zdroj: istockphoto.com
Porod je pro ženu klíčovým bodem ženského života. Rodí se při něm nejen dítě, ale také matka. Uvědomělá, krásná a milující bytost, připravená dát svému potomku tu nejlepší péči a zázemí. Pohled na porod se různí podle toho, s kým se o něm bavíte. Něco jiného vám řekne žena, která zpracovává poporodní trauma, odlišné věci se dozvíte od členek rodiny, které prošly socialistickým porodnictvím, další úhel pohledu se vám naskytne od kamarádky domarodičky. A je velmi zajímavé sledovat z těchto vyprávění, jak každá ze zmíněných žen bojovala s bolestí, která porod provázela. Naštěstí ale existují přírodní prostředky, jak bolestivý porod omezit. Ale jde vůbec o bolesti? Není tento název zbytečně stresující?
Proč použít éterické oleje k porodu?
V anglicky mluvících zemích se používá pro průběh porodu termín “labour” neboli fyzická práce, protože jde o práci ženské dělohy, která vypuzuje dítě ven z matky. Tento termín je daleko pozitivnější, než když mluvíme o bolestech, protože bolest je vnímaná jako něco negativního nebo jako problém. Porodní asistentky, které se dlouhodobě zajímají o psychické aspekty aromaterapie, potvrzují, že psychika ženy hraje při porodu velkou roli. Mnohé z nich mají absolvované aromaterapeutické kurzy a se svými klientkami pracují s pomocí voňavých esencí již před porodem. Protože je potřeba matku na zrození nového života připravit především po duševní stránce.
Mnohdy se právě před porodem vyrojí nezodpovězené otázky matčina života, případně se ukáže nějaký kostlivec, který spal dlouho uložený na dně psychické skříně. Éterické oleje, které se používají při porodu, můžeme velmi jednoduše rozdělit na dvě základní skupiny - ty, které uvolňují psychiku a připravují matku, a ty, které působí jako analgetika. Éterické oleje se používají u porodu jako bezpečnější a matku ani dítě nepoškozující varianta běžných léčiv. Působí energeticky, dostanou se přes kůži do krevního oběhu, ale matka ani dítě nejsou omámeni a tak mohou nenarušeně spolupracovat při porodním procesu. Zatímco byly některé esence v těhotenství zakázané, přichází jejich chvíle při tom, když se děťátko rozhodne, že se narodí.
Éterické oleje a hormony při porodu
Při ustálené porodní medikaci se používají různé tišící prostředky, např. epidurální anestesie, u které hrozí poškození míchy matky. Protože se nemůže, pokud je matka ve stresu, přirozeně tvořit porodní hormon oxytocin, je nahrazován hormonem umělým, pitocinem, který místo toho, aby podpořil porodní proces, je schopen ho zpomalit nebo úplně zastavit. Navíc ženy, kterým byl podaný pitocin, cítily daleko větší porodní bolesti, než když rodily bez něho. Medikace podávaná matce během porodu tento proces neusnadňuje, naopak může způsobit tíseň plodu. Éterické oleje, které mají komplexnější účinky, nejen pomáhají ženě i dítěti lépe zvládat průběh zrození, ale kromě tišení bolestí působí hormonálně. Proto jimi lze podpořit lepší přirozené vylučování oxytocinu. Navíc napomáhají lepšímu dýchání, soustředěnosti matky a její schopnosti odolávat rušivým vlivům. Hormonální éterické oleje podporují stahy dělohy a usnadňují průchod dítěte porodními cestami. U porodu se doporučuje používat pouze vybrané éterické oleje, které nenarušují pachovou stopu matky, neboť dítě ji velmi silně vnímá. Esence jsou velmi blízké tělesnému pachu vyvolanému endorfiny a oxytocinem, který vydává žena při intimních chvílích. Mezi ně řadí osvícení lékaři i porodní proces. Éterické oleje se při porodu používají jak v aromalampě nebo difuzéru (uvolňující), tak v masážních směsích (analgetika).
Jaké éterické oleje se používají pro snadnější porod?
