Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Chia olej do kuchyně i pro výživu pleti

Chia olej do kuchyně i pro výživu pleti Chia semínka jsou skvělá do kuchyně, ale už jste zkusili chia olej? Je to kosmetická bomba.
Pavlína Klaudová
5,0 5
3

Chia olej do kuchyně i pro výživu pleti zdroj: unsplash.com

Chia rostlinný olej není jenom nějaký olej, je to superolej. Je to skvělý zdroj energie, antioxidant, který dodává přirozené zdraví našemu tělu i pleti. Cení si ho sportovci, vegani, ale také všichni ti, kteří se zajímají o zdravou stravu. Je součástí raw kuchyně, dá se použít na mnoho různých způsobů. Jeho rostoucí obliba na poli kulinářství i kosmetiky z něho dělá zajímavou alternativu k běžným, doposud používaným rostlinným olejům.

Chia semínka

Chia semínka jsou nedílnou součástí zdravého jídelníčku. Jsou malá, nenápadná, bílo-černá, plná živin a antioxidantů. Tvoří po namočení úžasnou gelovitou strukturu, lze je připravovat na sladko ve formě pudinku. Vegani je mohou ve slizovité formě využít do pečení místo vajíčka. Chia, která je známá také jako Šalvěj hispánská (Salvia hispanica), patří do čeledi hluchavkovitých a je příbuzná máty. Byla nejprve pěstována v Mexiku jako součást tradiční aztécké a mayské kultury. Aztékové používali chia semínka pro výrobu rostlinného oleje a mouky. V mayském jazyce je slovo „chia" výraz pro sílu. Chia semena byla brána hlavně jako zdroj energie. 28g chia semínek poskytuje tělu 4,4 g bílkovin, vlákninu, vitamíny a minerální látky. Fungují jako antioxidanty, zlepšují vytrvalostní schopnosti u sportovců.

Sto gramů chia semínek neobsahuje žádný cholesterol, 486 kalorií, 16 gramů bílkovin, 30 gramů tuku, 43 gramů uhlohydrátů a 37 gramů vlákniny, 630 mg vápníku, 948 mg fosforu, 160 mg draslíku, 19 mg sodíku a 3,5 mg zinku. Semena chia jsou také bohaté na vitamíny, jako je vitamin C, thiamin, riboflavin, niacin a vitamin E. Jedna polévková lžíce chia semínek obsahuje 5g vlákniny a 2g bílkovin. Ještě daleko výživnější než semínka samotná je chia olej, který obsahuje až 55% mastné kyseliny omega 3, 18% mastné kyseliny omega 6, 6% mastné kyseliny omega 9 a 10% nasycených tuků.

Chia olej jako kuchyňský pomocník

Chia rostlinný olej se získává lisováním ze semínek chia, je bohatý na esenciální mastné kyseliny omega-3 a omega-6, i na antioxidanty tokoferoly. Je to na oxidanty nejbohatší rostlinný olej. Může se řadit mezi tzv. superpotraviny. Má jemnou chuť a vůni, používá se ve studené kuchyni hlavně do salátů a k vytvoření krémovité struktury různých druhů těst např. do sušenek a veganských smetan, ale také do studených zeleninových polévek. Je to olej, který se může přidávat prakticky kdekoli, aniž by výrazněji ovlivnil výslednou chuť jídla. Je ale citlivý na teplo, proto ho nelze používat na smažení, vaření a pečení.

Chia olej jako zdravotní bomba

Díky antibakteriální a antioxidační aktivitě je chia rostlinný olej ceněný jako výborný potravinový doplněk. Je sice bohatý na kalorie, v jedné polévkové lžíci se jich skrývá 120 a poskytuje tělu podstatné množství vlákniny. Neobsahuje cholesterol, sodík a najdeme v něm pouze stopové množství trans mastných kyselin. Většina tuků, které tento olej obsahuje, jsou polynenasycené mastné kyseliny, nejdominantnější zastoupení v něm má kyselina alfa-linolenová. Alfa-linolenová kyselina je typ mastné kyseliny omega-3, která výrazně podporuje celkové zdraví člověka, má pozitivní vliv na mozkové funkce, zlepšuje paměť, snižuje pocity únavy a depresí, podporuje cirkulaci krve v těle. Chia rostlinný olej je výbornou alternativou pro ty, kteří nemohou získat tento typ mastné kyseliny z ryb nebo masa. Je doporučovaný pro vegany nebo lidi s alergiemi na mořské plody.

Zařazení chia rostlinného oleje do stravy pomáhá eliminovat sklony k vysoušení pokožky, chrání před kardiovaskulárními chorobami, snižuje bolesti kloubů a působí jako mírná prevence proti nemocem pohybového aparátu. Chia rostlinný olej je výborným stimulantem celkové imunity, chrání tělo před vznikem patogenů, zlepšuje funkce jater a mírní zánětlivá onemocnění. Je vhodný pro lidi s bezlepkovou dietou, pomáhá regulovat hodnoty inzulínu v krvi, snižuje krevní tlak, může být cenným zdrojem živin pro těhotné a kojící ženy. Používáním chia oleje v kuchyni doplníte do těla hravě minerály jako draslík, železo, fosfor, mangan, vitamin B, zinek a hořčík, které jsou důležité pro správné fungování centrálního nervového systému a svalů. Lze jím mírnit zvýšenou nervosvalovou dráždivost a sklony ke křečím. Chia olej také napomáhá dobrému a pravidelnému trávení.

Chia olej pro krásu

Chia rostlinný olej má hojné využití v minimalistické kosmetice. Dokáže výborně udržet hydrataci pleti tím, že snižuje transdermální ztrátu vody. Zjemňuje pokožku, jako antioxidant působí proti volným radikálům, podporuje vznik nových kožních buněk, snižuje známky stárnutí. Zpevňuje, zlepšuje ochrannou bariéru kůže, podporuje její jemnou texturu. Snižuje viditelnost pigmentových skvrn, pomáhá vytvářet kolagen, je skvělý i pro ošetření unavených vlasů, zlepšuje jejich růst a brání vypadávání. Díky protizánětlivé aktivitě je chia olej vhodný také pro ty, kteří mají sklony ke kožním infekcím a podráždění nebo přílišnému vysoušení pokožky. Zklidňuje a brání rozvoji zánětlivých ložisek. Pomáhá snižovat chronické svědění. Chia olej vykazuje dobrou vstřebatelnost a nezanechává dlouhý pocit mastnoty. Může pohodlně a plnohodnotně nahradit hustý arganový olej. Díky obsahu vitaminu C, E a zinku napomáhá hojení poraněné a popraskané pokožky, je ideální např. pro ošetření bolavých, popraskaných nohou.