Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Domácí péče o tělo snadno a rychle

zdroj:

Přinášíme vám recepty na výrobu tělového peelingu, oleje na tělo a domácí pasty na zuby. Jak si je snadno vyrobit doma a co na ně budete potřebovat?

Pokud chcete mít opravdovou jistotu, co vaše kosmetika obsahuje, a zároveň vám dělá radost tvořit vlastníma rukama, pojďte se pustit do domácí výroby produktů na tělo! Nechte se inspirovat našimi návody a časem možná přijdete s vlastním unikátním receptem na skvělou domácí péči o pleť nebo tělo. 

Nechte se hýčkat: 3 snadné tipy na výrobu domácí tělové péče

Domácí peeling na tělo

Odstraní odumřelé buňky z pokožky, prokrví ji a dodá jí zářivý vzhled. Domácí tělový peeling je navíc cenově výhodný. Jak si připravit jeho základní verzi na ruce a nohy? 

Co budete potřebovat? 

 • Mletou kávu, cukr krystal / himalájskou sůl
 • Skleněnou nebo plastovou nádobu
 • Rostlinný olej např. olivový / sprchový gel

Jak na to?

V připravené nádobě smíchejte kávu a /nebo cukr v poměru 2:1 s olivovým olejem nebo sprchovým gelem (například 2 PL cukru a 1 PL lžíce oleje). Olivový olej má hydratační účinky, díky kterým bývá například také častou složkou domácí masky na vlasy. Do peelingu jej použijte, pokud máte pokožku spíše sušší. Při sprchování naneste část směsi na tělo a krouživými pohyby masírujte. Nakonec opláchněte teplou vodou. Směs připravte před každým použitím čerstvou, aby se hrubé krystalky cukru v oleji či gelu nerozpustily.

Domácí pasta na zuby 

Oblíbenou ingrediencí v domácích zubních pastách bývá především kokosový olej, který snižuje počet bakterií v ústech, účinně čistí zuby, a navíc má bělící účinky. Připravte si bělící domácí pastu z kokosového oleje a dalších účinných ingrediencí!

Co budete potřebovat? 

 • Menší prázdnou uzavíratelnou skleněnou nádobku
 • Čajovou lžičku nebo míchátko
 • Suroviny na výrobu: kokosový olej, xylitol, stévie, jedlá soda, mletá skořice

Jak na to? 

Ve skleněné nádobce smíchejte: 

 • 4 ČL kokosového oleje
 • 1 ČL kurkumy
 • ½ ČL xylitolu
 • Špetku stévie
 • Špetku skořice

Recept obsahuje kromě kokosového oleje hned 2 druhy sladidel (xylitol se používá jako sladidlo, je možné ho vynechat), která dodají pastě příjemnější chuť, ale také zabraňují bakteriím a zubnímu plaku ulpívat na zubech. Dalším jejich benefitem je udržení neutrálního pH nebo pomoc při předcházení zubním kazům. Kurkuma podpoří bělící účinek oleje a skořice celou pastu nejen krásně ovoní, ale přispívá i svými protizánětlivými účinky

Domácí olej na tělo

Oleje na tělo vyživují a zvláčňují pokožku, takže vám v kosmetické výbavě určitě přijdou vhod. Jejich výhoda spočívá také v tom, že efektivně nesou vůni. Zakomponovat do nich tedy můžete různé bylinky, které v nich nechte týdny macerovat. Provoní vám smysly a uvolní tělo.

Co budete potřebovat? 

 • Větší skleněnou nádobu, například zavařovací lahev
 • Olej (za studena lisovaný bez výrazné vůně – například mandlový)
 • Vybranou bylinku (levanduli, tymián, meduňku nebo jinou dle výběru)
 • Sítko a trychtýř a lahvičku na hotový produkt

Jak na to?

Opláchněte vybrané bylinky vodou a nechte je vysušit. Vydezinfikujte sklenici, ve které je budete macerovat. Suché bylinky nadrťte a vložte do sklenice, zalijte vybraným olejem tak, aby byly bylinky ponořené. Macerace probíhá v řádech několika týdnů. Sklenici proto ukryjte na suché tmavé místo na alespoň 3 týdny a občas ji protřepte. Nakonec slijte obsah sklenice přes sítko za pomoci trychtýře do vybrané lahvičky, ve které budete tělový olej uchovávat. 

Tipy na další produkty 

Doma si můžete připravit většinu běžných kosmetických produktů, ať už je to tělové mléko nebo třeba domácí pleťová maska na akné. Začněte s výrobou produktu, který požíváte nejčastěji a časem se třeba propracujete i k dalším receptům.

Pro začátky s domácí výrobou doporučujeme článek s návodem Jak si doma připravit pleťový olej nebo DIY textilní masku. Tak jaký bude váš novým kosmetický DIY projekt