Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

3 vzkazy, které vám říká vaše pleť

3 vzkazy, které vám říká vaše pleť Rozpoznejte signály, pomocí kterých s vámi komunikuje pleť a dopřejte jí odpovídající péči.
Barbora Křížová
4,6 5
26

3 vzkazy, které vám říká vaše pleť zdroj: unsplash.com

Naše tělo s námi každý den hovoří prostřednictvím signálů, o kterých si myslí, že budou nejlépe prezentovat vzkaz, který se nám snaží sdělit. Je už na nás, jestli se tímto jazykem naučíme mluvit nebo ne. Je to proces, někdy radostný, někdy složitý. I já se tímto jazykem učím mluvit. Nedávno jsem konečně pochopila, co mi sděluje moje pleť. Možná, že se v tom najdete. A možná, že taky ne.

1. FÁZE – NIC

Vlastně jsem se spoustu let o pleť nestarala. Měla jsem pocit, že když jí nechám absolutní svobodu a budu ji co nejméně drancovat a zatěžovat, že jí bude nejlépe. Sama se bude rozvíjet a regenerovat a obě tak budeme nejšťastnější. Jenže moje pleť vysílala signály, které tak rozhodně nehovořily. Měla jsem ucpané póry a pleť nejasnou, bez života. Strašně dlouho mi trvalo, než jsem si přiznala, že bez péče to nejde a že dělám něco špatně. Pleť potřebuje pravidelné opečovávání, aby vypadala hezky. Obzvlášť, když žijete ve městě klasickým denním shonem a ne někde mezi horami u průzračné bystřiny a čerstvého vánku, který vám vdýchne život už sám o sobě. Víte, na čem jsem si to definitivně uvědomila? Na botách.

Koupila jsem si totiž boty. Kožené. Nosila jsem je často a přetírala je hadříkem. Vypadaly krásně, ráda jsem je nosila. Nepřišlo mi důležité používat ještě nějaký krém, protože vypadaly dobře. Až jednou začaly samozřejmě vykazovat jisté známky únavy a já nastoupila se zvýšenou péčí. Myslela jsem si, že je na to pravá chvíle, že teď to boty začaly potřebovat. Koupila jsem krémy a speciální šampony, jenže se mi na botách nedařilo vyleštit ten punc krásy a svěžesti, jakou jsem očekávala. Povrchová vada materiálu totiž zraje dlouhou dobu uvnitř, než se nakonec projeví i navenek. A jakmile to jednou došlo do určité fáze, těžko jsem to strhávala nazpátek. Bylo to nepříjemné, ale bylo třeba si přiznat, že jsem něco dělala špatně a příště na to jít lépe. Až časem jsem si koupila další boty. Opět kožené.

Řekla jsem si, že o tyhle se budu starat už od začátku, i když to vlastně nebudou potřebovat. A ano, ty boty pořád vypadají dobře a mně došlo, že o kůži je třeba se starat včas a adekvátním způsobem, protože jen tak bude moct být zdravá a při síle. Novou pleť si na rozdíl od bot nekoupím. Nabyté moudro jsem aplikovala i na svou pleť.

2. FÁZE – PÉČE, ALE PŘEHNANÁ

Objevila jsem čisticí gel. Takový ten na denní použití s jemnými mikroperličkami. Neptejte se na značku. Dřív jsem ho používala jen jednou týdně. Pleť se mi po něm vždycky rozzářila a chvíli vypadala dobře. Líbilo se mi to. Chtěla jsem, aby tak moje pleť vypadala častěji a tak jsem ho začala používat každý den. Fungovalo to. Moje pleť byla čistší, jasnější a já spokojená. K tomu jsem si v drogerii kupovala nějaký pleťový krém. Vybírala jsem, ale způsobem, který nebyl adekvátní. Trochu jsem studovala složení, trochu jsem se zajímala o to, co ten krém dělá, ale v zásadě jsem nebrala v potaz svůj typ pleti a vzhledem k nedostatku času jsem si pak prostě něco koupila. Měsíce plynuly a moje pleť se začala měnit.

Nevím, jestli jsem měla smíšenou pleť vždycky a jen jsem to umocnila svými intervencemi, ale začala jsem mít mastnou T – zónu. Hlavně na nose se mi během dne začaly dělat takové malé krupičky. Pleť byla čistá, ale hrozně se mastila a na tvářích se mi objevily velké rozšířené póry. Vzhledem k tomu, že mám pleť (i vlasy) obecně dehydratovanou, byl to pro mě zvláštní jev. Představila bych si, že v takovém případě bych póry stáhla na minimum, aby zbytková vláha neunikala, a ne, že je otevřu dokořán. Nechápala jsem směr, kterým se to celé ubíralo, a dumala, na jaký kořen jsem to kde zapomněla.

