zdroj: shutterstock.com
Bolest zubů… pro mě osobně jeden z největších strašáků vůbec. Návštěva zubaře je pro mě vždy naprosté utrpení a na zubařském křesle se třesu jako ratlík. Ošetření bez lokální anestezie si ani neumím představit a i tak ho přetrpím jen s největším sebezapřením. Jenže, účinky anestezie po ošetření brzy ustanou a co potom? Co když zub po ošetření i několik dní bolí a vy se nechcete ládovat chemickými analgetiky? Nebo ještě hůř, co když vám lékař zub vytrhne a vy moc dobře víte, že vás čeká minimálně několik bolestivých dní, než se traumatizovaná čelist a dáseň dají alespoň trochu do kupy?
Případně se může stát, že vás zub nebo dáseň začne náhle bolet třeba o víkendu nebo někde v cizině na dovolené a vy nebudete moci z různých důvodů zajet na pohotovost. Jak tedy přežít do doby, než budete moci zajít ke svému ošetřujícímu lékaři? Ne každý si libuje v chemických prášcích proti bolesti. Ano, sice víceméně fungují, ale pokud je berete delší dobu, jejich účinnost se začne zeslabovat a účinek také trvá čím dál kratší dobu. Navíc, nebudeme si nic nalhávat – pro náš žaludek také nejsou bůhvíjaká výhra. Analgetika narušují žaludeční sliznici a při pravidelném užívání dokonce hrozí i žaludeční vředy, navíc po nich může být člověku špatně a mohou vyvolávat zvracení… Myslím, že samotná bolest zubů už stačí k tomu, aby znepříjemnila celý den, a není potřeba si ho kazit ještě žaludeční nevolností. Jenže, co s tím? Jak si pomoci od bolesti zubů, aniž bychom museli využít chemická analgetika?
Přejít na sekci článku:
Tea tree olej
zdroj: shutterstock.com
Jednou z možností je využít báječných vlastností tea tree oleje, který je nedocenitelný v péči o chrup i celou ústní dutinu. Díky antibakteriálním a antiseptickým účinkům ústa dokonale dezinfikuje a chrání před vznikem zubního kazu, parodontózy či aftů. Pokud vás tedy pobolívají zuby, kloktejte si pravidelně vodou s pár kapkami oleje. Olej překvapivě rychle uleví od bolesti a kromě toho skvěle účinkuje i při krvácení dásní a pomáhá hojit drobná poranění v dutině ústní. Kromě kloktání můžete tea tree olej využít i k čištění zubů. Jednoduše kápněte trochu oleje přímo na kartáček se zubní pastou a zuby vyčistěte jako obvykle. Chuť oleje tedy není bůhvíjak lahodná, ale za tu úlevu každopádně stojí! Pokud ale máte raději hotové přípravky, můžete sáhnout po zubní pastě s tea tree olejem a dalšími bylinkami, a péči o ústní dutinu završit ústní vodou taktéž s obsahem tea tree.
Rakytníkový olej
Další možností, jak si pomoci od bolesti zubů, je rakytníkový olej. Můžete si s ním přímo potírat dásně nebo ho přidat do domácí zubní pasty, kterou vytvoříte smícháním kokosového oleje a jedlé sody. Domácí pastu pak klasicky naneste na kartáček a vyčistěte si zuby tak, jak jste zvyklí. Díky svým silným protizánětlivým účinkům pomůže rakytník proti parodontóze, zánětům dásní i aftům. Pokud proděláte bolestivý lékařský zákrok, právě rakytníkový olej vám pomůže s hojením a postará se o to, aby v ústech nevznikla žádná infekce. Olej také můžete nakapat do vody a kloktat stejně, jako v případě tea tree, nebo je možné lžíci čistého oleje chvíli poválet v ústech a poté vyplivnout.
Esenciální olej hřebíček
Esenciální olej hřebíček je další možností, jak si ulevit od bolesti zubů a funguje i jako skvělá prevence proti vzniku zubního kazu a dalších neduhů, které pak mají bolest na svědomí. Hřebíčkový olej působí nejen antisepticky, ale má také skvělý analgetický účinek, takže vám dokáže skvěle ulevit od bolesti. Esenciální olej můžete přidat do domácích i konvenčních zubních past nebo ústních vod, ale je možné ho použít i čistý přímo na bolavé místo a nechat působit ideálně přes noc. Vzhledem k jeho kořeněné vůni není jeho užívání nijak nepříjemné (mně osobně připomíná Vánoce) a navíc, jako bonus, díky svému aroma dokáže účinně bojovat i proti nepříjemnému zápachu z úst, který bolestivé záněty a infekce často doprovází.