Přejít na sekci článku:
Na štípnutí od hmyzu
zdroj: shutterstock.com
Ne nadarmo se říká obtížný hmyz, takže vězte, že komárů, much a dalších příjemných společníků se v létě prostě nezbavíme. Nejlepší je odradit je repelentem. Ale ony ty klasické repelenty ve spreji příliš nevoní, spíš naopak, a taky nemají moc dlouhou účinnost a aplikace se musí po několika hodinách opakovat. Než klasické repelenty je mnohem vhodnější zvolit ty s obsahem éterických olejů, jejichž účinnost je delší. A také příjemně voní a nedráždí. Zvolit můžeme již namíchanou směs éterických olejů, jako je například Effitan či repelent Argital. Takto namíchaný repelent je sice nedráždivý, na druhou stranu se stále jedná o éterické oleje, které mohou být pro osoby s přecitlivělou pokožkou potencionálními alergeny. Proto je nejvhodnější aplikovat sprej přímo na oblečení a nechat jej zaschnout. Tento postup platí nejenom pro alergiky a citlivé jedince, ale také děti.
Repelent si můžeme udělat i sami doma, pár kapek čistého éterického oleje aplikujeme na oblečení, a máme vyhráno. Jako skvělý repelent funguje například levandule, eukalyptus, hřebíček, grapefruit i většina éterických olejů z jehličnanů (borovice, smrk, túje,...). Vybírat tak můžeme podle toho, který éterák nám voní a tím pádem je pro nás nejpříjemnější.
Když už nás nějaké hovado štípne, ranku můžeme za pomoci éteráků také ošetřit. Většinu éterických olejů není vhodné aplikovat na pokožku nezředěné, nejlepší je proto si do čistého rostlinného oleje (mandlový, jojobový, sójový) přidat pár kapek zvoleného éterického oleje. Vybírat můžeme z výčtu výše, navíc se hodí třeba i antibakteriální tea tree, které si poradí i se závažnějšími hnisavými štípanci, či bazalka nebo heřmánek.
Biooo tip: Pro zklidnění poštípané pokožky se hodí květová voda, nejlépe protizánětlivá levandule nebo zklidňující heřmánek.