Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Dá se jednou pro vždy zbavit strijí?

Dá se jednou pro vždy zbavit strijí? Strije vznikají narušením elastických vláken.
Jana Konečná
4,0 5
1

Dá se jednou pro vždy zbavit strijí? zdroj: shutterstock.com

Strije neboli pajizévky v dnešní době trápí téměř každou ženu. Jedná se o drobné jizvičky na pokožce, které mohou být ve velikosti drobných, povrchových, optických trhlinek, až do velikosti dvou centimetrů. Jizvičky se mohou spojovat a slévat dohromady a jsou tak více viditelné. Nově vytvořené strije mají narůžovělou až fialovou barvu. Postupem času pak lehce vyblednou, jsou světlejší, perleťově bílé a méně zřetelné než na začátku. Nicméně i tak se s nimi nejen ženy natrápí a považují je za velký estetický nedostatek. Tvorba pajizévek totiž není jen výsadou žen, i když u těch se strije bohužel vyskytují častěji.

Lidskou kůži tvoří tři vrstvy – pokožka, škára a podkožní vazivo. Samotná pokožka se pak skládá ještě z dalších vrstev. Elastická vlákna, která spojují horní vrstvu škáry s pokožkou, se starají o pružnost pleti. Jsou velmi pružná, ale pokud dojde velmi rychle ke zvýšenému zatížení kůže, může dojít k jejich popraskání. To se projeví nehezkými rýhami na pokožce. U strijí nejde o povrchové prasklinky, i když tak někdy vypadají, ale jde o narušení pokožky zevnitř.

Přejít na sekci článku:

Co pajizévky způsobuje?

Co pajizévky způsobuje? zdroj: shutterstock.com

  • Dědičnost – stejně tak jako máme geneticky dané predispozice rychlejšímu či pomalejšímu stárnutí, tak podobně máme i danou odolnost elastických vláken.
  • Těhotenství – v těhotenství dochází ke zvýšení hmotnosti, zejména bříško se několikanásobně zvětší a kůže se na něm nebezpečně napíná. Také prsa nalitá mateřským mlékem představují pro elastická vlákna nadměrnou zátěž.
  • Obezita – pár kilogramů navíc většinou naše kůže unese (i když některým náchylnějším jedincům se strije tvoří již při lehkém přibrání). Pokud však přiberete deset a víc kilogramů na zdravou váhu a pokud se na tuto váhu dostanete navíc ve velice krátkém období, vystavujete svou pokožku a vůbec celé tělo opravdu velké zátěži.
  • Otoky při zadržování vody – jsou pro tělo podobná zátěž jako obezita. V tomto případě je však rozdíl v tom, že otoky (zejména spodních končetin) nejsou trvalého charakteru. Můžou být způsobeny změnou tlaku, jídlem, horkým počasím, ale také nějakou vážnější nemocí.
  • Drastická dieta – stejně tak jako velmi rychlé přibrání, tak i velmi rychlé zhubnutí, jež může být důsledkem drastické diety, nebo nějaké nemoci, může vést způsobit strije. Kůže se nestihne smrsknout tak rychle a dochází k poškození elastických vláken.
  • Puberta – puberta se nenese jen ve znamení přibírání. Je to velká změna pro puberťáka i pro rodiče. Většina dětí během dospívání rychle vyroste a také trochu přibere. Zejména holkám se zvětší zadek a narostou prsa, záleží také na ostatních okolnostech, ale může se stát, že elastická vlákna nadměrnou zátěž nevydrží a poškodí se.
  • Stárnutís postupujícím věkem se počet a kvalita elastických vláken snižuje.