Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

5 nástrah, které na vás číhají v těhotenství a jak je přežít

5 nástrah, které na vás číhají v těhotenství a jak je přežít Téměř každá žena se bojí, že se její tělo po porodu nevrátí do původní podoby.
Jana Konečná
5,0 5
3

Přejít na sekci článku:

Těhotenské chutě a ranní nevolnost

Těhotenské chutě a ranní nevolnost zdroj: shutterstock.com

Kvasnice se zmrzlinou, kyselé okurky s čokoládou, nakládané cibulky s marmeládou, zápalky, uhlí nebo bláto. To a mnohem víc dalších podivností a nekombinovatelných kombinací potravin jsou všechno těhotenské chutě. Většina chutí je naprosto neškodných (akorát pozor na ty zápalky a bláto). Tělo se nám skrz ně snaží říct, které mikroživiny mu chybí. Pokud bažíte po sladkém, vaše tělo je možná vyčerpané a potřebuje zvýšit přísun sacharidů. Čokoláda značí nedostatek hořčíku a železa. Chuť na slané může znamenat dehydrataci, malou zásobu hořčíku nebo sodíku. Těhotenské chutě nám tedy mohou být prospěšným ukazatelem.

Problém u těhotenských chutí nastává spíš tehdy, pokud se bažení po nezvyklých dobrotách zvrhne v nezřízené obžerství. Většinou postihuje věčné dietářky, které celý život bojovaly s pár kily navíc a následným jo-jo efektem. V těhotenství si zvýšený přísun omlouvají tím, že jí přece za dva. Od toho není daleko k nabrání těhotenských kil, která se potom velice špatně shazují. A nejde jen o hubnutí. Dítě si už v děloze vytváří preference jednotlivých chutí. Pokud se tedy během těhotenství nacpáváte fast foodem, do dítěte později zdravou zeleninku nedostanete ani náhodou. Kromě toho vám, a tím pádem i nenarozenému dítěti, mohou při příjmu prázdných kalorií chybět důležité živiny. S udržením chutí na uzdě vám pomůže Bachova kombinovaná esence štíhlá linie – posiluje sebekontrolu a pomůže vám odolat přejídání.

Ranní nevolnost

Ranní nevolnosti postihují až tři čtvrtiny těhotných žen a ve většině případů vymizí s koncem prvního trimestru. Jsou však ženy, kterým je špatně od rána do večera a žaludek jako na vodě mají až do posledních těhotenských dnů. Nevolnost v těhotenství je vůbec velká záhada – lidé jsou jediní savci, u kterých se vyskytují. Většinou je spouští různé pachy – nejčastěji maso, zelenina s výraznou vůní, cigaretový kouř, alkohol a další. Za spojitostí s těmito nejfrekventovanějšími pachy stojí teorie, že ranní nevolnosti mají varovat ženu a chránit nenarozené miminko před kontaktem s nebezpečnými nebo dráždivými látkami. Podle druhé teorie se tyto nevolnosti snaží ženu na první tři měsíce vyřadit z provozu a donutit ji odpočívat. Tehdy je totiž nejvyšší riziko samovolného potratu.

S těhotenskou nevolností vám může být nápomocná aromaterapie. Nejlíp funguje mandarinka, neroli, grapefruit, máta, citron. Jako prevence proti nutkání na zvracení zabírá zázvor a skořice. Můžete si je vychutnat ve formě žvýkaček, pastilek či bonbonů. Výborný je také zázvorový čaj anebo limonáda. Rozbouřený žaludek perfektně zklidní také melouny, hrušky nebo hrozny. Při nevolnosti do sebe zkuste vpravit alespoň trochu jáhel s dušenou mrkví. Jáhly žaludek uklidní a mrkev pomůže správnému zažívání.