Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jaký je rozdíl mezi Máchadlem a Aviváží Yellow & Blue?

Jaký je rozdíl mezi Máchadlem a Aviváží Yellow & Blue? Máchadlo prádla vymývá zbytky pracích prostředků z textilních vláken a předchází tak podráždění pokožky. Aviváž zmírňuje statickou elektřinu u prádla ze syntetického materiálu.
Jana Konečná
4,7 5
16

Jaký je rozdíl mezi Máchadlem a Aviváží Yellow & Blue zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Výběr vhodných přírodních prostředků na praní prádla při přechodu na přírodní kosmetiku a drogerii není vůbec jednoduché. Vybrat tak, aby prací přípravek měl přírodní složení a skvělé prací schopnosti, je dost obtížné. U Yellow and Blue kompromisy dělat nemusíte. Kromě ostatní přírodní drogerie nabízí vše, co můžete k praní prádla potřebovat, ať už jsou to prací gely na bázi mýdlových ořechů nebo samotné mýdlové ořechy, přípravky pro přírodní bělení skvrn, změkčovač vody, speciální prací prostředky na dětské pleny či sportovní oblečení nebo třeba aviváž či máchadlo prádla.

A co že je přesně to máchadlo prádla? Pokud jste se s tímto produktem při výběru pracích prostředků ještě nesetkali, tak si pojďte něco málo přečíst o tom, co přesně to je, k čemu slouží a jaký je rozdíl mezi ním a aviváží, za kterou se někdy máchadlo na prádlo nesprávně zaměňuje. Aviváž a máchadlo na prádlo však fungují, dá se říct, naprosto opačně. Zatímco aviváž vlákno uhlazuje a obaluje, máchadlo pracuje na tom, aby se z vlákna vymylo co nejvíce zbytku pracího prostředku.

K čemu slouží aviváž?

Aviváž dodává prádlu měkkost a vůni, původně však byla vyvinuta proto, aby odstraňovala statickou elektřinu ze syntetického textilu. Používat ji tedy na bavlněné či funkční prádlo je naprosto zbytečné. V některých případech i škodlivé. Kvůli obalení vlákna zbavuje aviváž přírodní materiály jejich přirozené savosti a prodyšnosti, proto by se neměla používat na spodní prádlo, ručníky, utěrky, ložní prádlo, dětské pleny, kojenecký textil nebo funkční sportovní oblečení – prostě tam, kde od prádla očekáváme odvádění potu nebo vsakování tekutin. To, že aviváž ve vláknech ulpívá, může ve výsledku způsobit i podráždění kůže – syntetické vůně z konvenčních avivážích vydrží v textilních vláknech opravdu celé roky a mohou pak způsobovat podráždění či alergie. Přírodní aviváž je proto vhodná na textil z umělých vláknech, kde se tolik neusazuje, jen zmírňuje statickou elektřinu a prádlo krásně provoní.

Jak funguje máchadlo prádla?

Máchadlo naopak svou kyselou reakcí neutralizuje zásaditou prací lázeň, což uvítají zejména osoby s citlivou pokožkou, ekzémy nebo alergiemi a taktéž malé děti. Kyselost máchadla má velký význam, protože přirozené pH povrchu lidské kůže je taktéž kyselé (pH 4-6). Kyselé pH chrání pokožku před množením mikroorganismů. Na druhou stranu mýdlo a prací prostředky (i ty přírodní) jsou zásadité. Zbytky pracích prostředků v textilních vláknech proto mohou narušovat její přirozené pH a dráždit ji.

Tím, že se máchadlo stará o dokonalé vyplavení všech starých zbytků z pracích prášků i zabraňuje usazování nových, předchází i šednutí prádla. Textilním vláknům navíc vrací jejich původní vlastnosti – savost, prodyšnost i jasnější barvy. Máchadlo je také velmi vhodné používat, pokud vám z kohoutku doma teče tvrdá voda. V té se totiž sráží účinné látky pracích prostředků s minerály obsaženými ve vodě a jejich účinnost se snižuje.

Aviváž nebo máchadlo?

Kdy tedy použít přírodní aviváž a v jakém případě sáhnout raději po máchadle? Máchadlo i aviváž od značky Yellow and Blue mají obě čistě přírodní složení. V máchadle je kromě vody obsažená také kyselina citronová, která obstarává jeho kyselou reakci a přírodní levandulová silice, jež dodá prádlu příjemnou vůni. Aviváž funguje na bázi přírodních tenzidů a kromě toho je ovoněna taktéž extraktem z levandule. Oba přípravky vám tedy prádlo zároveň provoní. Aviváž použijte v případě, že perete prádlo ze syntetických materiálů a máchadlo používejte na oblečení z přírodních materiálů a celkově choulostivější povahy, jako je dětské oblečení, pleny, spodní a ložní prádlo či ručníky.