Zajímá vás, jak se používají vonné ceremonie v jednotlivých kulturách? Rádi byste se dozvěděli, co stojí za tajemstvím vykuřovadel, jak na nás působí a co dokáží? Chtěli byste proniknout do tajů jejich přípravy? To vše „ochutnáte“ na workshopu vonných dýmů a vykuřování. Přímo u nás v Biooo akademii. A jako bonus si odnesete vlastní vykuřovací směs.
Přestože se používají již tisíce let, stále jsou zahalena tajemstvím a opletena řadou mýtů. „Lidé často mají dojem, že vykuřovadla jsou nějaké nebezpečné čáry máry. To je ale mýtus.
Co jsou vykuřovadla?
Vykuřovadla nám pomáhají se uvolnit, očistit a pustit vše, co k nám nepatří. „Negativní pocity se mohou dostavit spíše, pokud lidé smíchají špatné ingredience, které k sobě nepatří, nebo je dají na nevhodný materiál,“ upozorňuje naše lektorka, zkušená znalkyně vůní i surovin Markéta Filipová.
Už před mnoha tisíci let lidé vnímali sílu vonných dýmů, a tak je napříč různými kulturami dodnes používají k rituálům a ceremoniím. Správně namíchané směsi umí zharmonizovat psychiku, povzbudit tělo, vyčistit prostor od negativních energií, navodit pohodu pro meditaci a v neposlední řadě mohou působit jako afrodiziakum. „Cenné je, že když se naučíte smíchat správné směsi, můžete je využívat na individuální ceremonie a vlastní potřeby šité na míru. Pomocí vykuřování si můžeme podepsat prostor, který vykuřujeme. Jak chci, aby to doma vonělo, když tam přijdu. Každý si nás s tím spojí,“ říká Markéta.
Jak probíhal kurz?
V úvodu tříhodinového podvečerního kurzu nás Markéta seznámila s mytologií, o které působivě vyprávěla. Poté nám ukázala možnosti vykuřování, pomůcky pro domácí výrobu a vysvětlila, podle čeho vybírat pícky či kadidelnice. Poté jsme probrali jednu po druhé všechny možné bylinky ideální pro vykuřování. „Mezi vykuřovadla patří vonné tyčinky, speciální papírky, provázky, uhlíky, dřeva, pryskyřice, bylinky či koření,“ říká Markéta a postupně zapaluje jednotlivé druhy, abychom vše názorně viděli a hlavně cítili. Jak krásně, až meditativně, působila například pryskyřice na zapáleném uhlíku, která vytvářela čisté, obrazné obláčky z dýmu. „Lze ji využít při meditaci,“ podotýká Markéta. A má pravdu. Člověk se hned začal uvolňovat.
Nakonec jsme se dostali k tomu nejdůležitějšímu, míchání vlastní směsi. Markéta nám prozradila, že bychom neměli smíchat více než devět přísad. Postupně jsme do hmoždíře vkládali santalové dřevo, pryskyřici, citrónovou trávu a další prvky. Zakončili jsme je granátovým květem. „Dobré je každý další prvek přidávat postupně, vždy je podrtit a hlavně přičichnout. Uvědomíte si tím, jak se krásně mění struktura a aroma,“ doporučuje Markéta.
Osobní směs vykuřovadel k vám domů
A tak jsme postupně přikládali prvky, na kterých jsme se všichni společně dohodli, míchali, drtili a očichávali. Až z toho vznikla báječná harmonická směs, kterou jsme si rozdělili do sáčků a odnesli domů. Tam jsme si pak každý při zapálení mohl připomenout, jak nám bylo společně dobře. Krásné na všem bylo, že jsme se všichni účastníci kurzu podíleli na společném díle společnou silou. Což vytváří i harmonii mezi lidmi. Chcete-li to zažít také, neváhejte. Stojí to za to.