Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Harmonizace aromaterapií: Pátá čakra (krční)

Harmonizace aromaterapií: Pátá čakra (krční) Zablokovaná pátá čakra se projevuje neschopností vyjádřit se nebo naopak přílišným a rychlým mluvením, také kritikou a lhaním. Pátá čakra reprezentuje kreativitu, čestnost a vyjádření verbální i neverbální.
Pavlína Klaudová
5,0 5
2

Harmonizace aromaterapií: Pátá čakra (krční) zdroj: wallpapercave.com

Krční čakru neboli Vishuddhu najdeme v krční jamce, respektive ve výši ramen, její barva je modrá nebo tyrkysová. Má na starost rozvoj komunikace, náš verbální i neverbální projev (například když malujeme). Je na ní závislá naše inspirace, pocit svobody a možnost zdravého úsudku. Pátá čakra je první z tzv. vyšších čaker - duchovních. Aktivace tohoto centra čaker přináší povědomí o vnitřních světech. Tato čakra se vztahuje hlavně na komunikaci a sebevyjádření ve všech podobách. Energie zde souvisí s osobní kreativitou jako prostředkem vyjadřování pravého vnitřního já.

PRÁCE S JEDNOTLIVÝMI ČAKRAMI

Energetický systém těla se skládá ze sedmi čaker, které jsou navzájem propojené a ovlivňují se. Je-li narušena funkce jedné z nich, nastává nerovnováha ve všech ostatních. Proto je nutné pracovat se všemi komplexně a snažit se, aby se opět obnovila jejich vzájemná harmonie. Éterické oleje jsou díky svému energetickému působení ideálním nástrojem pro práci s čakrami, jsou bezpečné, oplývají dostatečnou silou i jemností a jejich používání je jednoduché a bezpečné, pokud dodržujeme základní pravidla.

To znamená, že si dáváme pozor na vysoký nebo nízký tlak, těhotenství, epilepsii, možné alergie a dodržujeme doporučené dávkování. Nejlépe se pro práci s čakrami hodí masáže, ale ne každý je má rád, takže není vůbec od věci si v tomto případě zapálit aromalampu. Navíc tak nepřímo ovlivníte i energetický systém lidí ve vaší domácnosti.

ČAKRA PÁTÁ: KRČNÍ

Význam páté čakry

Když je Vishuddha otevřená, jsme komunikativní, spokojení, dokážeme dobře spolupracovat s ostatními na vzájemně prospěšných cílech. Umíme se uvolnit a užívat si života. Máme schopnost se rychleji uzdravovat. Jsme schopní být originální a autentičtí, mluvíme pravdu. Chceme vyhledávat informace a znalosti, které se zakládají na pravdě mimo omezení času a prostory i rodinných a kulturních podmínek.

Hlavním úkolem, s kterým se musí pátá čakra vypořádávat, jsou pochybnosti a negativní myšlení. Když získáte a ověříte své znalosti prostřednictvím meditace a přímých zkušeností, odstraní se pochybnosti a negativita. Cestou správného fungování krční čakry je kreativita vycházející z inspirace, hledání a sdílení pravdy. Vishuddha je spojena přímo s vaší osobní integritou a smyslem pro čest. Jako komunikační centrum nám umožňuje nejen vyjádřit to, kdo jsme a jaké máme priority života, ale také nám umožňuje hluboce naslouchat potřebám jiných.

