Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Co dělat s těmi nepříjemnými breberami - prostě jak na vši?

Co dělat s těmi nepříjemnými breberami - prostě jak na vši? Se začátkem školního roku se u mnoha dětí objevil zásadní problém - veš dětská.
Iva Lhotská
5,0 5
2

Přejít na sekci článku:

Prevence před napadením vší

Prevence před napadením vší zdroj: shutterstock.com

Jedinou prevencí v době zvýšeného výskytu vší je každodenní prohlížení vlasů a používání éterických olejů. Nejznámější a nejpoužívanější je asi tea tree olej, ale spolehlivě fungují i jiné silice. Výborné jsou například levandulový, rozmarýnový, eukalyptový olej, citronella, citrusy či azadirachta neboli neem (nimbový olej). Tea tree olej se v případě prevence může používat neředěný - a to 2 - 3 kapkami potřít pěšinky, vlasové hranice, oblast kolem uší, pod týlní kostí a temeno.

Jelikož se po napadení hnidy z hustých dlouhých vlasů špatně stahují, doporučuji vlasy preventivně stáhnout do drdolu, uzlu nebo copu. V krajních případech jsou vhodné krátké sestřihy vlasů, ve kterých se vším zrovna moc nelíbí a hůře v nich přežívají. Další dobrou prevencí před výskytem vší je používání vlasové vody s repelentním účinkem. Tou je například lopuchový výluh, do kterého je vhodné nakapat - asi 20 kapek na 200 ml - tea tree oleje - a dát do rozstřikovače. Pokud vám nevyhovuje aroma tea tree, můžete do směsi přidat éterický olej levandulový či rozmarýnový.

Pokud už tedy vši najdete, použijte olivový olej nebo ještě lépe ricinový, který je poněkud hutnější a dokáže vši lépe zadusit. Olej napomáhá vyčesávání mrtvých hnid. Tedy: do hrnku nalijte 20 - 40 ml jednoho z těchto olejů a dle množství přidejte 20 - 40 kapek tea tree oleje. Směs naneste na hlavu tak pečlivě, aby byly pokryty všechny vlasy a hlavně celá pokožka hlavy. Do této směsi je možné rovněž přidat již výše zmiňovaný olej nimbový.

Poté, co směs na hlavu nanesete a vmasírujete ji, zabalte do fólie a působit nechte asi 1 hodinu. Pak sejměte igelit a pročešte vlasy normálním hřebenem nahrubo. Po této proceduře je dobré vlasy pročesat od kořínků až ke konečkům všiváčkem. Během vyčesávání je potřeba ho vždy otřít do papírového kapesníku či ubrousku a opláchnout v mýdlové vodě. Celý postup odvšivení je vhodné opakovat po 3 - 7 dnech, protože se může stát, že nějaké hnidy přehlédnete. Hřebeny i všiváček je zapotřebí vždy umýt v horké mýdlové vodě či dezinfikovat například tea tree olejem.