní osvěžovač. Ocet má taktéž skvělé čistící a odmašťující vlastnosti, ničí plísně a bakterie. Dvojí síla citrusů a octa je to pravé pro naši k přírodě šetrnou domácnost.

Osobní tip: Tři týdny jsou pro louhování minimum, přitom maximum může být i několik měsíců. Jediné, co je důležité si pohlídat, aby ingredience v podobě slupek, bylinek a koření byly vždy ponořené a nezačaly se tak kazit.

Jak vyrobit koncentrovaný čistič ze 2 ingrediencí

Koncentrovaných čističů si můžeme připravit několik druhů. Mnou osvedčené kombinace jsou pomeranč a skořice, grep+citron a rozmarýn, limetka a máta. Pro extrémní odolnou špínu naneste společně s čističem i jedlou sodu, která je narozdíl od kyselého čističe velice silná zásada a tyto dva chemické protiklady začnou ihned reagovat. Přeji krásný, ekologický, rychlý a voňavý jarní úklid!