Člověk s otevřenou Vishuddhou je dobrým posluchačem, dává druhým lidem pozitivní zkušenost skrze upřímné naslouchání, což je jedna z nejdůležitějších a nejhlubších lidských potřeb. Pokud máme pátou čakru průchodnou, zvládáme lépe denní činnosti, obzvláště pokud se věnujeme mentální činnosti spojené s uměním, psaním či mluvením, jsme schopni přijímat výzvy a realizujeme snadno svého tvořivého ducha. Máme silnou vůli, žijeme svůj život v autenticitě, jsme za něho vděční a rádi předáváme zkušenosti, které jsme v něm nabyli. Umíme poslouchat své tělo, pečujeme o něj a řídíme se intuicí. Jsme klidní. S Vishuddou jsou úzce spojeny kapaliny, voda, džusy, bylinné čaje, ovoce, obzvlášť citrusy, kiwi, hrušky, jablka, broskve, meruňky a švestky. A také jednoduché koření jako sůl nebo citronová tráva.

Zablokovaná krční čakra

Nerovnováha krční čakry se projevuje nejen na psychické, ale také ve fyzické rovině. Může se objevit jako špatné vyjadřování se anebo neschopnost komunikace (koktání), lhaní a nejistota, stranění se druhých lidí. Na druhé straně také může existovat nutnost přílišné kritiky, nedostatek autority. Vědomé lhaní uzavírá krční čakru. Krční čakra ovládá štítnou žlázu, respirační systém, ústní dutinu, rty, zuby, tkáně, čelist, krk, uši, horní část hrudníku, ramena a ruce.

S poruchou krční čakry se také spojuje závislost na cigaretách, častá onemocnění krku, někdy až přecházející do chronicity, problémy se štítnou žlázou a horečky neznámého původu, alergie, nosní problémy (buď ucpání anebo přílišná aktivita nosu), infekce dutin, zduřené lymfatické uzliny, bolesti v krku, kožní záněty na obličeji, vředy v ústech, problémy se zuby a dásněmi, bolesti anebo paralýza obličeje, ušní infekce, ale také skolióza páteře a oslabený imunitní systém, astma a emoční závislosti.

Dalšími mentálními a emocionálními příznaky, které provázejí nevyváženou krční čakru, jsou nadměrné mluvení nebo příliš rychlé mluvení, neschopnost naslouchat a soustředit se, negativní mluvení, kritizování, snaha o dominanci, hyperaktivita, nepřiměřené reakce, tvrdohlavost, emocionální a fyzické závislosti, neschopnost vyjádřit své vlastní názory, nečestnost, nešikovnost, chamtivost, tvrdohlavost nebo rigidnost, absence vůle, záliba v drbech, arogance, přerušování ostatních, špatné porozumění, dominantní hlas, křik.

Objevuje se také nemožnost koordinace myšlenek a činů, málomluvnost, zadržování slov, obtížné vyjadřování nápadů a názorů, neschopnost argumentace a postavení se za sebe sama, nekonzistence, strach z mluvení, sklony k manipulaci s druhými. Lidé s problémy na páté čakře nedovedou odpočívat, jsou zmatení a uvádějí ve zmatek i své okolí, musí se vypořádávat s vnitřními konflikty, sklouzávají ke zneužívání ostatních.

Esenciální oleje pro harmonizaci krční čakry

Pokud máte problém s Vishuddhou, zvolte takové éterické oleje, které stimulují kreativitu, sebevědomí a také mají schopnost odnímat emoční bloky. Esenciální oleje pro harmonizaci krční čakry jsou levandule, římský a německý heřmánek, máta peprná, kadidlo, cypřiš, geránium, smrk, santalové dřevo, mrkvové semeno, šalvěj, citronová tráva, modřín, geránium, yzop, myrha, rozmarýn a santalové dřevo.

