Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Nejčastější potíže, jež mohou potrápit vaše miminko

Přejít na sekci článku:

Růstový spurt

Růstový spurt zdroj: shutterstock.com

Jedním z nejčastějších důvodů pláče je hlad. „Jak to, že chce zase jíst, vždyť jsem ho kojila ani ne před hodinou?“ Pokud se z vašeho miminka najednou stal uplakaný hladovec, je možné, že má právě růstový spurt. Jedná se o období zvýšeného růstu, které s sebou přináší i zvýšenou chuť k jídlu. Hodně maminek je v tomto období zoufalých a stresují se, že mají málo mléka. Nakonec to nevydrží a začnou přikrmovat. To je ale velká chyba.

Růstový spurt trvá zpravidla kolem tří dnů a během této doby se přirozeně zvýší produkce mléka. Čím větší spotřeba, tím se ho víc tvoří. Proto je důležité nevzdávat to a psychicky se obrnit. Kojení je totiž to nejlepší, co můžete svému dítěti do základu dát. Nejen, že mu dodáte spoustu potřebných protilátek, ale má také nezastupitelný psychický vliv na budování vztahového pouta mezi vámi. Jak tedy napomoct rychlejšímu rozkojení a zároveň se z psychického vypětí nezbláznit?

Čaje – i když se nemusíte strachovat, že by se množství mateřského mléka velice rychle nesrovnalo s růstem vašeho nejmenšího, můžete mu vyjít na pomoc s bylinnými čaji. Laktaci přirozeně zvyšují ty s obsahem pískavice, anýzu, fenyklu a kmínu. Navíc malému robátku uleví i od bolestí bříška.

Masáže – tvorbu mléka lze stimulovat i prsní masáží. Kvalitu i kvantitu mateřského mléka zlepší masážní olej Litia od Nobilis Tilia. Pokud vaše prsa, a hlavně bradavky, trpí od neustálého kousání a tahání malého hladovce, ošetřete si je masážním olejem Moira. Tento olej vám pomůže urychlit hojení rozpraskaných bradavek a dokáže ulevit i při zatvrdnutí prsou.

Prsní vložky – jakmile se vaše prsa rozkojí, je možné, že budou produkovat najednou mléka víc, než dokáže dítě vypít. Preventivně proto použijte ochranné prsní vložky. Nejlépe ty z organické bavlny, která nezpůsobí už tak dost namáhaným prsním dvorcům ještě větší podráždění a přitom vám poskytne perfektní ochranu před protečením mléka.