Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Podzim není nuda. Zabavte spolu se svými dětmi

zdroj: Shutterstock

Ani na podzim se s dětmi nemusíte nudit. Nesmutněte, že končí teplé dny a udělejte si krásné i ty podzimní. Nenechte se odradit pošmourným počasím za okny. Vrhněte se do rozvoje dětské kreativity a tvorby. Připravili jsme si pro vás několik tipů na tvoření a kreativní hračky, abyste současně rozvíjeli schopnosti a dovednosti svých ratolestí. Důležitá je dobrá nálada a nadšení pro věc.

Klasika podzimního tvoření

Využijte procházky v lesích či parcích, nasbírejte se svými dětmi zásobu listí různých barev i druhů a dejte se do výtvarných hrátek. Žebrovanou stranu listů natřete vodovými barvami a obtiskávejte na papír nebo na sklo. Otisky listů vytvoří originální mozaiku. Nebo si z nasbíraného listí vytvořte girlandu prokládanou například šípky a vneste do svého domova barvy podzimu.

To je to tvoje malování

A nemusí jít jen o vzdušné zámky. Malování je vděčnou aktivitou a zabaví malé i starší děti. Voskovky, pastelky, fixy nebo vodovky jsou naprosto základním vybavením každého pokojíčku, výtvarný arzenál můžete rozšířit ještě o sadu prstových barev. Jsou skvělou pomůckou pro rozvoj jemné dětské motoriky a práce s nimi je často velmi zábavná. Malý umělec může pomocí prstů malovat na papír, dřevo nebo kámen. 

Kouzlení s modelínou

Univerzální zábavou pro děti již od útlého věku je tvarování nejrůznějších hmot. Užijte si radostné modelování s poddajnou a netoxickou plastelínou, která nezanechává skvrny ani mastnotu! Hra s modelínou je pro děti navíc velice prospěšná. Rozvíjí jejich kreativitu, posiluje jemnou motoriku rukou, trénuje spolupráci oka a ruky, učí prostorové představivosti, koncentraci, umožní dětem proniknout do světa barev a celkově poskytuje velmi uvolňující prožitek. Tak ne že ji budete svým dětem uzurpovat :) 

Zahrajte si spolu na profese

Kdo z nás si v dětství nehrál na doktory, učitele, kadeřníky a nekuchtil pomyslné dobroty v plastovém nádobíčku? Děti si s oblibou hrají na všelijaká povolání nebo napodobují zaměstnání svých rodičů. Můžeme tak doufat, že se malá slečna doktorka jednou stane opravdovou paní doktorkou či veterinářkou. A první kroky může udělat třeba s dřevěným lékařským setem od firmy PlanToys. Nebo máte doma malého kutila a opraváře? Nadčasová dětská skládačka pro malé architekty pomáhá rozvíjet zručnost a fantazii. 

Postarejte se o zahrádku

Bydlíte-li v rodinném domku víte, že zahrada si žádá náležitou péči bez ohledu na roční období. Obzvlášť na jaře a na podzim. Zapojte do její údržby své ratolesti. Děti rády pomáhají a napodobují dospělé. 

Pobyt na čerstvém vzduchu jim prospívá, mohou se volně pohybovat, a přirozeně tak rozvíjet svou motoriku. Navíc zahrada může být skvělou studnicí poznání. Nejmenší děti v ní naučíte rozpoznávat barvy, různé živočichy, rostliny, předměty, chutě, vůně apod. Pořiďte malému pomocníkovi kaučukovou sadu na zahradu a uvidíte, jak mu práce půjde od ruky! 

Hrajte si chytře

Zábavné, edukační hry s experimenty děti nejen zabaví, ale také naučí a ještě si u toho užijí spoustu zábavy. Máte doma malou objevitelku nebo zvídavého šikulu? Zabavte je hračkami, které potrénují pozornost, soustředěnost i vnímání detailů. Zvolíte-li stavebnice, skládání mozaik, didaktické hry nebo první puzzle, procvičíte také jejich jemnou motoriku.