zdroj: shutterstock.com
Alkohol dobrý v žaludku, špatný na kůži. Alkohol přece pokožku vysušuje, dráždí, sice je možná dobrý na akné, ale ani to není úplně nejlepší, protože alkohol pleť dehydratuje a to vede ke vzniku dalšího akné. Nebo taky pleť zbytečně odmašťuje a ta se potom ještě více mastí.
Asi takové je všeobecné mínění o alkoholu a není to moc daleko od pravdy. Ale víte o tom, že hledat pouhé slovíčko Alcohol v INCI nestačí? Že existuje těch alkoholů víc a je třeba to rozlišit? Pěkně na dobré a špatné alkoholy a pak teprve ty špatné odsoudit a eliminovat.
Přejít na sekci článku:
Zaprvé: jednoduchý alkohol
zdroj: shutterstock.com
Alcohol, Denaturated (Det.) Alcohol nebo Alcohol Denat., Isopropyl Alcohol, Methanol a Ethanol. Většinou je získáván fermentací z cukrů nebo obilovin či dalších karbohydrátů. Hlavní úlohou tohoto alkoholu je konzervace. V přírodní kosmetice patří jednoduchý alkohol mezi nejlevnější a nejúčinnější konzervanty. Působí proti bakteriím a předchází zkažení výrobků.
Kde je chyták? On samotný alkohol v malém množství až tak nevadí. Problémem je to, že pro to, aby měl konzervační účinky, ho potřebujete docela hodně, zhruba tak jednu desetinu celkového množství produktu, možná i o trošku víc. No a ve větším množství alkohol vysušuje. Hlavně když je ho ve složení víc než jakékoliv jiné další výživné složky. Schválně si přečtěte složení levného přírodního krému, většinou na prvních místech najdete vodu, pak alkohol a pak teprve cokoliv dalšího. Alkohol sice pomáhá i regulovat mastnotu a působí dezinfekčně na pupínky, ale pro suchou pleť to může být docela pohroma, protože vysušuje a výrazně narušuje přirozenou rovnováhu pokožky.
Jednoduchý alkohol je také velmi důležitou surovinou pro výrobu parfémů, funguje totiž skvěle jako roztok pro udržení stability vonných ingrediencí. Alkohol v produktech péče o pleť také pomáhá aktivním složkám, jako je třeba vitamin C nebo A, lépe proniknout do kůže a zvyšuje jejich efektivitu. To vše ovšem za cenu poškození pokožky a narušení její rovnováhy. Studie navíc ukazují, že pravidelná aplikace jednoduchých alkoholů oslabuje pokožku a urychluje odumírání kožních buněk. Kůže je tak vystavená působení volných radikálů, což vede k rychlejšímu stárnutí pokožky.
Verdikt: Pokud máte mastnou pleť, tak krémy a další produkty s alkoholem vám nemusí příliš vadit, alkohol totiž má antiseptické a astringentní účinky a pomáhá bojovat proti akné, ucpaným pórům nebo černým tečkám. Suchá, citlivá nebo reaktivní pokožka by si ale měla dávat na jednoduchý alkohol pozor, minimálně se zkuste vyhýbat produktům, které mají některý z jednoduchých alkoholů na prvních pěti místech ve složení.