zdroj: shutterstock.com
Na miminko se většinou každá žena těší, nakupuje mrňavé oblečky a stará se, aby bylo doma vše na příchod nového člena rodiny připraveno. Zároveň ale se zvětšujícím se bříškem rostou také obavy, jestli se naše tělo ještě někdy vrátí do původní podoby. Případně nás mohou začít trápit různé zdravotní problémy. Některé končí zároveň s těhotenstvím, jiných se zbavuje hůř. Každá žena prožívá těhotenství jinak. Jedna skoro ani neví, že těhotná je a druhá si to vybere za ni a od samého začátku až do porodu nemá klid.
Přejít na sekci článku:
Lámání zubů
zdroj: shutterstock.com
Traduje se, že s každým dítětem přichází žena o jeden zub. V těhotenství totiž potřebuje dvojnásobnou dávku vápníku. Pokud jej nezíská ze stravy nebo nedoplní potravinovými doplňky, jeho nedostatek se může negativně projevit na stavu jejích zubů. Pokud se rozhodnete užívat potravinový doplněk s vápníkem, je vhodné jej kombinovat s vitaminem D, který podporuje jeho vstřebávání. Za zubními problémy mohou také stát těhotenské chutě. Pokud spořádáme nadměrné množství sladkostí, okyseluje se nám prostředí v ústní dutině a zaděláváme si tak na kazy a křehké zuby.
V těhotenství jsou také ženy více náchylné na krvácivost dásní. Ta je způsobena zvýšenou citlivostí, za kterou můžou těhotenské hormony. Dásním také nepřidává neustálé zvracení během období ranních nevolností a zvýšený přísun sladkostí při těhotenských chutích. V kyselém prostředí se pak daří bakteriím, které krvácivost způsobují. Je proto nutné víc než kdy jindy dbát na důkladnou ústní hygienu. Vhodné je používat i preventivně jemnou, ale účinnou antibakteriální a protizánětlivou pastu. Proti krvácivosti dásní pomáhá i vitamin C, jenž podporuje tvorbu kolagenu, který zpevňuje vlákna zubních lůžek.