Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

3 × 3 o tonizaci pleti

3 × 3 o tonizaci pleti Tonizace pleti je často přehlíženým krokem, ale právě tonikum může za 100% účinky následné vyživující péče v podobě krémů a olejů.
Renata Ježková
5,0 5
4

3 × 3 o tonizaci pleti zdroj: istockphoto.com

Tonizace pleti je často dost podceňovaný krok, přestože právě tam často tkví rozdíl mezi tím, jestli následná péče funguje dobře, nebo ne. Tonikum by mělo následovat po odlíčení a čištění pleti a je potřeba zohlednit typ pleti a její potřeby. Přestože tonikum nebo pleťová voda vypadají nenápadně, tak správně vybrané dokáží posunout pleťovou péči na úplně jiný level. Jen je potřeba ho správně vybrat.

3 důvody, proč tonizovat pleť

1. Ošetří pleť po umytí

Ať čistíte pleť čímkoliv, tak vždy je po umytí mírně vysušená a křehčí. Čištění pleť připraví o část její ochranné vrstvy, takže je zranitelnější, ale zároveň velmi lačná přijmout výživné a pěsticí látky. Tonikum pak dodá pleti ztracenou vláhu a pokud zvolíte vhodné, tak je i prvním krokem v péči a výživě.

2. Stáhne póry

Čištění je efektivní pouze v případě, že jde trochu do hloubky a vyčistí částečně i nečistotu z pórů. Teplá voda a čisticí přípravky póry uvolní, ale často také rozšíří, takže nečistota z nich jde snáze ven. Ale rozšířené póry tady rozhodně nechceme, takže je fajn, když je něco zase stáhne, ideálně na ještě menší velikost než měly předtím.

3. Podpoří vstřebávání krému

I kdyby vám bylo všechno ostatní úplně jedno, tak jeden přínos tonizace je skutečně zásadní. Přírodní péče často obsahuje velké množství rostlinných olejů a másel, případně může být zcela bez vody (oleje, olejová séra, pleťová másla…). V takovém případě je použití tonika naprosto nezbytné, neboť oleje a másla je třeba nanášet na vlhkou pleť, aby se dobře vstřebaly a pleť využila vše, co pečující přípravky nabízí.

3 produkty, které rozhodně potřebujete

1. Hydrolát

Pod tajemně znějícím slovem se ukrývá jeden z největších pokladů přírodní kosmetiky. Hydrolát neboli květová voda je druhotný produkt při destilaci éterických olejů, a díky tomu nese podobné vlastnosti jako daný esenciální olej, jen v jemnější podobě. Často se proto hydrolátům přezdívá homeopatická aromaterapie, protože díky své jemnosti jsou vhodné i pro ty nejmenší děti. Jako tonikum je pak vhodné zvolit hydrolát, který nejlépe odpovídá tomu, co vaše pleť potřebuje. Pokud používáte péči s éterickými oleji, tak shodný hydrolát ještě podpoří jejich účinek. Naprosto univerzálním je hydrolát růžový, který po růžích i intenzivně voní. Což ale není pravidlo, většina hydrolátů voní úplně jinak než daný éterický olej, takže se skutečně vyplatí vybírat spíše podle účinku.

2. Adstringentní tonikum

Adstringentní tonikum potřebujete hlavně v případě, že máte smíšenou či mastnou pleť s rozšířenými póry. Adstrigentní tonikum je totiž stáhne, a díky tomu se pak póry daleko méně zanášejí. Při pravidelném používání je pak vidět velmi znatelný rozdíl - pleť je jemnější, čistší a s méně viditelnými póry.

3. Koloidní zlato

Není všechno zlato, co se třpytí a je i zlato, co se netřpytí. Jako třeba to koloidní. Ale to vůbec nevadí, protože třpytit se budete vy, jelikož koloidní zlato má skvělé účinky na pleť, kterou regeneruje, projasňuje a ozdravuje. Lze používat samostatně jako tonikum nebo případně smíchat s nějakým hydrolátem a připravit si tak péči na míru.

3 věci, které jste o tonizaci pleti (možná) nevěděli

1. Tonikum zlepší tonus

Tonikum je téměř synonymem pro pleťovou vodu, ale mělo by toho přece jen umět trochu více, hlavně v oblasti výživy. Slovo tonus pochází ze starořečtiny a znamená napětí ve smyslu elasticity. A elasticita pleti je jedna z věcí, která činí pleť mladou a krásnou a právě dobře vybrané tonikum toho pomůže dosáhnout. Pleť je totiž často suchá a křehká právě proto, že nedostatečně vstřebává živiny, které se jí snažíme péčí dodat, a tonikum nám v tom dokáže hodně pomoci.

2. Micelárka není tonikum

Tolik populární micelární vody se často používají k tonizaci, což ale není úplně ideální. Micelárka je totiž slabý mycí roztok, slouží primárně k čištění pleti a to, že se nemusí smývat, z ní pořád nedělá tonikum. Proto se toho nebojte a klidně použijte tonikum i po micelární vodě, ideální jsou k tomuto účelu právě hydroláty.

3. Inspirace z Asie - gelová tonika

Asie nám už darovala BB krémy, černé a plátýnkové masky a pomalu se k nám plíží její další vynález - gelové tonikum. Pokud jste zastánce minimalistické péče o pleť, tak to asi nebude nic pro vás, ovšem pokud péči rádi vrstvíte nebo na noc nepoužíváte krém, tak by vás oslovit mohlo. Jemný a lehký gelík se téměř okamžitě vpije do pleti, kterou zvláční a vyživí. Výhodou oproti klasické formě tonika může být lepší vstřebatelnost, kdy pleť přijme více prospěšných látek. Další výhodu pak je, že nevzniká žádný zbytečný odpad, neboť nepotřebujete tamponek, který u běžné pleťové vody velkou část vsákne, takže zbytečně plýtváte i produktem.