zdroj: shutterstock
Blíží se léto. Jedni ho vítají s otevřenou náručí, druzí se plni obav vydávají na nákup opalovacích krémů, brýlí a slamáků. Slunce se totiž v posledních letech považuje za něco ohrožujícího. A přitom právě díky němu vznikl na Zemi život a jeho paprsky jsou pro naše zdraví naprosto zásadní. Jak je to tedy správně?
Je slunce důležité?
O důležitosti slunce pro náš každodenní život svědčí fakt, že ovlivňuje tvorbu některých důležitých hormonů. Patří mezi ně například melatonin, jehož nedostatek se projevuje poruchami spánku. Slunce také potřebujeme k tvorbě vitamínu D, který je klíčový pro správné fungování imunitního systému. Tělo si ho vyrábí za pomoci paprsků samo, je však potřeba se slunci vystavit alespoň dvakrát týdně na 20 minut. Abychom získali dostatečné množství „slunečního vitamínu“, měli bychom přijímat záření na co největší odkryté ploše těla bez ochranných slunečních přípravků.
Na slunce hned od jara. A bez slunečních brýlí
Při pobytu na slunci je samozřejmě potřeba dodržovat několik základních pravidel. Pokud možno bychom se mu neměli vystavovat během nejteplejší části dne, tedy mezi 11 a 15 hodinou, kdy jsou paprsky příliš intenzivní. Překvapivou informací ale může být, že bychom za běžných podmínek měli omezit i nošení slunečních brýlí. Proč tomu tak je, vysvětluje doktorka přírodních věd Hana Maslowská.
„Proti jasnému slunečnímu světlu se oči přirozeně brání tím, že stáhnou zřítelnice. Tak si samy regulují množství světla, které na sítnici dopadá. Když si ale nasadíme sluneční brýle, vysíláme do mozku falešnou zprávu, že je přítmí. Zornice tedy zůstávají rozšířené a do očí se dostane mnohem více škodlivého UV záření, které je navíc zdeformované filtry brýlí,“ popisuje Hana Maslowská.
Optimální chvíle pro pobyt na slunci nastávají hned ráno, a to od brzkého jara. Paprsky pomohou nastartovat cirkadiánní rytmus těla a to se díky nim lépe adaptuje na přibývající množství záření v letních měsících.
Pokud však trávíte léto u moře, chodíte na slunce přes poledne nebo cestujete do teplých krajů, je nutné pokožku chránit. Přitom nezapomínejte, že od hladiny (i té na místním rybníku) se paprsky odrážejí a tělo jich musí vstřebat mnohem víc. A pozor, UV záření prochází i sklem, proto se můžete spálit přes okno kanceláře nebo v autě.
Jak vybírat opalovací krém?
Jak ale opalovací krémy vybírat? Pomoci vám může tento základní přehled. Přípravky se liší zejména principem, na jakém fungují: jsou buď minerální nebo chemické.
Opalovací přípravky s chemickými UV filtry obsahují molekuly, které škodlivé UV paprsky absorbují a přeměňují na energii v podobě infračerveného záření. Jejich součástí bývají i další chemické látky, které pomáhají, aby se krém snadno roztíral, nezanechával bílé stopy, rychle se vstřebal a pěkně voněl. Ale pozor, tyto látky umí zároveň škodit. Mohou vyvolat alergie, dráždit pokožku, narušovat hormonální funkce, ovlivňovat štítnou žlázu nebo poškozovat vodní ekosystém. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně dokonce zjistili, že opalovací krémy obsahující látku EHMC dokáží poškodit lidskou DNA. Pokud zvolíte chemický opalovací prostředek, pamatujte, že je potřeba počkat 20 až 30 minut, než nastoupí fotoprotektivní účinek a můžete bezpečně vyrazit na slunce.
Oproti tomu minerální krémy fungují jako štít. Nanesením okamžitě vytvoříte ochrannou bariéru mezi sluncem a pokožkou, která veškeré UV záření odrazí pryč. Pro tyto krémy je typické, že obsahují oxid zinečnatý nebo titaničitý (nebo jejich kombinaci). Vyznačují se charakteristickým bílým odstínem a o něco hůře se roztírají. Pokožka ale vydrží déle ochráněna, opalovací krém se totiž na sluníčku rozkládá opravdu pomalu.
SPF faktor: který je pro vás ideální?
Důležité je zvolit i správný SPF faktor. Číslo, které za zkratkou slov „sun protection filter“ následuje, uvádí, kolikanásobně můžete prodloužit pobyt na slunci, aniž byste se spálili. Pokud je tedy pro vás bezpečná doba 10 minut, opalovací přípravek s SPF 12 vám dopřeje dvě hodiny klidu. Logicky platí, že čím dříve vaše pokožka na slunci bez ochrany zarudne, tím vyšší faktor byste si měli pořídit. Mějte však na paměti, že jde jenom o přibližnou hodnotu. Fungování ovlivňuje třeba nadmořská výška, roční období nebo aktuální počasí.
Nebojte se pustit si slunce k tělu
Dobře zvolený opalovací krém představuje užitečného pomocníka pro situace, kdy vás okolnosti nutí vystavit se po delší dobu intenzivnímu slunečnímu záření. Například během celodenní horské túry, sportovních aktivitách, ale třeba i kvůli práci. Pak je jeho použití samozřejmě žádoucí a rozumné. Ale ukrývat se před sluncem od rána do večera za tlustou vrstvou krému, to už tak docela rozumné není. Připravujete se tak totiž i o to dobré, co nám slunce dává. A že toho není málo.
Tak krásné léto a Lets the sunshine in!