zdroj: shutterstock.com
Pro miminka jsou právě opruzeniny jedním z největších kosmetických problémů, který je nutné řešit. Nejen že opruzený zadeček vypadá škaredě, navíc to miminko často bolí a nedokáže si od bolesti samo pomoci.
Opruzeniny vznikají při nošení plenek. Důvodů může být několik, agresivní moč v plence dráždí jemnou miminkovskou pokožku a vznikají červené podrážděné plochy. Ty svědí, bolí a pohybem se navíc dále dráždí, a podráždění se tak může rozšiřovat. Jak miminku ale v takové situaci co nejvíce pomoci?
Přejít na sekci článku:
Základem je prevence...
zdroj: shutterstock.com
Nejlepší je samozřejmě opruzení předejít hned na začátku, a úplně se mu tak díky vychytané péči vyhnout. Což například v létě není tak úplně jednoduché, protože horko a pocení pravděpodobnost vzniku opruzení jen zvyšují. I tak ale existuje několik základních pravidel, která je vhodné dodržovat a která pomůžou předejít vzniku opruzení.
- Přebalujte často. Právě plná plínka nasáknutá močí nebo i něčím zajímavějším přispívá k dráždění pokožky. Moč je agresivní a narušuje přirozenou ochrannou vrstvu pokožky. Čím déle tak miminko v počůrané plence necháte, tím víc opruzené bude.
- Prdelku vždy umyjte vodou. I když čisticí ubrousky jsou pohodlné a praktické, tak umývání čistou vodou je efektivnější a lépe pomáhá odstraňovat i ty nejmenší zbytky moči. Proto pokud vaše miminko na opruzeniny opravdu trpí, umývejte zadeček raději žínkou namočenou v čisté vodě.
- Pudrujte nebo mažte. Krémy na opruzeniny a dětské pudry a zásypy fungují nejen jako léčba opruzenin, ale také pomáhají předcházet jejich vzniku. Pudry vysušují a udržují tak pokožku v suchu. Krémy pak poskytují kůži mastnou ochrannou vrstvu, takže ta není močí narušována.
- Nechte miminko vyvětrat. Hlavně v létě nechte děťátko alespoň občas jen tak bez plínky. Při denních aktivitách ho třeba nechte ležet na hrací ploše jen tak hambaté, stačí pod něj dát silnější vrstvu třeba bavlněných plenek, která pochytá případnou nehodu.