Víte, lidské tělo je úžasně chytré a vynalézavé. Nikdy nečiní nic bezdůvodně a hlavně, žádná opatření neslouží k jeho destrukci, ale naopak k zachování či navrácení zdraví. I když se nám to nemusí zdát a signály si vyložíme určitým způsobem, na základní úrovni si můžeme být jisti, že naše tělo právě teď dělá maximum pro to, aby mu bylo dobře. Má spoustu mechanismů, kterými se může bránit ve chvíli, když je prostředí či naše péče nevyhovující, a pokud mu postavíme do cesty další klacek, znovu a znovu si bude nacházet jiné způsoby, jak si pomoci. Bude to dělat neúnavně tak dlouho, dokud se konečně neťukneme do nosu a nepochopíme, o co celou tu dobu šlo.

Proto vyložit si mastící se pleť a rozšířené póry jako pleťový nedostatek, který je potřeba zlikvidovat, by byla přímá cesta do pleťového kolečka, které by se roztočilo zběsilým způsobem. Základní otázka byla, proč se ta pleť mastí? Co mi tím chce říct? Je zvláštní, že u zvířat chápeme spoustu zákonitostí, které jako by v lidském případě najednou zprůhledněly a my nevíme, která bije. I zvířata přece používají tělesný tuk k ochraně své srsti. Proč to u lidské kůže nevnímáme stejně? Tuk byl použit jako bariéra. Moje pleť se potřebovala něčím chránit a nejlepší prostředek, který na to měla, byl právě tuk. Chránila se tak před mou péčí, která byla sice myšlena dobře, ale prováděna špatným způsobem. Chemické čisticí gely, pěny a peelingy dlouhodobě vysušují pleť. Peelingy jsou navíc důvodem, proč se při jejich častém používání dělají rozšířené póry. Takže zase bylo všechno jinak a co dál, říkala jsem si.

3. FÁZE - KONVERGUJI K ROVNOVÁZE

Tu a tam mi vesmír poslal informaci o oleji. Jednou to byl článek, pak video, jindy utrousené slovíčko. Olej...Chvíli trvalo, než se mi to usadilo v hlavě. Ve chvíli, kdy jsem to zkusila, bylo všechno jinak. Puzzle do sebe zapadly. Nezkusila jsem nic lepšího. Čištění pleti olejem je účinné a šetrné. A proč funguje? Olej v pleti spolu s nečistotami se dobře rozpustí něčím podobným – olejem. Pár minut si masírujete obličej a pak vše setřete namočeným teplým ručníkem. Na tváři vám nezůstane vůbec nic, žádný mastný film a ani nečistoty. Vaše pleť bude zářit. Občas se mi stane, že se mi olej při masírování vcucne a já si ho musím znovu nanést. Pleť si při proceduře vezme potřebné živiny a vitaminy, zbytek vyhodí, což je jeden z velkých plusů čištění olejem. Další výhodou je, že svou pleť nezatěžujete ani jednou jedinou chemikálií či konzervanty navíc, které jsou z dlouhodobého hlediska příčinou vrásek. Konzervant nepůsobí jen na přípravek, který jaksi „umrtvuje“, ale i na pleť, která pak ztratí přirozenou schopnost obnovy, což pak logicky vede ke staře vypadající pleti a vráskám.

Čištění olejem se hodí pro každou pleť, i tu mastnou a problematickou. Hned vám povím proč. Jde o způsob, jakým se svojí pletí komunikujete. Tím, že ji čistíte oleji, jí nedáváte signál „vysušila jsem tě, nezbývá ti nic jiného, než se zmastit“. Sama jsem to na sobě vypozorovala. Moje mastná T – zóna se mastí o mnoho méně, žádné krupičky, a pleť je vláčná jako nikdy se žádným krémem. Rozšířené póry taky ustoupily, protože je denně nedrancuji a neroztahuji peelingem.

Nejvhodnější na takové čištění je ricinový olej. Je nekomedogenní a hustý. Doplnit takovou směs můžete jakýmkoliv olejem, který vám osobně dělá dobře. A čím jsem to zakončila? Čistým aloe vera gelem na hydrataci a dětským hutnějším zklidňujícím krémem na obličej, který tu hydrataci umí udržet. Zdá se vám to všechno jako nesmysl? Moje pleť říká něco jiného.