Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Ajurvéda

Ajurvéda Ajurvéda je tradiční metody přírodní léčby z oblasti Indie, o které se vyplatí vědět víc.
Renata Ježková
5,0 5
5

Přejít na sekci článku:

A co ta duše…

A co ta duše… zdroj: shutterstock.com

No právě. V ajurvédě funguje všechno oběma směry. Takže začneme-li jíst tak, jak to vyhovuje našemu typu nebo upravíme-li si jídelníček podle momentálně nerovnovážného stavu, tak z toho bude mít prospěch i duše. Ono to není až tak podivné, když si uvědomíme, že pít odvar z nějakých bylin nám přijde jako naprosto adekvátní “léčba” nedobrého duševního rozpoložení a to se vlastně také jedná o potravinu. Sice možná disponuje jinými látkami než běžné součásti našich pokrmů, ale je mnoho potravin, které jsou tak nějak na pomezí. Třeba zázvor - běžná součást stravy nebo léčivá bylina?

Nicméně je také možné tuto situaci obrátit a tedy využít - z našeho hlediska - čistě duchovní praktiky jakou součást léčby fyzického těla. Mnoho lidí se při pojmu meditace vyděsí, protože má pocit, že jde o něco vysoce duchovního, u čehož pronášíte podivné zvuky, upadáte do transu a potřebujete gurua s tečkou na čele, aby vás to naučil. Ale stejným způsobem nám může posloužit pro začátek i úplně jednoduché dechové cvičení. V klidu se posadit a soustředit se na dech. O nic se nesnažit, pokud nám letí hlavou myšlenky, tak je nechat být. Vypadá to jako plýtvání časem a nikoliv jako nějaký ozdravný proces, ale praxe v tomto cvičení je docela dost užitečná v případě, že nás přepadne nějaká akutní bolest, ať už to je zub, hlava nebo úraz. I tak fyzická věc, jakou je bolest, reaguje na to, v jakém stavu se nachází naše mysl a lze ji tímto způsobem zmírnit nebo dokonce i zastavit, což už ovšem vyžaduje opravdu trochu cviku.

Nicméně opravdu nejlepší cestou je obě tyto cesty zkombinovat, což znamená brát v potaz fyzickou i nefyzickou část naší existence a pečovat zároveň o obojí. Ale vědomě, to je velmi důležité. Pokud jsme si totiž vědomi toho, že jídlo má vliv na naši psychiku a naopak náš psychický stav na naše fyzické zdraví, začneme číst signály těla i duše úplně jiným způsobem a najednou nám ta jednota už nebude připadat tak metafyzická. A v případě, kdy budeme potřebovat skutečně něco konkrétního léčit, tak nám tento přístup pomůže k uzdravení daleko rychlejšímu a efektivnějšímu.

Související produkt
Tulsi, kapsle 60 ks, 24 g
Organic India / 271 Kč
Tulsi neboli bazalka posvátná má povzbuzující účinky, pozitivně ovlivňuje dýchací ústrojí a napomáhá celkové vitalitě.
Detail produktu