Mezi uvolňující, psychiku harmonizující a hormonální produkci podporující éterické oleje patří ylang-ylang, jasmín, geránium, růže, neroli, levandule (pozor při nízkém tlaku rodičky), kadidlo, santal a šalvěj. Šalvej je také velmi účinné analgetikum, podporuje stahy dělohy, urychluje porod a doporučuje se vtírat ve směsi s nosným olejem do zad rodičky. Analgetika jsou tzv. zahřívače, mezi které se řadí oregano, skořice, zázvor, černý pepř. Používají se i dřeviny a yzop. Dřeviny stimulují celkové funkce krevního oběhu. Skvělým pomocníkem rodící ženy je i růžový hydrolát, kterým ji může osvěžovat její partner nebo porodní asistentka. Pokud vnímá žena některé éterické oleje příliš silně nebo rušivě, je lepší používat květové vody neboli hydroláty.
Jak fungují jednotlivé éterické oleje při porodu?
- Levandule zmírňuje svalové napětí, podporuje relaxaci, působí proti bolestem, je protikřečová. Odhání strach a úzkosti, které mohou matku svazovat a tím pádem nemusí postupovat porod, posiluje kontrakce. Levandulový hydrolát je výborný na osvěžení a ochlazení vyčerpané ženy. Levandule sama o sobě nevyvolává porod. Pokud je tato akce potřeba, míchá se s jinými oleji, které spouští a podporují děložní stahy.
- Kadidlo zklidňuje nadměrné emoce, pomáhá zvládat porodní nepohodlí, může se vtírat ženě do dolních částí zad nebo břicha, smíchané s nosným olejem. Mírní poporodní poranění, pomáhá lepšímu zotavování namožené nebo natržené kůže. Navíc je to esence, kterou lze použít pro zmírnění jakékoli bolesti, včetně migrén. Otevírá dýchací cesty, prohlubuje dýchání, brání hyperventilaci matky.
- Myrha pomáhá rozběhnout zastavený porod, pokud se kápnou 2 kapky myrhy na vatový tampon a matka k němu několikrát přičichne, porod se opět rozběhne. Myrha zlepšuje kontrakce.
- Růže napomáhá lepšímu rozestoupení kostí a změkčuje svalstvo. Tím pádem usnadňuje dítěti pohyb skrze pánevní oblast matky. Masíruje se jí ve směsi s nosným olejem břicho a dolní část zad.
- Jasmín podporuje pocity radosti, míru a sebevědomí. Klidní pocity nepohodlí a přispívá k lepšímu průběhu porodu, protože stimuluje vylučování ženských hormonů. Otupuje bolestivé stahy dělohy, ale zároveň posiluje kontrakce. Působí proti zadržení placenty. Masíruje se jím břicho a záda.
- Geránium funguje protistresově, uklidňuje rodičku, je antibakteriální, antidepresivní, pomáhá překonat strach.
- Ylang-ylang zvyšuje klid a relaxaci, zároveň pomáhá snižovat krevní tlak a zpomalit zrychlené dýchání. Tento éterický olej přispívá k vyrovnání rovnováhy. Je uklidňující, povznášející, podporuje pozitivní náhled na situaci. Je ale poměrně dost aromatický a to nemusí všem ženám u porodu vyhovovat. Jeho síla a sladkost se může zmírnit ve směsi s levandulí.
- Pokud by ženě připadaly zmíněné esence moc těžké a silné, mohou porod doprovodit citrusy. Odnímají pocit únavy a stresy, klidní nevolnosti, napomáhají soustředěnosti. Vhodné jsou citrón, pomeranč nebo bergamot. K citrusům můžeme zařadit i neroli, další z hormonálních olejů. Pomůže odbourat strachy a úzkosti, rozjasňuje ducha, zlepšuje dýchání a zabraňuje hyperventilaci.
- Máta peprná může pomoci s vyčerpáním, nevolností, přílišným horkem a zmírní porodní bolesti. Vmasíruje se zředěný do zad a kyčlí. Za výbuch energie, vdechovat vůni. Záda matky se také mohou otírat hadříkem, namočeným ve vodě s kapkou máty peprné. Mátová silice také pomáhá, když je miminko otočené koncem pánevním a my mu potřebujeme „domluvit“, aby zaujalo správnou polohu. Stačí zředit kapku v nosném oleji a masírovat si břicho proti směru hodinových ručiček.
- Šalvěj je prakticky přírodní epidurální anestezie. Stimuluje tvorbu hormonů a urychluje porod, zlepšuje kontrakce dělohy. Nesmí se ale používat na začátku porodu, protože může působit jako hypnotikum.