zdroj: shutterstock.com
Sedmikrásky neboli chudobky se nám zřejmě vryly do paměti už od dětství díky Karafiátovým Broučkům. Podle této knížky vyrostla bílá chudobka na místě, kde umřel svatojánský brouček a chudobka s růžovým okrajem tam, kde beruška. Myšlenka je to hezká, sedmikrásky však mají mnohem víc symbolických významů. Pokud někomu darujete kytičku sedmikrásek, přejete mu štěstí. Sedmikráska má také své místo v oblíbené dětské hře „má mě rád, nemá mě rád“, během které se vám může vyjevit, jestli milovaná osoba opětuje vaše city, nebo ne ☺.
Mnohem důležitější místo mají však sedmikrásky v lidovém léčitelství. Jsou bohaté na léčivý sliz, silice, saponiny, hořčiny, vitaminy a minerální látky. Sedmikrásky sice rostou téměř po celý rok (během teplejší zimy si je klidně můžete natrhat do vázy i na Štědrý den), ale pro jejich sběr je nejvhodnější v období mezi dubnem a říjnem, kdy obsahují nejvíce prospěšných látek. Určitě sbírejte jen ty sedmikrásky, jež mají plně rozvité květenství.
Přejít na sekci článku:
Sedmikráska v lidovém léčitelství
zdroj: shutterstock.com
Podle pověsti mají první tři sedmikrásky, které na jaře najdete, mnohem větší léčivou moc, než ty další, ale i po zbylý čas si můžete užívat jejich léčivé síly. Díky vysokému obsahu léčivého slizu slouží jako výborná podpora všech sliznic v těle. Skvěle působí při onemocnění dýchacích cest, kašli, rýmě, ucpaných dutinách i klasickém nachlazení. Podporují trávení, pomáhají nastartovat látkovou výměnu v játrech a celkově je posilují. Působí tak jako skvělý prostředek nejen při jarní detoxikaci.
Sedmikrásky mají navíc močopudný účinek a pomáhají při nadměrném zadržování vody a otocích. Jsou výborným pomocníkem při horečce i při bolestech zubů. Jsou bohaté na obsah vitaminů i minerálů, zejména vitaminu C a vápníku, což z nich dělá výborný doplněk na podporu imunity. Také by je měli pravidelně zařazovat do jídelníčku vegani a všichni, kdo mají zvýšenou spotřebu vápníku. Při sběru sedmikrásek navíc pravděpodobně nasbíráte ze slunečních paprsků i dostatek vitaminu D, který podporuje vstřebávání vápníku.
Ze sedmikrásek si můžete také uvařit výborný čaj – 3 lžičky sedmikrásek zalijte ½ litrem vařící vody a nechejte 15 minut louhovat. Je vhodné popíjet 2 šálky čaje při dýchacích potížích a nachlazení. Nebo si ze sedmikráskových květů můžete vyrobit sirup, podobný známějšímu pampeliškovému, kdy hrst květů spaříte ½ litru vařící vody, necháte 12 hodin odstát a poté přes plátno scedíte a šťávu svaříte s ½ kg cukru až do zhoustnutí. Sirup pak užívejte proti kašli 1-2 čajové lžičky denně, ale můžete jej také použít jako základ na sedmikráskovou limonádu. Se sedmikráskovými květy si můžete vyhrát mnohem víc. Zamrazte je do kostek ledu a získáte efektní ozdobu letních drinků nebo s nimi ozdobte saláty, polévky či obložené chleby.