zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
Minerální makeup je trochu specifická záležitost. Svůj boom zažil před několika lety, kdy na něj přísahaly prakticky všechny značky dekorativní kosmetiky, ať už přírodní nebo konvenční. Mělo to své důvody. Sypký minerální makeup má mnoho nesporných výhod.
- Je opravdu čistý, jedna značka svého času dokonce používala slogan “Make-up, ve kterém můžete i spát”, dokonce ani konvenční značkám se nepovedlo nacpat do složení nějaké extrémní hnusy
- Vypadá přirozeně, protože ho lze nanést opravdu jen tenkou vrstvu
- Nanášení je dokonale blbuvzdorné - se správným štětcem se nalíčíte i potmě
- Odstíny lze mezi sebou libovolně míchat, takže si můžete vytvořit vlastní odstín
Minerální makeup používám už skoro deset let. Párkrát jsem sice na chvíli zběhla zpátky k tekutým, ale vždycky jen na chvíli a vrátila se zpátky k práškům. Jednak mám obecně ráda práškové věci, jednak perfektně vyhovuje mojí střídavě atopické pleti, protože můžu používat krém, jaký se mi zlíbí a nemusím se bát, že spolu s makeupem už to bude pro pleť příliš. V poslední době jsem používala kromě makeupu ZAO také Faran a Lily Lolo. Myslím, že každý má něco do sebe a že je rozhodně fajn mít všechny tři. Proč?
Lily Lolo - připadá mi ze všech nejvíc pigmentovaný, opravdu výborně kryje. Bez problémů zastoupí korektor, pokud použijeme správný štětec a krásně zakryje jakékoliv kožní problémy. Jedinou drobnou nevýhodou může pro někoho být, že přece jen trochu vysušuje a je tak vhodný spíše pro mastnější pleť, případně pro někoho, komu vyhovuje vyšší krytí.
Faran - to je takový mercedes mezi minerálními makeupy. Kromě klasických pigmentů obsahuje ještě pečující složky jako jojobový olej a esenciální olej z levandule. Díky tomu je velmi šetrný k dehydrované nebo suché pleti, je velmi jemný a krásně se nanáší. Dokonale splyne s pletí a vytvoří doslova druhou kůži. Krytí je dostatečné, pokud nejde o nějakou vyloženě problémovou záležitost, ale i v takovém případě se dá velmi pěkně navrstvit.
ZAO - poměrně čerstvá záležitost. Když pominu nádherné balení, které strčí do kapsy všechny makeupy, co jsem kdy měla, tak už na první vyzkoušení je ZAO trochu jiný. Jemnější, hladší, hedvábnější. Má to na svědomí velký podíl křemíku, který stojí za úspěchem takzvaných HD pudrů. Křemík je totiž naprosto dokonalá záležitost - je velmi jemný, vytváří na pleti úplně neviditelný závoj, dlouho vydrží a perfektně zmatňuje. V makeupu pak najdeme spoustu dalších skvělých věcí - baobabový olej, kakaový prášek, rýžový pudr nebo sezamový olej. Co se týče složení, je to rozhodně jeden z nejkomplexnějších a nejpropracovanějších minerálních makeupů, jaký jsem kdy potkala. Jeho jedinou - ale spornou - nevýhodou může být pro někoho ne úplně dostatečné krytí, protože pigmentace není tak výrazná, jak tomu občas u minerálních makeupů bývá. Na druhou stranu je to asi první minerální makeup, který je bez problémů použitelný i pro zralou pleť s vráskami, což je opravdu vzácný úkaz. Nikterak totiž vrásky nezvýrazní, naopak kontury a povrch pleti vyhladí a zjemní.
Minerální makeup možná už není takový kosmetický objev, jakým se na začátku jevil, rozhodně všichni nezahodili tekuté verze a nepřešli k minerálům. Nicméně je to skutečně velmi uživatelsky příjemný produkt, který v případě, že hledáme opravdu čistou dekorativku, která bude dostatečně pigmentovaná, funkční a přesto pro pleť lehká, zůstává prakticky jedinou volbou. Skvěle se pak osvědčí v případě akné, ekzémů či alergické kůže. V létě pleť dostatečně zmatní a nezatíží, v zimě dovolí jako podklad daleko hutnější krémy. Další body pak sbírá za to, že tvoří přirozenou ochranu před sluncem, protože většina minerálních makeupů má přirozeně faktor kolem spf 15, což je jako každodenní ochrana do našich končin naprosto ideální.