zdroj: shutterstock.com
Sulfáty jsou průmyslová pěnidla, která pomáhají odstraňovat špínu, mastnotu a další nečistoty z pokožky. Sulfáty najdete v šamponech, ve sprchových gelech, v čistících pleťových gelech. Kde je pěna, tam nejspíš najdete sulfát. A kde je sulfát, tam je dost často i nějaký ten pupínek a tak.
Přejít na sekci článku:
3 stupně špatnosti sulfátů
Sulfáty jsou komedogenní. Sodium Laureth Sulfate je na stupni 3 a Sodium Lauryl Sulfate na stupni 5 komedogenity. Sulfáty tak ucpávají póry, způsobují akné a černé tečky. Vzhledem k tomu, že jsou sulfáty součástí čistící kosmetiky, tak proti jejich komedogennosti existuje jednoduchá obrana. Stačí jakoukoliv kosmetiku se sulfáty důkladně smýt z pokožky.
Pokud ale už sulfáty smyjete, tak možná narazíte na jejich další nepříjemnou vlastnost. Sulfáty vysušují. Není jen tak náhodou, že sulfáty najdeme třeba v jaru na nádobí. Sulfáty rozpouští mastnotu a nechávají povrch dočista čistý. Což je možná v případě nádobí velkou výhodou, ale u pleti to až taková výhra není. Sulfáty vysušují, zbavují pokožku ochranného filmu. Na první pohled to vypadá jako ideální řešení pro mastnou pokožku, na druhý pohled ale tím, že sulfáty vysuší, tím také podpoří další maštění pokožky.
Sulfáty dráždí. Dobře, sulfáty jsou komedogenní, takže je budete dobře smývat. Sulfáty vysušují, takže se budete pořádně mazat. A je to vyřešeno. To ovšem není až tak jednoduché, protože tím, jak sulfáty narušují přirozenou ochrannou vrstvu pokožky, tak kůži dráždí a ta je potom citlivější k vnějším vlivům. Sulfáty můžou způsobovat ekzémy nebo akné i v případě, kdy nemáte mastnou problematickou pokožku. Po sulfátech vás taky může pokožka svědit nebo být podrážděná a červená.