Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Základy feng shui pro váš domov

Buddha soška s rostlinnou a svíčkami zdroj: Shutterstock

Toto čínské učení lze jednoduše vysvětlit jako techniku pro vytvoření a udržení rovnováhy, která má vést k harmonii a spokojenosti v životě. Feng shui – v překladu vítr a voda – je starobylá nauka ověřená praktikováním už 5000 let, ale můžeme se jí inspirovat i v moderním životě ve městě. Ponořte se s námi do základních principů této životní filosofie pro spokojenější život a každodenní harmonii.

Feng shui elementy

Cílem Feng shui, nebo také Feng-šuej, je dokonalá harmonie nejen v prostoru a čase, ale také v celém životě. Nástroj k vyladění životní rovnováhy tradičně stojí na pěti základních elemtech – těmi jsou dřevo, oheň, voda, kov a země. Jedná se jak o symboly se spirituálním významem, tak i o přírodní materiály, kterými můžeme vybavit prostor, ve kterém žijeme.

Voda – modrá až černá barva, zvlněné tvary, oblé křivky. Materiály elementu vody jsou poddajné, většinou průhledné, ne nutně kapalné. Může jít o domácí fontánku, fotografii nebo obraz vodopádu či závěsné šátky v modré barvě. 

Dřevo – hnědá a odstíny zelené barvy, obdélníkové tvary. Materiál elementu dřeva je skutečně dřevo, proutěné doplňky, papír. Retro ratanový nábytek, kusy kůry nebo větvičky budou určitě krásnou dekorací v každém interiéru.

Oheň – červené odstíny, trojúhelníkový tvar, šikmé křivky. V praktickém využití kromě ohně v krbu patří k elementu ohně také světlo a topení. Můžete vyzkoušet různě barevné žárovky a dobré je nesvítit večer příliš bílým světlem a používat stínítka.

Země – žlutá, okrová, béžová barva, čtvercové tvary. Materiály odpovídající elementu země jsou keramika, obklady, dlaždičky, porcelán, křišťál, kamenina. Zkuste z rozbitých dlaždiček vytvořit v koupelně mozaiku nebo doplnit interiér o nerosty, případně solnou lampu.

Kov – bílá, šedá, kovové barvy, kulaté tvary. Elementu kovu jsou vedle kovových prvků přisuzovány také hladké, lesklé a pevné materiály. Kov je nestárnoucím materiálem, do kterého se vyplatí investovat a zároveň plní i estetickou funkci. 

Jin Jang

Podle nauky Feng shui je potřeba se jako první naučit rozlišovat mezi dobrou a špatnou, silnou a slabou energií. Je energie kolem vás nabitá energií, vitalitou a vše je stále v pohybu? Nebo naopak cítíte, že vše tak nějak stagnuje, skomírá a neposouvá se vpřed? Pro kvalitní život potřebujete spíše jangovou energii, kterou symbolizuje světlo, teplo, volnost a čilost. Naopak jinová energie znamená tmu, chlad, stísněnost a apatii. Pokud je interiér jednotvárný, bílý, sterilní, neosobní, chladný, tak odpovídá energii jin. Byt, který je provoněný, teplý, barevný, veselý a plný života, odpovídá energii jang.

5 tipů Feng shui domova

Podle nauky v každé místnosti převládá jiný druh energie. To záleží jednak půdorysu bytu nebo domu a také na účelu místnosti. Svou roli hrají rovněž světové strany a intenzita denního světla. Samozřejmě dnes nemůžete brát staročínskou metodu doslovně, protože není vytvořená v souladu s naším moderním životem, ale můžete se alespoň inspirovat.

Než vstoupíte 

Prostor před domem a vchodové dveře – tradičně ming tang – jsou ve feng shui důležitým místem, které vytváří první dojem našeho domova. Proto je dobré, když je prostor zbaven rušivých elementů a zá­roveň působí příjemně, přehledně a živě. Vchod by měl být vždy výrazný, dobře osvětlený, chráněný a opatřený velkou rohožkou.

Okna a dveře 

Okenice by se měly vždy otevírat směrem ven. Pokud máte v oknech závěsy, dbejte na to, aby byly pečlivě staženy ke stranám a nebránily tak průniku světla. Na noc je naopak vždy zatahujte a samozřejmostí je čistota, aby se z nich nestaly lapače prachu. Dveře představují ve feng shui velmi důležitý prvek, neboť umožňují proudění energie čchi z jedné místnosti do druhé, neměly by tedy nikdy vrzat nebo být jinak poškozené.

 

Světlo a barvy

Vyhněte se ostrému osvětlení a žárovkám bez krytí, naopak tlumené osvětlení je pro harmonický domov mnohem lepší. Zrcadla pomůžou rozšířit prostor, ale měla by být čistá, umístěna ve výšce hlavy a ideálně oválná bez zbytečných ozdobných prvků. Čtyřmi základními barvami jsou červená, bílá, černá a zlatá, ty můžete používat téměř v jakýchkoli kombinacích a kdekoli se vám to bude hodit.

Obývací pokoje

V obývacím pokoji si dejte pozor na výklenky a rohy – to jsou tzv. „mrtvá místa“, která zabraňují toku energie. Pokud se jich nemůžete vyvarovat, pokuste se je alespoň oživit dekoracemi jako jsou lampy, rostliny nebo třeba akvárium. Nejlepší variantou k uspořádání nábytku dle feng shui je rozestavit ho do křivky, kruhu či osmihranu. Vyvarujte se toho, aby byly pokoje přeplněné nábytkem a přesvědčte se, že jednotlivé kusy k sobě pasují a nebijí se velikostí nebo materiálem. 

Ložnice a spánek

V ložnici často větrejte nebo používejte čistič vzduchu, protože podle feng shui v místnosti nemůže být dobrá energie, pokud vzduch není čerstvý a okysličený. Rozhodně byste neměli mít v místnosti, kde spíte, televizi, počítač a jiné elektrické přístroje, které kazí tok energie a zkuste raději odkládat i mobil z nočního stolku. Barvy ložnice by měly být zemité a jemné – od béžové po tmavě čokoládovou.

 

Ve svém domově byste se měli hlavně cítit příjemně a uvolněně. Proto ho udržujte čistý, zdravý a krásný každý den.

Související produkt
Difuzér Novo, TaoWell 1 ks
Taoasis / 2244 Kč
Difuzér je vhodný do místností o rozloze 15-20 metrů čtverečních. Funguje na principu ultrazvuku, takže voda a éterické oleje se začnou okamžitě odpařovat a vzniká suchá voňavá mlha.
Detail produktu