Nejčastější potíže, jež mohou potrápit vaše miminko

Nejčastější potíže, jež mohou potrápit vaše miminkozdroj: shutterstock.com

Přivezeme si z porodnice domů malý (a povětšinu času) voňavý uzlíček. Celé příbuzenstvo se sejde, aby se rozplývalo nad dokonalým růžovým miminkem. Pocity štěstí a stvořitelské hrdosti jsou na maximu. Ale jenom co za příbuznými zapadnou dveře, spustí se ohromný řev a najednou nevíte, co si s miminkem počít. Neumí totiž jinak vyjádřit, že ho něco bolí, trápí, nebo se mu prostě něco nelíbí. Po určité době se většina maminek naučí rozpoznávat různé typy pláče a zařídit se podle toho. Dokonce pozná i jen podle breku své dítě, takže na hřišti se pak už ani nemusí rozhlížet a je jí hned jasné, jestli to bylo zrovna její dítě, co si rozbilo koleno.

Do té doby, než si tuto dovednost osvojí, nebo než se dítě naučí mluvit a samo si řekne, jede se většinou při neustávajícím breku podle zavedeného systému – má suchou plenku? → nemá hlad nebo žízeň? → nemá prdíky? → nebolí ho něco? To jsou totiž většinou nejčastější problémy, se kterými se každý malý človíček na začátku svého života potýká.

Přejít na sekci článku:

Růst zoubků

Růst zoubkůzdroj: shutterstock.com

První zoubky dokážou potrápit miminko i rodiče. Dítě propláče celé dny i noci, a mimo nateklých a bolestivých dásní ho může trápit i zvýšená teplota nebo průjem. Kromě obligátního kousátka mu poskytnou úlevu i další prostředky.

Aromaterapeutický masážní olej Jakoubek od Nobilis Tilia obsahuje levandulový a heřmánkový olej, jež tiší bolest a pomáhají navodit klidný spánek. Zároveň působí protizánětlivě a nedovolí, aby do poraněných dásní vnikly zánětlivé bakterie. Podobně působí i Balzám na dásně Acorelle. Místo levandule však kombinuje heřmánek s extraktem z proskurníku, který snižuje otok dásní. Zubní gel Benjamínek Nobilis Tilia použijte, pokud se pár prvních zoubků již vyklubalo. Obsažený extrakt z grapefruitových jadérek díky antibakteriální schopnosti ochrání před vznikem zubního kazu a zároveň znecitliví bolestivost dásní při růstu dalších zoubků.

Seborea

Seboroická dermatitida není ani tak bolestivá a zdraví ohrožující komplikace, jako spíš kosmetický problém. Nicméně ji doprovází i nepříjemné svědění a někdy i pálení, které miminku nedá spát a navíc je takto narušená pokožka náchylnější ke kvasinkovým infekcím. Seborea se projevuje v podobě suchých a začervenalých míst s odlupujícími se šupinkami. Začíná se tvořit ve vlasech v oblasti fontanely a postupně se může rozšířit přes obočí až na celý obličej. Způsobuje ji zvýšená činnost mazových žláz.

Jemný šampon – který pokožku hlavy zbytečně nevysušuje a nepovzbuzuje tak mazové žlázy k další činnosti. Dětský šampon Weleda navíc obsahuje hojivý a dezinfekční extrakt z měsíčku lékařského. Ten urychluje léčbu seborei a zabraňuje vzniku kvasinkové infekce.

Dýňový olej – tento zelenohnědý olej je bohatý na zinek, jenž má silné regenerační schopnosti. Urychlí hojení nažloutlých stroupků, posílí přirozenou obranyschopnost křehké dětské pokožky, lehce ji vydezinfikuje a zároveň posílí jemné dětské vlásky.