Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak své děti v létě ochránit před sluníčkem?

zdroj: Shutterstock

Prázdniny už klepou na dveře a s nimi i nespočet táborů, letních dovolených a jiného vyžití pro děti, které seděly od září ve školních lavicích. S létem přichází ale i teplé slunečné, někdy až tropické, dny, kdy je snazší než kdy jindy přijít k nepříjemnému přehřátí či spálení. Pojďme si tedy zopakovat pár praktických rad, jak co nejlépe své ratolesti před těmito letními nepříjemnostmi ochránit.

Opalovák, opalovák a zase opalovák

Věc, která je asi každému rodiči zcela jasná, ale přeci jen není od věci si ji zas a znova opakovat. Opalovací krémy jsou opravdu důležité a chránit před sluncem bychom se měli celoročně, ne pouze v létě. Nicméně v létě je samozřejmě slunce nejsilnější a nejjedovatější, a tak dbejme na to, aby na to zejména ti nejmenší nedoplatili. Mazat byste měli dvacet minut před pobytem na slunci v dostatečně silné vrstvě a aplikaci opakovat přibližně jednou za dvě hodiny nebo po každém koupání. Nezapomeňte namazat ani ušní lalůčky, rty, nos a nárty! Pokud chcete, můžete dětem pořídit přímo dětský opalovací krém, ale postačí vlastně jakýkoliv, který má dostatečné SPF - tedy pro děti rozhodně 50. Určitě myslete i na péči po opalování, kdy potřebuje náchylná dětská pokožka zklidnit. Použít můžete obyčejný kokosový olej nebo třeba jiné tělové máslo či mléko.

Kdo a kdy by se měl sluníčku vyhýbat

Děti do jednoho roku na sluníčko vůbec nepatří. Jejich pokožka se slunečním paprskům ještě neumí sama bránit a často jim také hrozí přehřátí nebo úžeh kvůli nedovyvinuté termoregulaci. U dětí do šesti měsíců nepoužívejte ani speciální opalovací krémy, nejsou pro ně vhodné. Zůstaňte raději ve stínu a volte lehké, vzdušné oblečení včetně pokrývky hlavy. Od šesti měsíců pak můžete používat speciální krémy bez parabenů, konzervantů a parfemace, s obsahem minerálních filtrů a s SPF 30 - 50+. Pokud se slunci úplně nevyhnete, mějte po ruce kvalitní krém proti slunci, který Vašemu děťátku pomůže se se sluníčkem co nejlépe vypořádat. Celkově se ale raději vyhněte s jakkoliv starými dětmi procházkám na přímém slunci mezi 11. až 15. hodinou, kdy mají sluneční paprsky největší intenzitu. 

Další tipy, jak si poradit během slunečných dní

Samozřejmě kromě mazání krémem a úplným kontrastem - zůstat ve stínu, jsou i další fígle a tipy, jak se před jedovatými slunečními paprsky chránit. Prvním z nich je lehké oblečení ve světlých barvách. Mohou to být různé lehoučké košile, volné světlé kalhoty, kloboučky a tak dále. Kdo chce jít ještě o level dál, v posledních letech se také na trhu začaly objevovat například trička s UV filtrem, která chrání před sluncem. Děti je mohou mít po čas vodních hrátek a Vy se tak nemusíte bát, že se spálí. Dalším osvědčeným trikem, tentokrát proti úpalu, jsou mokré čepice. Nelekejte se, jde pouze o to, že dětem namočíte ve studené vodě klobouček, kšiltovku nebo jinou letní pokrývku hlavy, a tak docílíte toho, že se nebudou tak rychle přehřívat. Pozor, je ovšem nutné proces opakovat, protože i úplně mokré oblečení na letním slunci rychle schne. No a poslední věc je pitný režim. Podobně jako mazání se opalovacím krémem je i dostatečný přísun tekutin naprosto klíčový, což v letních dnech platí dvojnásob.