zdroj: Shutterstock
Toto čínské učení lze jednoduše vysvětlit jako techniku pro vytvoření a udržení rovnováhy, která má vést k harmonii a spokojenosti v životě. Feng shui – v překladu vítr a voda – je starobylá nauka ověřená praktikováním už 5000 let, ale můžeme se jí inspirovat i v moderním životě ve městě. Ponořte se s námi do základních principů této životní filosofie pro spokojenější život a každodenní harmonii.
Feng shui elementy
Cílem Feng shui, nebo také Feng-šuej, je dokonalá harmonie nejen v prostoru a čase, ale také v celém životě. Nástroj k vyladění životní rovnováhy tradičně stojí na pěti základních elemtech – těmi jsou dřevo, oheň, voda, kov a země. Jedná se jak o symboly se spirituálním významem, tak i o přírodní materiály, kterými můžeme vybavit prostor, ve kterém žijeme.
Voda – modrá až černá barva, zvlněné tvary, oblé křivky. Materiály elementu vody jsou poddajné, většinou průhledné, ne nutně kapalné. Může jít o domácí fontánku, fotografii nebo obraz vodopádu či závěsné šátky v modré barvě.
Dřevo – hnědá a odstíny zelené barvy, obdélníkové tvary. Materiál elementu dřeva je skutečně dřevo, proutěné doplňky, papír. Retro ratanový nábytek, kusy kůry nebo větvičky budou určitě krásnou dekorací v každém interiéru.
Oheň – červené odstíny, trojúhelníkový tvar, šikmé křivky. V praktickém využití kromě ohně v krbu patří k elementu ohně také světlo a topení. Můžete vyzkoušet různě barevné žárovky a dobré je nesvítit večer příliš bílým světlem a používat stínítka.
Země – žlutá, okrová, béžová barva, čtvercové tvary. Materiály odpovídající elementu země jsou keramika, obklady, dlaždičky, porcelán, křišťál, kamenina. Zkuste z rozbitých dlaždiček vytvořit v koupelně mozaiku nebo doplnit interiér o nerosty, případně solnou lampu.
Kov – bílá, šedá, kovové barvy, kulaté tvary. Elementu kovu jsou vedle kovových prvků přisuzovány také hladké, lesklé a pevné materiály. Kov je nestárnoucím materiálem, do kterého se vyplatí investovat a zároveň plní i estetickou funkci.
Jin Jang
Podle nauky Feng shui je potřeba se jako první naučit rozlišovat mezi dobrou a špatnou, silnou a slabou energií. Je energie kolem vás nabitá energií, vitalitou a vše je stále v pohybu? Nebo naopak cítíte, že vše tak nějak stagnuje, skomírá a neposouvá se vpřed? Pro kvalitní život potřebujete spíše jangovou energii, kterou symbolizuje světlo, teplo, volnost a čilost. Naopak jinová energie znamená tmu, chlad, stísněnost a apatii. Pokud je interiér jednotvárný, bílý, sterilní, neosobní, chladný, tak odpovídá energii jin. Byt, který je provoněný, teplý, barevný, veselý a plný života, odpovídá energii jang.
5 tipů Feng shui domova
Podle nauky v každé místnosti převládá jiný druh energie. To záleží jednak půdorysu bytu nebo domu a také na účelu místnosti. Svou roli hrají rovněž světové strany a intenzita denního světla. Samozřejmě dnes nemůžete brát staročínskou metodu doslovně, protože není vytvořená v souladu s naším moderním životem, ale můžete se alespoň inspirovat.
Než vstoupíte
Prostor před domem a vchodové dveře – tradičně ming tang – jsou ve feng shui důležitým místem, které vytváří první dojem našeho domova. Proto je dobré, když je prostor zbaven rušivých elementů a zároveň působí příjemně, přehledně a živě. Vchod by měl být vždy výrazný, dobře osvětlený, chráněný a opatřený velkou rohožkou.
Okna a dveře
Okenice by se měly vždy otevírat směrem ven. Pokud máte v oknech závěsy, dbejte na to, aby byly pečlivě staženy ke stranám a nebránily tak průniku světla. Na noc je naopak vždy zatahujte a samozřejmostí je čistota, aby se z nich nestaly lapače prachu. Dveře představují ve feng shui velmi důležitý prvek, neboť umožňují proudění energie čchi z jedné místnosti do druhé, neměly by tedy nikdy vrzat nebo být jinak poškozené.
Světlo a barvy
Vyhněte se ostrému osvětlení a žárovkám bez krytí, naopak tlumené osvětlení je pro harmonický domov mnohem lepší. Zrcadla pomůžou rozšířit prostor, ale měla by být čistá, umístěna ve výšce hlavy a ideálně oválná bez zbytečných ozdobných prvků. Čtyřmi základními barvami jsou červená, bílá, černá a zlatá, ty můžete používat téměř v jakýchkoli kombinacích a kdekoli se vám to bude hodit.
Obývací pokoje
V obývacím pokoji si dejte pozor na výklenky a rohy – to jsou tzv. „mrtvá místa“, která zabraňují toku energie. Pokud se jich nemůžete vyvarovat, pokuste se je alespoň oživit dekoracemi jako jsou lampy, rostliny nebo třeba akvárium. Nejlepší variantou k uspořádání nábytku dle feng shui je rozestavit ho do křivky, kruhu či osmihranu. Vyvarujte se toho, aby byly pokoje přeplněné nábytkem a přesvědčte se, že jednotlivé kusy k sobě pasují a nebijí se velikostí nebo materiálem.
Ložnice a spánek
V ložnici často větrejte nebo používejte čistič vzduchu, protože podle feng shui v místnosti nemůže být dobrá energie, pokud vzduch není čerstvý a okysličený. Rozhodně byste neměli mít v místnosti, kde spíte, televizi, počítač a jiné elektrické přístroje, které kazí tok energie a zkuste raději odkládat i mobil z nočního stolku. Barvy ložnice by měly být zemité a jemné – od béžové po tmavě čokoládovou.
Ve svém domově byste se měli hlavně cítit příjemně a uvolněně. Proto ho udržujte čistý, zdravý a krásný každý den.