Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak na zácpu (nejen) u dětí

Jak na zácpu (nejen) u dětí Problémy se zácpou nejen u dětí je možné vyřešit pomocí esenciálních olejů nebo vhodných doplňků stravy.
Pavlína Klaudová
3,1 5
8

Jak na zácpu (nejen) u dětí zdroj: pixabay.com

Zácpa je problém, který dokáže pěkně potrápit jak děti, tak dospělé. Mnohdy má velkou souvislost s psychickým rozpoložením, a proto je dobré se se svým dítětem, pokud není úplně malé, pobavit o tom, z čeho může problém pramenit (např. nepříjemný zážitek z kolektivu, anarchistický postoj vůči vyučujícímu, který si autoritativně vynucuje respekt u dětí) a pak nabídnout a vyzkoušet jedno z řešení, které je přírodní a opravdu pomáhá. Mnohdy zapomínáme na to, že dítě je malý dospělý, má sice své specifické potřeby, ale pokud se nad situací zamyslíme celkově, mohou nabyté zkušenosti, přinést mnohé i nám osobně. Ať už je důvod zácpy jakýkoli, nejdůležitější je se jí zbavit. A klidně i kombinováním více metod, záleží, co vám a dítěti nejlépe „sedne“ a na mnoha faktorech toho, co je potomek schopen akceptovat. Podívejme se více na možnosti, které jsou nám nabízeny.

Aromaterapie a masáže

Zácpu pomohou uvolnit masáže břicha. U miminek a malých dětí nám dobře poslouží heřmánek. U větších pak máta, černý pepř, bazalka, rozmarýn, fenykl, majoránka, zázvor, růže, petitgrain. Petitgrain bych se nebála použít ani u menšího dítěte, protože není indikovaný v těhotenství a kojení. Citrusy celkově mohou pomoci odblokovat nepříjemný problém, pokud je zácpa psychického původu. Pro aromaterapeutické ošetření dětí jsou ideální, jen si musíme být vědomi toho, že u všech esencí používáme v tomto případě 0,5 % ředění. Na dlaň nosného oleje maximálně dvě kapky (třeba u heřmánku), u silnějších olejů a zahřívačů jednu. Břicho masírujeme ve směru hodinových ručiček. Můžete vyzkoušet kombinaci kapky máty a kapky fenyklu, které rozmícháte v nosném oleji.

Svíčkování

Pokud se vaše dítě nebojí ohně a vydrží aplikaci tělové svíčky, můžete ho zkusit zbavit zácpy právě s její pomocí. Oheň samotný má určitou čisticí schopnost, včelí vosk je skvělý léčivý prostředek a kurkuma má dezinfekční a stimulující účinky na zažívání. Teplo ze svíčky je příjemné a napomáhá relaxaci. Svíčkou navíc nastartujete činnost lymfatického systému. Sama jsem byla ke svíčkám velmi skeptická, ale po tom, co jsem je zkusila, navíc s velmi pozitivním výsledkem, jsem se do nich zamilovala a pokud je nemám doma, jsem poněkud nervózní. Před aplikací svíčky a po ní je nutné dostatečně pít, aby se lépe podpořilo vylučování škodlivin z těla.

Strava

Zácpa se může objevit také jako upozornění na nesnášenlivost lepku. Zkuste vyřadit ze svého jídelníčku a jídelníčku dítěte pečivo, které jej obsahuje. Samozřejmě že je potřeba zapojit kreativitu a stravování je poněkud náročnější, ale můžete si zahrát takovou malou hru, kdy se budete spolu s potomky seznamovat s novými chutěmi a postupy výroby pokrmů.

Důležitý je dále zvýšit příjem vlákniny. Máte-li doma odšťavňovač nebo mixér na smoothie, skočte si pro jablka, banány a konopnou vlákninu. Pokud jste ji ještě neměli, chutná jemně oříškově. Využití je různé, můžete ji smíchat s jogurtem, čímž zároveň doplníte potřebná probiotika a zlepšíte stav tlustého střeva, nebo ji přidat do již zmíněného smoothie. Banány jsou, pokud se „zaseknete“, úplně neuvěřitelné, poskytují tělu nejen dostatek vlákniny, ale také hořčíku.

Na zácpu pomáhá i lilek, další hořčíková bomba, lněné semínko, sušené švestky, sušené rozinky, sušené meruňky, psyllium, mandle, artyčoky, hnědá rýže, fazole, hrušky, brokolice, quinoa, fíky, kukuřice, avokádo, růžičková kapusta, mrkev, batáty, brambory, hrášek, rajčatový protlak, ananas, jahody, pomeranče, hrušky, maliny, ostružiny, červené hrozny. A také melouny, které zároveň zajišťují dostatečný pitný režim, který je při zácpě velmi důležitý. Nejlepší je voda nebo bylinné čaje. Heřmánkový, pampeliškový, mátový, ale i starý dobrý černý čaj, který když ochutíte medem nebo melasou, také pomůže. Kdo ještě nevyzkoušel čaj z indické posvátné bazalky Tulsi, určitě by to měl udělat, protože je dalším z nápojů, který lze připravit, když potřebujete podpořit činnost tlustého střeva. A v neposlední řadě vám s tímto zdravotním problémem může pomoct psyllium. Pokud nevíte, jak byste ho používali, není nic lehčího než si obstarat potravinový doplněk, který ho obsahuje.

Související produkt
Bowel Kare, kapsle 60 ks, 22,5 g
Ecce Vita / 285 Kč
obsahuje směs embliky, oslizáku, psyllia a řeřichy v rostlinné kapsli.
Detail produktu