Dá se jednou pro vždy zbavit strijí?

4,0 5
1

Dá se jednou pro vždy zbavit strijí?zdroj: shutterstock.com

Strije neboli pajizévky v dnešní době trápí téměř každou ženu. Jedná se o drobné jizvičky na pokožce, které mohou být ve velikosti drobných, povrchových, optických trhlinek, až do velikosti dvou centimetrů. Jizvičky se mohou spojovat a slévat dohromady a jsou tak více viditelné. Nově vytvořené strije mají narůžovělou až fialovou barvu. Postupem času pak lehce vyblednou, jsou světlejší, perleťově bílé a méně zřetelné než na začátku. Nicméně i tak se s nimi nejen ženy natrápí a považují je za velký estetický nedostatek. Tvorba pajizévek totiž není jen výsadou žen, i když u těch se strije bohužel vyskytují častěji.

Lidskou kůži tvoří tři vrstvy – pokožka, škára a podkožní vazivo. Samotná pokožka se pak skládá ještě z dalších vrstev. Elastická vlákna, která spojují horní vrstvu škáry s pokožkou, se starají o pružnost pleti. Jsou velmi pružná, ale pokud dojde velmi rychle ke zvýšenému zatížení kůže, může dojít k jejich popraskání. To se projeví nehezkými rýhami na pokožce. U strijí nejde o povrchové prasklinky, i když tak někdy vypadají, ale jde o narušení pokožky zevnitř.

Přejít na sekci článku:

Co pajizévky způsobuje?

Co pajizévky způsobuje?zdroj: shutterstock.com

  • Dědičnost – stejně tak jako máme geneticky dané predispozice rychlejšímu či pomalejšímu stárnutí, tak podobně máme i danou odolnost elastických vláken.
  • Těhotenství – v těhotenství dochází ke zvýšení hmotnosti, zejména bříško se několikanásobně zvětší a kůže se na něm nebezpečně napíná. Také prsa nalitá mateřským mlékem představují pro elastická vlákna nadměrnou zátěž.
  • Obezita – pár kilogramů navíc většinou naše kůže unese (i když některým náchylnějším jedincům se strije tvoří již při lehkém přibrání). Pokud však přiberete deset a víc kilogramů na zdravou váhu a pokud se na tuto váhu dostanete navíc ve velice krátkém období, vystavujete svou pokožku a vůbec celé tělo opravdu velké zátěži.
  • Otoky při zadržování vody – jsou pro tělo podobná zátěž jako obezita. V tomto případě je však rozdíl v tom, že otoky (zejména spodních končetin) nejsou trvalého charakteru. Můžou být způsobeny změnou tlaku, jídlem, horkým počasím, ale také nějakou vážnější nemocí.
  • Drastická dieta – stejně tak jako velmi rychlé přibrání, tak i velmi rychlé zhubnutí, jež může být důsledkem drastické diety, nebo nějaké nemoci, může vést způsobit strije. Kůže se nestihne smrsknout tak rychle a dochází k poškození elastických vláken.
  • Puberta – puberta se nenese jen ve znamení přibírání. Je to velká změna pro puberťáka i pro rodiče. Většina dětí během dospívání rychle vyroste a také trochu přibere. Zejména holkám se zvětší zadek a narostou prsa, záleží také na ostatních okolnostech, ale může se stát, že elastická vlákna nadměrnou zátěž nevydrží a poškodí se.
  • Stárnutís postupujícím věkem se počet a kvalita elastických vláken snižuje.