zdroj: unsplash.com
„Ekologické přebalování? Co je to zase za výmysl? Nechcete se náhodou vrátit do minulosti a používat zase ty látkové pleny? To to jako budu muset pořád prát a vyvářet? Nebo o co tedy jde? Já prostě potřebuju, abych dítěti dala plenu a ono v ní vydrželo co nejdéle a já se nemusela bát, že budou hovínka úplně všude. Nemám čas a ani peníze řešit takový blbosti!“ Tak tohle bohužel ještě stále slýchám ve svém okolí. Proč je tenhle názor zastaralý? Čtěte dál!
Zpátky do minulosti? Látkové pleny v akci!
Jo, ty bílé obdélníkové pleny si určitě taky kupte, budou se hodit! Ale teď o nich přímo řeč nebude! Doba se změnila a přeje i maminkám, které přírodu i svoje dítě chtějí zatěžovat opravdu minimálně a zároveň přebalováním neztrácet příliš mnoho času. Řeč je stále o látkových plenách, ale o krásných a praktických látkových plenách! Upřímně se musím přiznat, že ještě před několika měsíci jsem o nich ani neuvažovala. Sice jsem na uklízení bobků a dalších věcí zvyklá od svého psa, takže mě nic moc jen tak nerozhází, ale představa, jak budu házet pokakaný plínky do pračky nebo je někde skladovat x dní doma a všude to bude cítit, mě úplně nelákala.
Realita už je ale jinde. Celý látkový přebalovací set se skládá ze tří částí: svrchní kalhotky, kterých budete potřebovat jen pár kusů (například nádherné od Petit Lulu), pak samotnou plenku (ať už ten bílý obdélník nebo vyberete jinou) a nakonec separační plenku! O té jsem neměla vůbec ponětí. Slouží k ochraně samotné plenky před největším znečištěním. Pokud si koupíte jednorázové separační plenky, tak to nejhorší můžete rovnou spláchnout do záchodu a praní toho ostatního už bude hračka☺.
Jinak plenky se uchovávají v nějaké nádobě v koupelně, buď na sucho, nebo ve vodě s kapkou éterického oleje. Obsah je přiklopený víkem, takže po bytě nic cítit není a prát můžete cca jednou za tři dny. Další praktickou věcí je pytel na látkové plenky, který vlastně vezmete s celým obsahem z nádoby, a rovnou hodíte do pračky. Takže se ničeho nemusíte znovu dotýkat rukama. Pokud sama používáte látkové vložky, je ideální prát vše dohromady.
Ani cestování není problém! Použitou plenku zabalíte do speciálního obalu, který vám zaručí, že toho nebudete mít plné zuby ani kabelku. Nebo je možné použít jednorázovou ekologickou plenku. Není to tak hrozné, že?
Výhody: je to zaručeně nejlevnější a nejekologičtější způsob přebalování, zároveň i nejšetrnější k dětské pokožce
Nevýhody: pro někoho složitá manipulace a práce s praním a sušením
Moderní, praktické, ekologické!
Plenky vypadají podobně jako ty drogerkovské, ale rozdíl je zásadní! Na jejich výrobu jsou nejčastěji používána bambusová vlákna, biobavlna a ekoplasty z rostlinného (bramborového nebo kukuřičného) škrobu. Tyto materiály pochází ze snadno obnovitelných zdrojů a jsou přirozeně rozložitelné v přírodě. Některé jednorázové plenky jsou kompostovatelné celé, vyrábí je například italská značka Nappynat. Jedná se asi o nejšetrnější variantu k životnímu prostředí.
S těmito plenkami zacházíte stejně jako s těmi běžnými, ale vaše miminko je ocení daleko víc! Jsou totiž prodyšné a hypoalergenní. Neobsahují bělidla ani další zbytečné chemické látky. Jejich likvidace je potom snadná. Nemusíte nic prát. Pokud máte strach i z těchto jednorázových plenek, zkuste vybrat nějaké od značky Beaming Baby. Jejich pleny jsou svojí praktičností nejvíce podobné těm konvenčním.
Tip: Ačkoliv jsou plenky kompostovatelné, nedoporučuje se dávat veškeré plenky na kompost, protože by se jejich množstvím mohl znehodnotit.
Výhody: snadná manipulace, žádné další starosti
Nevýhody: jedná se o nákladnější variantu přebalování
Další přebalovací tipy
Speciální koš na pleny
Určitě doporučuju nákup speciálního koše na plenky (jsou různé druhy jak na ty jednorázové, tak na ty látkové), který plenku hygienicky uchová do doby, než ji vyhodíte, nebo vyperete, a zabrání zápachu domácnosti.
Voda místo chemie
Víte, že na hygienu při přebalování vám stačí obyčejná voda a třeba perlan (jednorázový přírodní materiál ze 100% viskózy)? Určitě nekupujte konvenční vlhčené ubrousky, které obsahují spoustu zbytečné chemie. Na cesty nebo ven potom volte nějaké přírodní vlhčené ubrousky.
Kosmetický minimalismus
Pokud u svých známých vídáte plné police dětských kosmetických přípravků, tak věřte, že je to naprosto zbytečné. Na péči o dětskou pokožku i na ošetření po přebalení bohatě stačí nějaký kvalitní přírodní olej. Zkuste třeba meruňkový olej nebo mandlový olej, který je velmi jemný i k dětské pokožce. Pokud už se objevily opruzeniny nebo nějaké jiné kožní problémy jako například ekzém, pomůže vám pupalkový olej.
No, a pokud se na to vykašlete…
… a budete pořád kupovat ty konvenční plenky z drogerie, tak je dobré vědět pár věcí.
1. Konvenční plenky jsou tvořeny z velké části plasty (polyethylen nahoře, polyakrylát sodný jako gelový superabsorbér uprostřed a nakonec… ta dáááá – polypropylen dole). Komu tohle nic neříká, tak si prostě představte, že si zadek obalíte do igelitového pytlíku a budete se v tom x hodin pařit (a nejen to)… hezká představa? Ale hlavně, že to nikam nevyteklo…
2. Konvenční drogerkové pleny nejsou příliš prodyšné, z čehož plyne větší riziko opruzení pokožky a negativní přehřívání pohlavních orgánů miminka (toto je problém zvláště u chlapečků).
3. Všechny ty chemické látky jsou v několikahodinovém styku s kůží! Co si myslíte, že se asi stane?
4. V neposlední řadě je třeba si představit, že dítě spotřebuje v průměru 5400 ks plenek. Pokud nebudou recyklovatelné, tak se stávají opravdu velkou zátěží pro životní prostředí.
Stojí lidská pohodlnost za to?