Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Parabeny: ano, nebo nikdy?

Parabeny: ano, nebo nikdy? Používat, nebo nepoužívat parabeny?
Hana Bartušková
4,2 5
24

Parabeny: ano, nebo nikdy? zdroj: pixabay.com

Parabeny poznáte v kosmetice velmi snadno. Stačí si najít složení (INCI) a podívat se na jeho konec. Cokoliv, co má jako koncovku -paraben: methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben, isobutylparaben... tak přesně to je ono, to jsou ty obávané parabeny. K čemu slouží? Prodlužují trvanlivost výrobků tím, že působí proti šíření bakterií. Na druhou stranu ale hlavně v poslední době nemají parabeny právě nejlepší pověst. Povídá se o nich, že způsobují rakovinu, že jsou zdraví škodlivé, a že je tedy mnohem lepší používat kosmetiku bez parabenů. Jak to ale opravdu je?

Parabeny NE

Mají špatnou pověst, ale proč vlastně? Zatím totiž nebylo bez jakýchkoliv pochyb dokázáno, že parabeny způsobují rakovinu. I když jsou velmi často parabeny spojovány například s rakovinou prsu nebo s dalšími formami rakoviny, tak přímá souvislost, tedy mezi používáním kosmetiky s parabeny a rakovinou, zatím nebyla prokázána. Bylo ovšem například potvrzeno, že parabeny pronikají do pokožky. U dobrovolníků, kteří se namazali v rámci experimentu tělovým krémem s parabeny, byly v následujících hodinách zjištěny stopy parabenů v moči. Parabeny tedy naším tělem procházejí, stejně jako jídlo a další látky, které například vdechneme.

Parabeny také prokazatelně zvyšují estrogenní aktivitu, která způsobuje rakovinotvorné bujení, a navíc byla dokázána jejich přítomnost v rakovinné prsní tkáni. Ale jejich negativní účinek, přímý a nezpochybnitelný, zatím opravdu nebyl dokázán. Naopak řada studií prokázala, že parabeny nejsou přímým důvodem pro vznik rakoviny prsu. Další velké NE proti parabenům je ale skutečnost, že můžou způsobovat alergie. Lidé s citlivou a alergickou pokožkou můžou na parabeny v kosmetice velmi negativně reagovat. Takže je určitě vhodnější se parabenům v takovém případě úplně vyhýbat.

Parabeny ANO

Parabeny jsou ale na druhou stranu v kosmetice opravdu užitečné. Zabraňují množení bakterií a slouží jako velmi účinný konzervant. A navíc jsou používané opravdu dlouhodobě, poprvé byly použity ve třicátých letech a dnes slouží jako konzervanty nejen v kosmetice, ale také v jídle nebo v lécích. Jejich účinky byly prozkoumány jak při vnějším použití, tak i při konzumaci. Tolik farmaceutických, potravinářských i kosmetických pokusů a studií a přímá souvislost mezi parabeny a rakovinou prokázána nebyla. A to po mnoha dekádách používání. Parabeny na sebe mažeme, jíme je v jídle i v lécích a podle všech dostupných vědeckých zdrojů jsou zdraví neškodné. Jsou účinné i v malém množství, jsou bez chuti, bez zápachu, bez barvy a nejsou drahé. Prostě to vypadá jako ideál. Jen ta jejich špatná pověst.

Dobrou zprávou ovšem je, že pokud parabeny opravdu používat nechcete a pokud máte i přes všechny studie pocit, že něco takového vám do koupelny nepatří, tak v dnešní době najdete kosmetiku bez parabenů úplně bez problémů. Bezparabenovou kosmetiku najdete jak mezi přírodní kosmetikou, tak i mezi tou konvenční drogérkovou nebo parfumérkovou. Výrobci na nás často navíc myslí a výrobky rovnou označují jako „paraben free“. Jako konzervanty jsou používané další chemické nebo i přírodní látky, které stejně jako parabeny prodlužují trvanlivost kosmetiky. A navíc bez strašidelné pověsti.

S těmito alternativními konzervanty je ale jedna potíž, kterou si často neuvědomujeme. Sice jsou látky jako rostlinný alkohol, vitamin E, Potassium Sorbate nebo Sodium Benzoate považované za adekvátní náhradu používání konzervantů v kosmetice, ale není všechno tak růžově zelené. Tyto látky jsou považované za bezpečné, působí proti bakteriím a prodlužují trvanlivost produktů. Na druhou stranu je ale v kosmetice třeba těchto látek často používat větší dávku pro dosažení stejné účinnosti jako u malého množství parabenů. Navíc jsou tyto látky sice považované za bezpečné, ale používané jsou teprve krátce. Dlouhodobé účinky tak často nejsou zatím známé. A rozhodně to neznamená, že jsou naprosto neškodné.

Co si vyberete?

Pokud tak zvážíme všechna pro a proti, tak dojdeme k jedinému. To, jestli budete parabeny používat, nebo se jim naopak budete vyhýbat, je zcela na vás. Parabeny rakovinu nezpůsobují a nemají negativní vliv ani na stav pokožky. Alespoň po mnoha letech zkoumání toto zatím nebylo prokázáno. Pokud nemáte na parabeny alergii (ta se může vyskytnout zhruba u 0,5 % populace), jsou bezpečné a bez negativních účinků. Na druhou stranu pokud máte pocit, že parabeny můžou přece jen škodit vašemu zdraví, tak vždy můžete sáhnout po kosmetice bez nich. V dnešní době by to už nemělo být vůbec těžké, takové kosmetiky je v obchodech na výběr. Jen u nás v obchodě najdete takových produktů tisíce.

Související produkt
Happy Aging intenzivní kapsle 40 ks
Martina Gebhardt / 1159 Kč
Intenzivní kapsle dodávají zralé pokožce potřebnou výživu díky kombinaci olejů z mandlí, šípků či vinných hroznů. Udržují ji jemnou, vláčnou a pružnou.
Detail produktu