Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zahoďte šampon - aneb No-poo snadno a rychle

Zahoďte šampon - aneb No-poo snadno a rychle No poo, mytí vlasů bez použití syntentických pěnidel, je oblíbenou metodou jak se zbavit problémů s lupy, svědivou pokožkou i zplihlými rychle se mastícími vlasy.
Viktorie Kalinová
4,7 5
17

Zahoďte šampon - aneb No-poo snadno a rychle zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Vy si myjete vlasy šamponem? Vážně? Tak to jste ještě asi neslyšeli o takzvané "no-poo" metodě. Termín se dá vysvětlit jako "no shampoo" aneb žádný šampon nebo taky ještě jinak, angličtináři vědí ;-)

No-poo je prostě o mytí vlasů bez pomoci šamponu. Než si řekneme čím, vysvětleme si proč. Je to v prvé řadě reakce na konvenční šampony, které skutečně velmi škodí vlasové pokožce. Ať už tím, že obsahují agresivní chemická sulfátová pěnidla (SLS či SLES), která pokožku nadměrně vysušují, poškozují její přirozený ochranný film a otevírají tak cestu ekzémům, lupům a infekcím. Nebo kvůli obsahu silikonů, které znemožnují pokožce správně fungovat. Podtrženo, sečteno, takový šampon vám na hlavě udělá víc škody než užitku a pokud ne hned, tak v delším časovém horizontu rozhodně. Často pouhé vynechání sulfátů a silikonů vede k radikálnímu zlepšení stavu vlasů.

Co je šampon a co už ne

Uvážíme-li, co no-poo je a čeho chce dosáhnout (maximálně šetrného mytí vlasů a pokožky), dospějeme k logickému závěru, že čím jemnější způsob mytí, tím lépe. Přechod od konvenční vlasové kosmetiky k přírodní je základ, ovšem i v přírodní kosmetice narazíme na složky, které se s no-poo metodou neslučují. Jde především o kokosové sulfáty, které jsou součástí mnoha přírodních certifikovaných produktů. Výborně pění a myjí, bohužel ale také trochu vysušují. Nicméně se vyskytují i ve sprchových gelech a dalších produktech péče o tělo. Tady je na místě se ptát, co používáme na další části těla, protože pokožku nemáme jen na hlavě, že ano. Pokud se myjeme gelem s kokosovými sulfáty a pokožka je v pohodě, asi není důvod vyšilovat kvůli té samé složce v šamponu.

Zahoďte šampon - aneb No-poo snadno a rychle

Kromě kokosových sulfátů najdeme v tekutých přírodních šamponech i další, jemnější pěnidla, občas potkáme i čistý zmýdelněný kokosový olej, například v tekutém šamponu Eliah Sahil, kde je jako jediné pěnidlo.Čisté zmýdelněné oleje jsou i v tekutých mýdlech Dr.Bronner’s, která lze také bez problémů použít na vlasy.

To samé, ovšem v tuhé verzi, jsou tuhé šampony. Jsou to vlastně mýdla, která mají velmi podobné složení jako mýdla na tělo, ale jsou obohacená ingrediencemi, které jsou prospěšné pro vlasy. Bavíme se samozřejmě o přírodních mýdlech, ta drogerková nechte ležet tam, kde jsou - ideálně v propadlišti dějin.

Prášky, samý prášky

Kdo už ale o no-poo něco slyšel, tomu se většinou vybaví mytí vlasů všemožnými prášky. Postup je vždy stejný - prášek rozmícháme s trochou vody na kašičku, vmasírujeme do mokrých vlasů, řádně promasírujeme a spláchneme. Jako poslední oplach použijeme buď octový, citronový nebo bylinný oplach. Co tedy všechno můžeme k no-poo použít?

  • jedlou sodu - velmi častý způsob, který ale není příliš doporučené praktikovat delší dobu (pojem "delší doba" je dost individuální, vodítkem by měl být stav vlasové pokožky), protože také může vysušovat. Po sodě musí vždy následovat kyselý oplach (ocet nebo citron)
  • jíl, lávová zem - ideální hlavně pro jemné mastné vlasy bez objemu, ovšem může trochu vysušovat, pokud je pokožka vysušená, zkuste bílý jíl místo zeleného
  • žitná mouka - vypadá to zvláštně, ale když to vyzkoušíte, budete překvapeni. Vlasy umyje velmi pěkně, snadno se vymyje a pro pokožku je velmi jemná
  • mýdlové ořechy - prášek z mýdlových ořechů, většinou prodávaný pod ajurvédským pojmenováním Aritha. Obsahuje přirozeně saponiny, takže vlasy umyje velmi dobře a zvládne často i problémy, které ostatní prášky ne - třeba vymýt olejový zábal
  • shikakai - další ajurvédská bylinka, na vlasy působí jemně abrazivně, podobně jako jíl, takže mají velmi pěkný objem, aniž by byly vysušené
  • práškový šampon Eliah Sahil - asi nejvychytanější varianta pro no-poo na trhu. Směs ajurvédských bylin, jílu a mýdlových ořechů vlasy perfektně umyje a přitom neobsahuje nic, co do no-poo nepatří nebo co byste si na hlavu nechtěli dát. A dokonce i trochu pění
Zahoďte šampon - aneb No-poo snadno a rychle

Co vám no-poo přinese

Rozhodně zdravější vlasovou pokožku. Kvalitnější a silnější vlasy. Zbaví vás problémů s lupy, svědivou pokožkou nebo vypadáváním vlasů (samozřejmě v případě, že za tím vším nejsou hlubší zdravotní problémy). Při správném postupu prodlouží intervaly mezi mytím vlasů a sníží jejich maštění. Zlepšit se ale může i stav pleti, protože pokud nějakým způsobem dráždíme pokožku na hlavě, tak se to samozřejmě nezastaví nad čelem.

A ti největší drsňáci můžou časem přejít jen k čisté vodě. Že je to skutečně možné se můžete přesvědčit, pokud máte malé děti. Pokud nepodlehnete reklamní masírce a nezačnete jim dvakrát týdně mýt vlásky normálním šamponem, ale jen je občas opláchnete vodou, tak nejen, že se vlásky nebudou nijak mastit nebo vypadat podivně, ale budou navíc zdravé, krásné a bohaté naprosto bez údržby. Že méně je více totiž u vlasů platí skutečně dvojnásob.