Přejít na sekci článku:
Bolavé bříško
zdroj: shutterstock.com
Bolavé bříško mají většinou na svědomí zaražené větry. Kdo kdy viděl miminko postižené břišní kolikou, kdy se střídavě kroutí v křečích, prohýbá se jako luk a do toho bez ustání vzlyká, tomu je jasné, jak zásadní problém to pro něj i jeho rodiče je. Na břišní povětrnost trpí snad každé malé dítě minimálně do svých tří měsíců. Bakterie nezbytné pro pohodové zažívání se mu ve střevech totiž teprve tvoří a jeho zažívací ústrojí není prozatím zvyklé trávit látky, které k němu přicházejí v mateřském mléce. Vašemu miminku mohou přinést úlevu a odstranit nadýmání následující tipy.
Masáž bříška – lehká masáž bříška podpoří činnost střev a přinese úlevu při nadýmání. K masáži použijte kvalitní rostlinný olej. Pro citlivou dětskou pokožku je nejvhodnější mandlový nebo meruňkový. Vyzkoušet však můžete i masážní oleje, které se přímo specializují na bolesti břicha. Obsahují totiž navíc další účinné látky, které přes pokožku přejdou do organismu a přinesou bolavému bříšku úlevu. Například olej z černého kmínu, můžete použít jak na břišní masáž pro vaše dítě, tak i pro sebe k vnitřnímu užití. Znásobíte tak jeho účinek pomocí látek, které předáte dítěti v mléku. Výborný je i Olej na koliku Amálka od Nobilis Tilia. Jeho účinek spočívá v silné trojkombinaci heřmánku, fenyklu a majoránky.
Koupel – uvolňující účinky teplé vody můžete podpořit přidáním zhruba dvou kapek éterického oleje. Před použitím jej však promíchejte s rostlinným olejem (2 lžíce). Éterický olej totiž zůstane na hladině a v neředěné podobě může děťátku podráždit pokožku nebo sliznice. Mateřídouška uvolní stažené svaly a zmírní bolest, heřmánek zkrotí zažívání a celkově miminko zklidní a upokojí, vůně majoránky podpoří trávicí systém a zároveň utiší vaše i dětské nervy.