Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak doma využít esenciální olej pomeranč?

Jak doma využít esenciální olej pomeranč? Éterický olej pomeranč se skvěle hodí do zimního období. Vyzkoušejte naše tipy na výrobu domácího tělového másla, parfému nebo koule do koupele!
Pavlína Klaudová
5,0 5
5

Jak doma využít esenciální olej pomeranč? zdroj: pixabay.com

Víte, že existují dva druhy pomeranče? Sladký a hořký. Z hořkého pochází neroli (květy) a petitgrain (éterický olej z listů). My se podíváme na krásně šťavnatý, zářivý a hlavně sladký pomeranč, který je jedním z nejoblíbenějších citrusů vůbec. Najdeme ho jak v letních, tak podzimních a zimních vůních, v kterých je schopný velmi dobře rozehnat chmury z krátkých a temných dnů. Během zimy a vlivem nedostatku denního světla vnímáme, že jsme unavenější. Aby také ne, vždyť po náročném létu, které nám dalo zabrat svými vysokými teplotami, se není co divit, že naše tělo volá po odpočinku a dává nám najevo, abychom zpomalili.

Energie, která odešla s posledními hřejivými paprsky, je nutná opět doplnit. Proto se tak rádi v chladných měsících halíme do teplé oranžové nebo žluté, abychom si aspoň trochu zachránili pár hřejivých chvilek. A také saháme po krásných, teplých, voňavých kombinacích dřevin, travin, koření a citrusů. Chceme si zpříjemnit čas po návratu ze zimní procházky něčím krásným a nos potěšujícím. Pomeranč je určitě to pravé, co nám pomůže vykouzlit hezkou atmosféru u nás doma. V tomto období se ho nemusíme bát, ani co se týče fotosenzibility. Je tak přímo ideální do parfémů, které nás budou provázet skrze zamračené dny.

V kosmetice je pomeranč oblíbený jako přísada do mýdel, tělových mlék, krémů proti stárnutí pleti, osvěžovačů pokojů, deodorantů a vůní. Získává se parovodní destilací z kůry plodu pomerančovníku čínského, botanický název pro něj je Citrus sinensis. Hlavními složkami tohoto oleje jsou alfa-pinen, citronellal, geranial, sabinen, myrcen, limonen, linalool a neral. Ve směsi dobře reaguje s ostatními citrusy, neroli, skořicí, vetiverem, kadidlem, zázvorem, hřebíčkem, vanilkou, černým pepřem, santalem, rozmarýnem.

A jak jej lze v kosmetice využít? Vyzkoušejte naše 3 tipy na výrobu vlastního tělového másla, parfému a koule do koupele!

Tělové máslo z kokosového oleje a pomeranče

Ingredience

 • ½ šálku kokosového oleje
 • 1½ lžíce bambuckého másla
 • 2 kapky oleje ze sladkých mandlí
 • 25 kapek éterického oleje pomeranč
 • středně velká skleněná mísa
 • elektrický ruční mixér
 • gumová stěrka
 • sklenice s víkem

 

Postup

Ve středně velké míse smíchejte kokosový olej, bambucké máslo a olej ze sladkých mandlí. Míchejte ingredience několik minut ručním mixérem, než se dobře spojí, pak přidejte pomerančovou silici. Následně míchejte ještě 5-7 minut, dokud nebude směs načechraná. Setřete tělové máslo pomocí gumové stěrky a nandejte ho do sklenice.

Parfém s pomerančem

Ingredience

 • 20 ml jojobového oleje
 • 50 kapek esenciálního oleje (sladký pomeranč, grapefruit, máta peprná a levandule nebo heřmánek (každý nemá vůni heřmánku zrovna rád), poměr dle toho, jak vám co voní, s mátou musíme opatrně, do parfému jí dáme nejvíce dvě kapky).

 

Pomerančové bomby do koupele

Ingredience

 • 2 šálky jedlé sody
 • 1 šálek kyseliny citronové
 • 2 lžíce vody
 • 30 kapek pomerančového éterického oleje

Můžete přidat ještě 2 lžíce kaolinu (bílý jíl), ale není nezbytný, stejně jako někdo používá do směsi epsomskou sůl (půl šálku) nebo kukuřičný škrob.

Postup

Smíchejte spolu v misce jedlou sodu a kyselinu citronovou. V další misce pak vodu a éterický olej. Pomalu přidávejte směs vody a esence do suchých ingrediencí a tvořte kuličky. Nechejte schnout 12 hodin. Směs můžete také natlačit do tvořítka.

Související produkt
Pomeranč esenciální olej 10 ml
Saloos / 80 Kč
Éterický olej z pomeranče přináší dlouhodobé osvěžení a účinně neutralizuje veškeré nepříjemné pachy. Dodává energii a pomáhá při únavě, úzkosti či nechutenství.
Detail produktu