Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Živočišné látky a dekorativní kosmetika

Živočišné látky a dekorativní kosmetika Živočišné složky se nacházejí i v dekorativní kosmetice, ale není vůbec žádný problém je nahradit látkami rostlinného původu.
Jana Konečná
5,0 5
1

Živočišné látky a dekorativní kosmetika zdroj: shutterstock.com

V minulých dílech článku o živočišných látkách v kosmetice jsme si přiblížili tuky, vitaminy, včelí produkty a kosmetické složky z mléka. Informace o živočišných produktech se hodí nejen veganům, ale také všem lidem, kteří z jakéhokoliv důvodu nechtějí kosmetiku s živočišnými produkty používat, ať už jsou na ně alergičtí, nebo se jim to příčí. Dnešní díl je zaměřen na živočišné látky v dekorativní kosmetice. Řeknete si, že líčidla jsou vlastně nadbytečná a nemusí se vůbec používat a tím pádem je i zbytečné řešit nějaké živočišné látky, ale která žena by se nechtěla alespoň jednou za čas přikrášlit?

Přejít na sekci článku:

Karmín

Karmín zdroj: shutterstock.com

Karmín je rudý pigment, který se získává s vysušeného a rozemletého hmyzu červce nopálového. Získaný prášek se následně vysráží se síranem hlinitoamonným a výsledné barvivo se používá v potravinářském a kosmetickém průmyslu. V potravinářství jistě známe tohoto šarlatového broučka z kauzy s jogurty, na které si hodně z nás uvědomilo, co že se vlastně skrývá za označením „karmín“. V kosmetice se karmínový prášek přidává do rtěnek, tvářenek, pudrů nebo laků na nehty. Kromě etického hlediska je vhodné si jeho přítomnost v INCI kontrolovat i kvůli tomu, že se jedná o alergen. Karmín lze velmi snadno nahradit práškem z řepové šťávy nebo minerálními pigmenty.

Žlutý karoten

Žlutý karoten můžeme také nalézt ve složení pod názvem „lutein“. Používá se jako žluté barvivo do kosmetiky a při výrobě vitaminu A. Získává se z vaječných žloutků. Asi většina z nás ví, co stojí za vaječným průmyslem – slepice namačkané v malých klecích za příšerných hygienických podmínek, sloužící pouze jako stroje na výrobu vajec a po snížení produkce jdou stejně na porážku. Nemluvě o čerstvě vylíhlých kohoutcích, kteří vejce samozřejmě nesnášejí, vaječnému průmyslu jsou tudíž k ničemu a zabíjí se hned po narození. Žlutý karoten se dá místo vajec stejně tak dobře získat z mrkve, rajčat nebo květů pampelišek.

Guanin

Guanin se získává z šupin některých ryb, například sleďů. Dodává kosmetickým produktům měňavý perleťový lesk. Přidává se do laků na nehty, rtěnek, lesků na rty, očních stínů, třpytivého make-upu ale i šamponů. Kvůli třpytivému nebo perleťovému efektu v líčidlech nemusí umírat ryby a vyprazdňovat se oceány, lesk rybích šupin hravě zvládne také slída, která má třpytivý i perleťový efekt nebo umělé hedvábí.