Přejít na sekci článku:
S kmínem proti nadýmání a dobrou chuť!
zdroj: shutterstock.com
Pokud kojíte, tak můžete ovlivnit kvalitu mateřského mléka tím, co jíte. Vše, co sníte, se totiž odráží v chuti a účincích mateřského mléka. To, co nadýmá vás, se dostává i do mateřského mléka a nadýmá i kojené dítě. Zatímco ale naše střeva si s nadměrným plynem poradí sama, tak ta novorozenecká si s tímto poradit nedokáží, a plyn tak způsobuje bolení bříška. Obecně se doporučuje během kojení dodržovat zdravou a vyváženou stravu, v žádném případě nedržet diety, a pokud dítě trápí bolení bříška, tak vyloučit všechny nadýmavé potraviny.
A právě u vyloučení nadýmavých potravin nastává problém. U některých dětí sice zabírá, když vyloučíte taková ta jasně nadýmavá jídla, jako je čočka, fazole nebo hrách. Ale u jiných budete muset zapomenout i na čerstvé pečivo, kořeněné jídlo, většinu ovoce i zeleniny, včetně cibule a česneku. Stejně tak i na mléčné výrobky, sladkosti a mnohé další. Na jídelníčku vám pak zbude akorát tvrdý chleba a maso vařené jen a pouze ve vlastní šťávě. A taky je dobré přidat trochu toho kmínu.
Samotný kmín můžete sypat na jídlo. Vlastně na všechno. Místo s cibulí si udělejte maso na kmínu. Kmínem posypejte brambory, rýži a cokoliv dalšího, třeba čaj. Ještě lepší účinky než obyčejný kmín má potom kmínový olej, stačí si dát lžičku třikrát denně. Kmínový olej působí proti nadýmání a má přes mateřské mléko pozitivní účinky i na dětský trávicí systém, kde redukuje nadměrný plyn, a ulevuje tak od bolesti. Během dne pak popíjejte kojící čaj, který nejen působí proti nadýmání, ale také podporuje tvorbu mateřského mléka.