Přejít na sekci článku:
A co ta duše…
zdroj: shutterstock.com
No právě. V ajurvédě funguje všechno oběma směry. Takže začneme-li jíst tak, jak to vyhovuje našemu typu nebo upravíme-li si jídelníček podle momentálně nerovnovážného stavu, tak z toho bude mít prospěch i duše. Ono to není až tak podivné, když si uvědomíme, že pít odvar z nějakých bylin nám přijde jako naprosto adekvátní “léčba” nedobrého duševního rozpoložení a to se vlastně také jedná o potravinu. Sice možná disponuje jinými látkami než běžné součásti našich pokrmů, ale je mnoho potravin, které jsou tak nějak na pomezí. Třeba zázvor - běžná součást stravy nebo léčivá bylina?
Nicméně je také možné tuto situaci obrátit a tedy využít - z našeho hlediska - čistě duchovní praktiky jakou součást léčby fyzického těla. Mnoho lidí se při pojmu meditace vyděsí, protože má pocit, že jde o něco vysoce duchovního, u čehož pronášíte podivné zvuky, upadáte do transu a potřebujete gurua s tečkou na čele, aby vás to naučil. Ale stejným způsobem nám může posloužit pro začátek i úplně jednoduché dechové cvičení. V klidu se posadit a soustředit se na dech. O nic se nesnažit, pokud nám letí hlavou myšlenky, tak je nechat být. Vypadá to jako plýtvání časem a nikoliv jako nějaký ozdravný proces, ale praxe v tomto cvičení je docela dost užitečná v případě, že nás přepadne nějaká akutní bolest, ať už to je zub, hlava nebo úraz. I tak fyzická věc, jakou je bolest, reaguje na to, v jakém stavu se nachází naše mysl a lze ji tímto způsobem zmírnit nebo dokonce i zastavit, což už ovšem vyžaduje opravdu trochu cviku.
Nicméně opravdu nejlepší cestou je obě tyto cesty zkombinovat, což znamená brát v potaz fyzickou i nefyzickou část naší existence a pečovat zároveň o obojí. Ale vědomě, to je velmi důležité. Pokud jsme si totiž vědomi toho, že jídlo má vliv na naši psychiku a naopak náš psychický stav na naše fyzické zdraví, začneme číst signály těla i duše úplně jiným způsobem a najednou nám ta jednota už nebude připadat tak metafyzická. A v případě, kdy budeme potřebovat skutečně něco konkrétního léčit, tak nám tento přístup pomůže k uzdravení daleko rychlejšímu a efektivnějšímu.