zdroj: shutterstock.com
Borovice je jedním z nejrozšířenějších a zároveň nejužitečnějších stromů v naší zemi. Na našem území tyto stromy rostou už desítky tisíc let. Z jejího odolného dřeva se vyrábí nábytek, podlahy a slouží i jako stavební materiál. Zároveň jde však i o léčivou rostlinu, jejíž výtažky jsou oblíbenou ingrediencí do kosmetických i farmaceutických produktů. O jejích protizánětlivých a dezinfekčních účincích věděli již naši předci. Keltové považovali borovici za posvátný strom a dokonce ji zařadili i do svého stromoskopu, speciálního keltského horoskopu. Nazývali ji matkou moudrosti nebo také ohnivým stromem. To druhé pojmenování vychází pravděpodobně z výborné hořlavosti jejího dřeva a borovicové pryskyřice, která Keltům sloužila pro výrobu loučí.
Pro léčivé účely se však z borovice používají pupeny, mladé výhonky i jehličí. Právě výhonky z tohoto jehličnatého stromu mají nejsilnější léčivé účinky. Jsou bohaté na různé silice, vitamin C, karoten a další antioxidační látky a minerály, které posilují odolnost organismu a zároveň jej očišťují. Pokud se chcete na borovičí vypravit, zrovna teď v květnu je ta nejvhodnější doba, kdy jsou větve borovic hojně obsypány novými, ještě světle zelenými výhonky.
Přejít na sekci článku:
Vnitřní účinky borovice
zdroj: shutterstock.com
Léčivé přípravky nebo výživové doplňky s obsahem výtažků z borovice se nejčastěji využívají při onemocnění horních cest dýchacích. Obsažené silice a další účinné látky pomáhají uvolňovat ucpané dutiny, usnadňují vykašlávání hlenů, očišťují průdušky, svými dezinfekčními účinky bojují proti bakteriím a zároveň celý organismus posilují. Borovice pomáhá nejen při akutních dýchacích potížích, ale i u chronických onemocnění dýchací soustavy, jako je například astma. Dokáže si však poradit také s horečkou či zánětem močového ústrojí. V Bachově květové terapii se pak esence z borovice používá pro posílení sebedůvěry, přijetí sebe sama a k překonání pasivity.
Velmi jednoduchý přípravek z borovice, který si můžete vyrobit i doma sami je borovicový sirup. Budete na něj potřebovat mladé borovicové výhonky. Pokud si nejste jistí, tak jsou to ty světle zelené konečky větví. Výhonky dobře upěchujte do sklenice. Průběžně jednotlivé vrstvy výhonků prosypávejte třtinovým cukrem. Sklenici potom překryjte papírovým ubrouskem, zagumičkujte, uložte ji na teplé místo a nechejte výhonky louhovat zhruba 2-3 týdny. Po uplynutí doby vzniklý sirup slijte do čistých lahviček a skladujte v lednici. Výborně vám poslouží na podzim a v zimě během chřipkových období. Při nachlazení užívejte třikrát denně jednu lžíci. Nebo jej můžete přimíchat i do vlažného čaje.
Dále si můžete doma připravit čaj z borovicových pupenů, výhonků i přímo jehličí. Menší hrstku borovičí zalijte 300 ml vroucí vody a nechejte zakryté patnáct minut louhovat. V případě nemoci je vhodné čaj popíjet dvakrát denně. Borovicový čaj má velice zajímavou chuť. Jako první z něj ucítíte svěžest a hned vzápětí se rozvine zvláštní, ale velice příjemná, lehce medová sladkost. Jeho chuť se asi nedá k ničemu přirovnat. To prostě musíte ochutnat sami ☺. Čaj z borovice je taktéž vhodný pro dny, kdy jste bez nálady a energie nebo pro detoxikační či antiparazitické kúry. Borovice by však stejně jako většina bylin neměla být užívána dlouhodobě, protože obsažené terpeny mohou na některé citlivější jedince působit dráždivě.