Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přírodní letní lékárna

Přírodní letní lékárna Přírodní látky účinkují stejně dobře, jako dezinfekce a repelenty z lékárny.
Martina Koubová
5,0 5
2

Přírodní letní lékárna zdroj: shutterstock.com

Léto, slunce, sportování a celkově pobyt venku v přírodě se prostě neobejde bez spálenin, odřenin, štípanců od hmyzu a dalších radostí. Většina z nás tak má doma arzenál opalovacích produktů, repelentů a nejrůznějších dezinfekčních sprejů a gelů. Pokud již ale používáte přírodní kosmetiku, není úplně od věci obrátit se na přírodu i v tomto případě využít hojivých, dezinfekčních, zklidňujících a ještě mnohých dalších účinků z přírodních zdrojů. Navíc, příroda dokáže být stejně účinná jako dezinfekce z lékárny, neštípe, kolikrát mnohem lépe voní a má široké multifunkční využití.

Přejít na sekci článku:

Na spálenou pokožku

Na spálenou pokožku zdroj: shutterstock.com

Dlouhodobější pobyt na prudkém letním sluníčku je sice proti všem radám odborníků i lékařů, ale dodržujte tato doporučení striktně, když je venku tak krásně, že… Přesto bysme se v létě na přímém slunci měli kolem poledne pohybovat maximálně 20 minut a ještě k tomu vybaveni dostatečným SPF faktorem a slunečními brýlemi. V našich končinách ale nebudeme potřebovat SPF 50+, plně postačí mnohem nižší ochranný faktor kolem SPF 10- 15. Nutně tak nemusíme volit opalovací krém s minerálními filtry, ale můžete sáhnout po některém z rostlinných olejů, které mají ochranný faktor sice relativně nízký avšak pro nás naprosto postačující. Ono je sice třeba se před sluníčkem chránit, na druhou stranu jsou ale sluneční paprsky v přiměřeném množství zdravé pro tělo i pokožku.

Ne vždy se ale podaří tyto rady dodržet, takže mnohdy my nebo naše ratolesti končíme se spálenou zarudlou a horkou pokožkou. Nejčastěji to odnesou ramena, která jsou první na ráně, dekolt, obličej a také nárty chodidel. Spálenou pokožku je v první řadě nejdůležitější zklidnit a poté hydratovat, abychom zamezili vytvoření puchýřků a loupání pokožky. K tomuto se skvěle hodí Aloe vera v jakékoliv podobě. Gel, šťáva nebo alespoň extrakt obsažený například v krému. Aloe zklidní, zchladí a navíc působí protizánětlivě a hojivě. Takže by se dalo říct, že Aloe vyřeší vše. Šťávu použijte pro akutní ochlazení a zklidnění, krém s Aloe pro hojení a regeneraci pokožky. A pokud Aloe šťávu už nebudete potřebovat na zklidnění pleti, můžete ji klidně vypít. Posiluje organismus a detoxikuje jej, navíc se určitě bude hodit do letních ovocných smoothie a čerstvých šťáv.

Biooo tip: Pro zklidnění spálené pokožky i dávku hydratace jen tak po opalování sáhněte po květové vodě. Nejlepší zklidňující účinky má růže či levandule, které jsou navíc vhodné pro všechny typy pleti.