zdroj: shutterstock.com
Kostival lékařský nebo také lidově černý kořen je jednou z nejúčinnějších léčivých bylinek vůbec. Je to velice zajímavá rostlinka. Má chlupaté listy, fialové květy a tmavě hnědý až černý kořen. Právě ten má nejsilnější léčebný účinek. Kostival si libuje ve vlhku a můžeme jej proto najít v oblastech kolem řek, na stinné straně vedle kamenných zídek či ve vlhkých příkopech. Z kostivalu se na léčebné účely sbírá kořen a listy. Pokud si jej chcete nasbírat a nasušit na doma, vypravte se na něj na jaře nebo na podzim.
Kořen kostivalu obsahuje léčivé slizové látky, třísloviny a alkaloidy. Listy kostivalu jsou bohaté na vápník, draslík, fosfor, vitamin A a C a alantoin. Hlavním účinkem komplexu látek, které najdeme v kostivalu, je podpora tvorby nových buněk a celkové urychlení hojení. Dále je jeho příznivým vedlejším účinkem, že eliminuje vznik zánětů, které často proces hojení doprovázejí.
Přejít na sekci článku:
Léčivé účinky kostivalu
zdroj: shutterstock.com
Kostival dělá doopravdy čest svému jménu. V čem je totiž opravdový přeborník, je napravování kostí. Ve středověku se dokonce používal místo sádry. Sušený kořen se rozmixoval na kaši s vodou a aplikoval se na postiženou končetinu. Kostivalová kaše rychle ztvrdla, zlomenou kost zafixovala a navíc se z ní přes kůži vstřebávaly do organismu účinné látky, které urychlovaly hojení zlomeniny. Opravdu geniální sádra 2 v 1. I dnes se různé přípravky s obsahem kostivalu používají na urychlení hojení zlomenin.
Kromě kostí zvládá kostival napravovat i klouby. Je výborný pro všechny, které trápí revma, dna, artritida a jiná kloubní onemocnění. Pomáhá zmírňovat také různé otoky kloubů a jejich případné záněty. Na účinky kostivalu vsaďte také, pokud se vám podařilo podvrtnout si kotník. Kostival má i báječné účinky na krevní oběh. Přípravky z něj přijdou vhod, jestliže máte křečové žíly, bércový vřed, nebo se vám jednoduše špatně prokrvují končetiny a máte neustále pocit, že vám snad každou chvíli musí umrznout nohy. Kostival navíc dokáže výborně tlumit bolest, což z něj dělá ideální bylinku hlavně pro sportovce, kteří mají úrazy končetin nebo natažené svaly prakticky na denním pořádku.
Při vnitřním užívání se kostival osvědčil na různé záněty a onemocnění dýchací a trávicí soustavy. Obsažené slizovité látky totiž dokonale pečují o sliznice v celém organismu – od úst přes průdušky až po tlusté střevo. Protizánětlivé účinky kostivalu se využívají při bronchitidě, zánětech středního ucha i zánětlivých onemocněních žaludku či střev. Výtažky z kostivalu se přidávají i do zubních past. Výrazně totiž snižuje krvácivost dásní i riziko vzniku zánětu a paradentózy. Navíc skvěle posiluje zubní sklovinu a zpevňuje ji.