Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Látkové plenky Bamboolik a vše, co o nich potřebujete vědět!

zdroj: shutterstock

Zvažujete látkové plenky pro své miminko? Potřebujete se zorientovat v typech, druzích a materiálech plen a přemýšlíte, jak to všechno zkombinovat tak, abyste neměli plenek zbytečně moc, ale taky ne zbytečně málo? A aby to celé to spolu fungovalo a ještě se jednalo o lokální produkt? Čtěte dále!  

Bamboolik aneb hezky česky

Bamboolik je česká firma, která si dává záležet na lokální výrobě. Vyrábí a prodává ekologické alternativy jednorázových produktů, jako jsou dětské plenky a dámské menstruační vložky. Ve své nabídce mají také menstruační kalíšky a menstruační kalhotky, odličovací tampony z bio bavlny či kojící vložky do podprsenky. V Bambooliku mají šetrný přístup k životnímu prostředí a razí heslo, že každá ušetřená jednorázová plenka či vložka se počítá. Klíčovými hodnotami firmy jsou smysluplnost, lokálnost a udržitelnost. Bamboolik je malou firmu rodinného charakteru, dává si záležet na lokální výrobě a českých materiálech, pokud je to možné. Veškerá produkce firmy pochází z Brna a okolí a materiály pro svou produkci nakupuje Bamboolik především v České republice.

Typy a druhy látkových plen

Základní pravidlo pro každou látkovou plenu zní: Potřebujete nějakou savou vrstvu a taky nějakou nepromokavou vrstvu. Tady máme první větvení:

  • Pleny, které mají savou a nepromokavou vrstvu zvlášť - AI2.
  • Pleny, které mají obě tyto vrstvy pohromadě - AIO.
  • Plenky na půl cesty mezi těmito dvěma systémy — kapsové plenky.

Kalhotkové plenky — v podstatě jde o modifikaci prvního systému (savá a nepromokavá vrstva zvlášť), kdy savou vrstvu představují střihově propracované plenkové kalhotky.

Pokud se potřebujete zorientovat v plenkových systémech a pochopit jejich pro a proti, mrkněte na článek o typech a druzích látkových plen. Při výběru plenek totiž hraje také svou roli pořizovací cena plenek. V obrázkovém schématu tedy nabízíme jednoduché srovnání jednotlivých typů plen.

Co je dobré promyslet

Pokud už máte jasno v tom, jaký plenkový systém by se vám líbil. Tak si můžete sestavit konkrétní výbavičku. Než ale začnete nakupovat, zodpovězte si tyto otázky:

Jak často máte v plánu plenky prát? 
Někdo pere denně, jiný obden, další jednou za tři dny. (Víc dní už plenky špinavé nenechávejte, mohly by se v nich příliš množit bakterie.) Nám přijde ideální frekvence praní obden, to není nic extrémně zatěžujícího a úplně to stačí.

Jak rychle vám budou pleny schnout? 
Pokud máte sušičku, bude to pár hodin od začátku praní, tzn. třeba za 6 hodin od toho, kdy dáte plenky prát, už budou zase k připravené k použití. Pokud sušičku nemáte, počítejte na schnutí vnitřních savých jader alespoň 24 hodin, během kterých musíte mít zásobu dalších plen. (Pokud máte vlhký byt či dům, může to být i déle.) V zimě schnutí urychlíte tím, že dáte savé vnitřky na topení, v létě na sluníčko.

Kolik plenek tedy budete celkem potřebovat?

Počítejte s tím, že zpočátku budete miminko přebalovat častěji, v průměru tak 8x-10x denně, časem klesne intenzita spotřebovaných plenek na průměrně 6 za den (když říkáme den, myslíme tím 24 hodin). Z toho Vám vyjde, že průměrná výbavička by měla činit 20-25 plen na jednotlivá přebalení. Počítáme, že budete prát obden a jeden den počítáme na schnutí. Proto přebalení může být i méně, pokud máte sušičku a jste ochotni prát třeba i každý den. (Za nás je praní každý den trochu moc velký závazek, raději bychom měli plenkovou rezervu, pro případ, že praní nějaký den neklapne).

Co počítat jako jedno přebalení? Možnosti jsou různé, podle typů plen. Může to být:

  • jedna plena typu vše v jednom nebo kapsová plena
  • jedno savé jádro AI2 systému (tvarovaná plenka samostatně, nebo spolu s krátkou vkládací plenkou případně dlouhou vkládací plenkou, podle toho, jak velké a "učůrané" máte miminko),
  • jedna vícevrstvá plena alias prefold,
  • jedna nebo dvě čtvercové plenky,
  • jedna kalhotková plena nebo noční kalhotková plena.

Ke všem těmto přebalením potřebujete přidat ještě svrchní kalhotky (celkem 5-6 ks) všude tam, kde u plenky není nepromokavá vrstva. Takže všude kromě prvního bodu – svrchní kalhotky nepotřebujete u kapsových plen a jiných AIO plen.