Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přírodní letní lékárna

5,0 5
2

Přírodní letní lékárna zdroj: shutterstock.com

Léto, slunce, sportování a celkově pobyt venku v přírodě se prostě neobejde bez spálenin, odřenin, štípanců od hmyzu a dalších radostí. Většina z nás tak má doma arzenál opalovacích produktů, repelentů a nejrůznějších dezinfekčních sprejů a gelů. Pokud již ale používáte přírodní kosmetiku, není úplně od věci obrátit se na přírodu i v tomto případě využít hojivých, dezinfekčních, zklidňujících a ještě mnohých dalších účinků z přírodních zdrojů. Navíc, příroda dokáže být stejně účinná jako dezinfekce z lékárny, neštípe, kolikrát mnohem lépe voní a má široké multifunkční využití.

Přejít na sekci článku:

Na spálenou pokožku

Na spálenou pokožku zdroj: shutterstock.com

Dlouhodobější pobyt na prudkém letním sluníčku je sice proti všem radám odborníků i lékařů, ale dodržujte tato doporučení striktně, když je venku tak krásně, že… Přesto bysme se v létě na přímém slunci měli kolem poledne pohybovat maximálně 20 minut a ještě k tomu vybaveni dostatečným SPF faktorem a slunečními brýlemi. V našich končinách ale nebudeme potřebovat SPF 50+, plně postačí mnohem nižší ochranný faktor kolem SPF 10- 15. Nutně tak nemusíme volit opalovací krém s minerálními filtry, ale můžete sáhnout po některém z rostlinných olejů, které mají ochranný faktor sice relativně nízký avšak pro nás naprosto postačující. Ono je sice třeba se před sluníčkem chránit, na druhou stranu jsou ale sluneční paprsky v přiměřeném množství zdravé pro tělo i pokožku.

Ne vždy se ale podaří tyto rady dodržet, takže mnohdy my nebo naše ratolesti končíme se spálenou zarudlou a horkou pokožkou. Nejčastěji to odnesou ramena, která jsou první na ráně, dekolt, obličej a také nárty chodidel. Spálenou pokožku je v první řadě nejdůležitější zklidnit a poté hydratovat, abychom zamezili vytvoření puchýřků a loupání pokožky. K tomuto se skvěle hodí Aloe vera v jakékoliv podobě. Gel, šťáva nebo alespoň extrakt obsažený například v krému. Aloe zklidní, zchladí a navíc působí protizánětlivě a hojivě. Takže by se dalo říct, že Aloe vyřeší vše. Šťávu použijte pro akutní ochlazení a zklidnění, krém s Aloe pro hojení a regeneraci pokožky. A pokud Aloe šťávu už nebudete potřebovat na zklidnění pleti, můžete ji klidně vypít. Posiluje organismus a detoxikuje jej, navíc se určitě bude hodit do letních ovocných smoothie a čerstvých šťáv.

Biooo tip: Pro zklidnění spálené pokožky i dávku hydratace jen tak po opalování sáhněte po květové vodě. Nejlepší zklidňující účinky má růže či levandule, které jsou navíc vhodné pro všechny typy pleti.