zdroj: pexels.com
Mnoho žen se ptá, proč se nesmí aromaterapie používat v těhotenství. To ovšem není tak docela pravda. Některé éterické oleje se prostě nedoporučují používat v těhotenství bez konzultace s odborníkem nebo bez jeho dohledu. Některé éterické oleje mohou naopak těhotenství zpříjemnit a pomoci připravit budoucí matku na duchovní přerod, který ji v blízké či více vzdálené budoucnosti čeká.
Éterické oleje umí navíc ulevit od mnoha těhotenských neduhů, a protože mají mezi sebou hodně podobných styčných bodů, je jen potřeba vědět, které z nich nepoužívat v těhotenství a které naopak ano. Pokud se s éterickými oleji manipuluje podle bezpečnostních pravidel, jsou naopak budoucím matkám velmi prospěšné. U nás v České republice jsme si na používání aromaterapie, jako na alternativní způsob léčby těla i ducha, ještě moc nezvykli, ale čím dál větší zájem o éterické oleje svědčí o faktu, že ji začínáme vnímat pozitivněji.
Proč jsou některé éterické oleje zakázané pro těhotné
Některé éterické oleje jsou zakázané nebo spíše nedoporučované, protože mohou vyvolat menstruaci a způsobit tak potrat, anebo podporují činnost dělohy a zvyšují frekvenci děložních stahů, což může vést k předčasnému porodu, jako se tomu děje u tzv. zahřívačů. Případně nepříznivě působí na dosud ne zcela vyvinutý nervový systém dítěte (například anýz, túje a další dřeviny s obsahem thujonu).
Některé éterické oleje jsou limitovány týdny těhotenství. Můžete je třeba používat od ukončeného prvního trimestru. Pod dohledem aromaterapeuta nebo pokud je matka sama v aromaterapii zběhlá, lze i v prvním trimestru používat v nízkých koncentracích esenciální oleje proti nevolnostem nebo bolestem hlavy, neboť některé esence nejsou kontraindikovány vůbec. Dobrým pomocníkem proti těhotenským bolestem hlavy je například citrusová tyčinka od Nobilis Tilia.
Rozdíly mezi odrůdami rostlin a jejich éterickými oleji
Je vhodné připomenout, že není levandule jako levandule, stejně tak není máta jako máta. Proto je důraz kladen i na různé odrůdy rostlin, ze kterých jsou esenciální oleje získávány. Například máta peprná se v těhotenství nedoporučuje, máta kadeřavá je ovšem jemnější a nemusí tak uškodit, ale naopak pomoci. Eukalypty jsou diskutabilní, někteří aromaterapeuti se kloní k názoru, že by se neměl používat žádný, jiní ho rozlišují podle odrůd. Tedy například eucalyptus globulus nedoporučují, ale eucalyptus citriodora už nevadí. U levandulí je problém s tím, že snižují tlak. Pokud má ženy i tak nízký tlak, měla by se esenci z levandule vyhnout v jakékoliv situaci, zejména během těhotenství.
Kterým éterickým olejům se vyhnout v těhotenství?
Obecně platí, že by se neměly používat zahřívače (převážně koření), protože podporují děložní stahy. Nedoporučují se ani některé dřeviny, hlavně ty s obsahem thujonu, který je v určitých koncentracích brán jako nervový jed. Porod jako takový je následně další samostatná kapitola mateřství, kde jsou již dřeviny povoleny, protože některé z nich působí jako hormonální oleje a analgetika.
Éterické oleje, které se nedoporučují v těhotenství: anýz, badyán, artemisia, bazalka, bříza, saturejka, kafr, mrkvové semínko, kasie, drmek, skořice, šalvěj, kopr, eukalypty, fenykl, kafrovník lékařský, túje, yzop, francouzská a španělská levandule (levandula stoechas), citronová tráva, litsea cubeba, pelyněk (je považován za jedovatý pro nervovou soustavu), myrha, myrta, muškátový oříšek, máta peprná, mateřídouška citronová (thymus x citriodorus), hřebíček, verbena, libavka, řebříček, kurkuma. Doporučuje se vyhnout také majoránce, protože může lehce způsobit předávkování.
Které éterické oleje jsou bezpečné v těhotenství?
Éterických olejů, které jsou bezpečné v těhotenství a mohou se používat, je mnoho a dokáží velmi dobře suplovat svými vlastnostmi a schopnostmi ty nedoporučené. Jsou čisticí, působí jako antibiotika a mají mnoho dalších výhod, akorát jsou prostě jemnější působením. Všeobecně jsou bez kontraindikací citrusy (grep, citrón, limeta, mandarinka, tangerinka, pomeranč i pomerančový květ neroli), kadidlo, heřmánky, černý pepř (zahřívač, ale v nízkých koncentracích povolen), koriandr, cypřiš, jedle, geránium, jalovec, jemnější druhy levandule (Lavandula angustifolia), meduňka, zázvor (v nízkých koncentracích), pačuli, petitgrain, benzoe (od ukončeného 16. týdne), vanilka, růže, palisandr, santal, smrk, tea tree, tymián linalool (Thymus vulgaris b.s. Linalool), ylang-ylang (poměrně aromatický olej i pro netěhotné, je potřeba dodržet nízké koncentrace), růžové dřevo.
Užívání éterických olejů v těhotenství
Cypřiš, jalovec, borovice, smrk a černý pepř se mohou používat v nízkých koncentracích ve směsích proti křečovým žilám, nevolnostem nebo jiným neduhům. Stejné doporučení se vztahuje k meduňce, smrku, tymiánu linalool a tea tree oleji. V těhotenství neužívejte éterické oleje vnitřně. Dodržujte poloviční dávkování než se běžně doporučuje. U zahřívačů je potřeba hlídat množství ještě více. Běžné dávkování je 50 kapek esence na 100 ml nosného oleje, u těhotných je to 25 kapek na 100 ml.
Těhotné ženy by neměly mít puštěný difuzér více než 15 minut. U zapálené aromalampy se nedoporučuje více než hodina. Co se týče masáží v prvním trimestru, záleží na tom, zda má nastávající matka nějaké akutní problémy, které by se daly řešit éterickými oleji. Pokud problémy nejsou, postačí k masáži kvalitní rostlinný olej, který příjemně voní, třeba kokosový nebo mandlový, neboť i ten může pomoci k příjemnému smyslovému zážitku. Pokud se objeví nutnost použití éterického oleje, měl by být co nejčistší - nejlépe organický, certifikovaný a od prověřené značky, protože prochází placentou a dostává se k dítěti.
Tip: Pokud si netroufáte prožít těhotenství s éterickými oleji sama, kontaktujte aromaterapeuta, který vám ochotně pomůže a poradí. Některé aromaterapeutky dokonce nabízí i doprovod k porodu.