Co je nejlepší pro naše nejmenší

5,0 5
3

Co je nejlepší pro naše nejmenšízdroj: pixabay.com

Dětské péči se věnuje velká pozornost, i když není vždy upřena tím správným směrem. Jak si jinak vysvětlit, že neustále přibývá dětí, které se už rodí s atopickým ekzémem či nějakou alergií, případně se alergie projeví velice brzo v kojeneckém věku. Často si myslíme, že běžné produkty dětské péče, které koupíme v drogerii, musí automaticky splňovat nejpřísnější pravidla složení produktu, ale nemůžeme být dál od pravdy, než je tato domněnka. I v širokém sortimentu péči o děti najdeme produkty průměrné a podprůměrné. Abychom si vybrali pro svá miminka to nejmenší, chce to často obrátit obal produktu a podívat se přímo na složení, které se nám v lahvičce nabízí. Ale kdo se v něm má pořádně vyznat? A co by měly obsahovat dětské přípravky a co naopak ne?

Bylinné extrakty

Sázka na přírodu je sázka na jistotu. Určitě bychom proto neměli podceňovat sílu bylin ani v této moderní době. Výrobci přírodní kosmetiky často využívají bylinné extrakty pro jejich užitečné vlastnosti i k posílení účinků rostlinných olejů. Příroda má ve svém skladě bohatou nabídku bylin a rostlin, které nikdy nemůže nahradit chemická masová výroba. Pro jemnou a citlivou dětskou pokožku je už odjakživa ideální bylinkou heřmánek (Chamomilla Recutita Flower Extract), který má silné zklidňující a protizánětlivé účinky na podrážděnou pokožku, stejně jako měsíček lékařský (Calendula Officinalis Flower Extract) či levandule (Lavandula Angustifolia Flower Extract).

Rostlinné oleje

Rostlinné oleje mají vysoký obsah minerálů a vitaminů, především antioxidantů A, C, E, které chrání citlivou dětskou pokožku před vnějšími škodlivinami a svým obsahem mastných kyselin dokážou nabídnout velkou výživu pro zdravý vývoj pokožky. Jedním z nejvhodnějších a nejlepších olejů pro děti, který lze používat hned od narození a minimálně se na něj vyskytuje alergie, je jemný mandlový olej (Prunus Amygdalus Dulcis Oil). Má silné zklidňující a regenerační účinky a přitom nezanechává mastný film. Další velmi výživný olej je olivový olej (Olea Europaea Oil).

Rostlinná másla

To pravé “mazání” pro citlivou dětskou pokožku se sklonem k vysoušení jsou právě rostlinná másla. Kakaové máslo (Theobroma Cocoa Butter) má vysoký podíl vitaminu E a díky tomu skvěle hydratuje a vyživuje pokožku a také chrání před vnějšími vlivy. Bambucké máslo (Butyrospermum Parkii Butter) má hojivé a zklidňující účinky a velmi dobře hydratuje. Je vhodné právě pro suchou a citlivou pokožku. Přírodní másla se i přes svou tuhou konzistenci rychle vstřebávají do pokožky.

Čemu se vyhnout?

Odpověď je jednoduchá - chemické složky jako sulfáty, které extrémně vysušují a narušují kožní bariéru (např. SLS - Sodium Laureth Sulfate), deriváty ropy (Petrolatum,Mineral Oil, Paraffinum Liquidum, Propylene Glycol), které sice pokožku ochrání, ale zároveň neprodyšně uzamknou a nenabízejí žádnou výživu. Silikony jsou pro děti naprosto zbytečné vzhledem k tomu, že působí pouze povrchově a nejčastější užití mají ve stylingových produktech na vlasy či make-upech, pro děti v nich není nic zdravotně prospěšného. Až budete příště vybírat krém nebo sprchový gel či olej pro své děťátko, zkuste prozkoumat složení produktů a dejte přednost živé přírodě před neživou chemií.