  • Kadidlo je pro krční čakru velmi prospěšný při zvýšené aktivitě štítné žlázy. Bohaté, hluboké a sladké kadidlo zvyšuje duchovní uvědomění. Napomáhá klidnému rozjímání, čistí, odstraňuje emoční bloky. Zlepšuje dýchání, stará se o dobrou kondici respiračního systému, pozvedá mysl, stimuluje intelekt.
  • Geránium je dalším vhodným éterickým olejem pro krční čakru. Používá se k uklidnění bolesti v krku, zlepšuje tok energie v těle. Vytváříme pocit bezpečí a jistoty, navíc nám pomáhá spojit se s naším vnitřním životem a naší citovou citlivostí, zlepšuje vnímání a probouzí důvěru, spojenou s pocitem jistoty. Jsme pak schopni lépe komunikovat v partnerských vztazích. S pomocí geránia zmírníte nervové napětí a pocity nepohody, uvolníme frustrace.
  • Jasmín je převážně známým afrodisiakem. V ajurvédě se mimo jiné používá při chrapotu. Proniká do hlubších vrstev naší duše, umí se dostat až k potlačené emocionální bolesti, a uvolňuje ji, což zlepšuje tok energie v krční čakře. Svojí sladkou, silnou květinovou vůní umožňuje lepší poznání našich pocitů, napomáhá posílení vztahů a lepší intimitě. Povzbuzuje radost, dodává tvořivé nápady, harmonizuje, stimuluje mozkovou aktivitu.
  • Levandule je adaptogenní éterický olej, funguje tam, kde je ho potřeba, dokáže se prostě přizpůsobit. Hojí velmi kvalitně rány a je to jeden z mála esenciálních olejů, které lze použít přímo na kůži. Na citové úrovni levandule podporuje mír, lásku a vědomí. Když cítíme lásku v našich srdcích a jsme v klidovém režimu mysli, tak se mohou hlubší vrstvy emočních bolestí, které jsme prožili, uvolnit z našeho nevědomí. Tento proces je zcela nezbytný k obnovení správné funkce krční čakry. Levandule se používá, když člověk cítí svůj vlastní tvůrčí potenciál, ale nedokáže se vyjádřit kvůli omezenému toku energie.
  • Šalvěj byla ve starověku známá jako posvátná bylina a mistryně léčitelka. Při problémech s krční čakrou je obzvlášť prospěšná při onemocnění dásní. Na emocionální úrovni esenciální olej šalvěj pomáhá zmírnit depresi a duševní únavu, uvolňuje horní část těla a oblast hrudníku, umožňuje lepší proudění tělesné energie. Čistí, obnovuje, dodává inspiraci, je prospěšná při plicních onemocněních.
  • Cypřiš je známý svými detoxikačními schopnostmi. Používá se ke stimulaci toku lymfy i k odstraňování toxinů. Má velký léčitelský přínos při krvácení dásní, bronchitidě a přetížení dýchacích cest. Čerstvá, bylinná, mírně dřevnatá vůně cypřiše nám pomáhá s transformací a vnitřní obnovou. Je schopná léčit nejhlubší emoční rány, používá se např. při ztrátě blízkého člověka pro pozůstalou rodinu. Napomáhá naší vnitřní obnově.
  • Máta peprná je braná jako asi nejlepší éterický olej pro probuzení inspirativní nálady. Pomáhá při infekcích v dutině ústní a dýchacích cestách, rozptyluje bolest hlavy kvůli mentálnímu přetížení. Její vůně je ostrá a svěží. Stimuluje mysl a pozvedá intelekt. Podporuje kreativitu a sebevyjádření. Zlepšuje pozornost a činí nás tolerantnějšími.
  • Eukalyptus otevírá náš vnitřní prostor, když se cítíme ochromeni nebo omezeni okolím. Podporuje pocit vnitřní svobody a expanzi. Zlepšuje otevřenost, uvolňuje, dodává optimismus. Čerstvé, léčivé, dřevité aroma eukalyptu pomáhá také k uklidnění zánětu dýchacích cest.
Související produkt
Kadidlo Etiopie, sugar 25 g
Vykuřovadla Rymer / 93 Kč
Kadidlo se sametově balzamickou vůní ničí choroboplodné zárodky v ovzduší, uvolňuje dýchací cesty a má uklidňující účinky. Používá se pro podporu meditace, posílení psychiky a rozšíření vědomí.
Detail produktu