Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Sedmikrásky

Sedmikrásky Sedmikrásky mají nejen symbolický význam, ale také široké využití v lidovém léčitelství.
Jana Konečná
5,0 5
2

Přejít na sekci článku:

Sedmikrásky na pleť

Sedmikrásky na pleť zdroj: shutterstock.com

Sedmikráskové listy jsou, podobně jako jitrocelové, výborné jako první pomoc při bodnutí hmyzem nebo drobných poraněních. Stačí rozemnout čerstvě utržený list a postižené místo s ním potřít. Sedmikrásky mají antiseptické, dezinfekční a hojivé účinky, díky tomu se extrakty z nich přidávají do přípravků na ekzémy, lupénku, lišeje a další kožní onemocnění. V kosmetice se sedmikrásky využívají pro jejich příznivé účinky na mastnou pleť, kterou čistí, pomáhají normalizovat činnost mazových žláz a také ji zjemňují a jemně vypínají.

Můžete si taktéž ze sedmikráskových květů vyrobit pleťové zkrášlovadlo doma. Tinkturu vyrobíte tak, že zalijete jednu 1 lžíci sedmikráskových květů 5 lžícemi kvalitního vysokoprocentního alkoholu a necháte 14 dní odstát v uzavřené sklenici. Hotovou tinkturou pak můžete potírat kožní vyrážky. Lze ji také používat vnitřně na posílení při onemocnění horních cest dýchacích. V takovém případě nakapejte 10 kapek 3× denně do sklenice vody.

Ani výroba sedmikráskového macerátu není nic složitého. Stačí jen napěchovat vyvařenou a vysušenou uzavíratelnou sklenici sedmikráskovými květy a zalít je kvalitním rostlinným olejem tak, aby byly všechny dokonale ponořené (jinak by mohly začít plesnivět). Víko sklenice překryjte gázou nebo plátýnkem a zagumičkujte. Nechte 2 týdny odpočívat na slunečném místě a každý den lahvičku protřepejte. Po uplynutí doby olej přeceďte, květy řádně vymačkejte a macerát je hotov. Můžete jej používat jako pleťový i tělový olej, to podle druhu oleje, který jste použili jako základ.

Související produkt
Tělové mléko kokosové 245 ml
Urtekram / 275 Kč
Tělové kokosové mléko s lehkou krémovou konzistencí je vhodné i pro velmi suchou pokožku. S příjemnou vůní kokosu. Dobře se vstřebává a nezanechává na pokožce mastný film.
Detail produktu