zdroj: pixabay.com
Přestože většinou dávám přednost už hotovým pleťovým maskám, protože je to prostě rychlejší, čas od času si něco umíchám i sama. Líbí se mi ten alchymistický rozměr a hlavně to, že mám skutečně čerstvou masku hned k použití a není jí zbytečně mnoho. Nejraději takto experimentuji se zeleným jílem. Ale ten je teď v zimě pro moji citlivou pleť trochu moc vysušující a to i v případě, že přidávám rostlinné oleje. Ale objevila jsem skvělou náhradu, díky které se nemusím strašidelně zeleného obličeje vzdát ani v zimě.
Zelený ječmen jako potravina
Už od podzimu na mě z kuchyně významně pomrkává velké balení mladého ječmene. Všichni víme, jak je strašně zdravý. Mnozí na něj přísahají jako na všelék, který vás uchrání před každou známou i neznámou nemocí. Já to, bohužel, nemohu potvrdit ani vyvrátit. Asi jsem divná, ale prostě mi nechutná. Nechutná mi tak moc, že raději riskuji ty nemoci (teda neriskuji, protože jím pravidelně reishi, ale i tak…). Netvrďte mi, že se dá zamíchat do smoothie nebo jogurtu a není pak cítit. Když jde o ječmen, jsem jako policejní pes vycvičený na drogy - objevím ho všude.
Zelený ječmen v kosmetice
Ale bylo mi to líto, protože takový přehled vitamínů, minerálů, aminokyselin a kdoví čeho ještě se jen tak nevidí. Ale když nejde Mohamed k hoře… musíte ten ječmen dostat do těla jinak. A když ne do těla, tak aspoň na tělo, že? To, že je plný antioxidantů, z něj totiž dělá skvělý anti-aging produkt. Navíc působí mírně protizánětlivě, což se vždycky hodí, ať už akné máte nebo se ho jen bojíte. A ta barva navíc připomíná jaro, na které už opravdu netrpělivě čekám. Začala jsem ho tedy používat jako základ domácích pleťových masek. A najednou jsme byli kamarádi. :-)
Zelený ječmen má velkou výhodu v tom, že je skutečně velmi variabilní. Každá pleť a každý problém u něj najde svoje řešení. Podle použitých ingrediencí dostanete přesně ten typ masky, jaký zrovna vaše pleť potřebuje. Já jsem si nejvíc oblíbila tyto dvě:
-
Zelený ječmen s medem
Nic víc. Sice je to dost upatlané a je potřeba namíchat tak, aby vám jedovatě zelený med neodkapával z obličeje, ale výsledek stojí za to. Spojíte totiž dvě z nejnabitějších surovin a pleť se vám za to odvděčí. Nanášejte na čistou pleť a nechte působit cca 20 minut, ale ani delší působení nevadí, pokud nemáte problém s medem. A zbytek můžete klidně sníst. ;-)
-
Zelený ječmen v ovesné kaši
Další velmi jednoduchá, ale moc efektní varianta. Zelený ječmen, ovesné otruby a kefír. Umíchejte na hustou, opravdu hustou kaši (jinak to bude stékat dolů). Naneste na čistou pleť a nechte působit, dokud maska mírně nezaschne. Když je ještě tak akorát vlhká, jemně krouživými pohyby promasírujte obličej. Ovesné otruby mají jemný peelingový efekt a dokončí to, co začaly kyseliny v kefíru - odstranění starých buněk a projasnění pleti. Díky zelenému ječmenu je pleť nabitá vitamíny a sametově heboučká.
V každém případě je vhodné pleť ještě dočistit nějakou jemnou pleťovou vodou nebo hydrolátem, protože trochu chlorofylu možná na obličeji přetrvá i po smytí masky. Ale i tak to stojí za to. Takže jestli jste stále váhali, jestli zelený ječmen zkusit, tak mu určitě dejte šanci. Když ne jako superpotravině, tak alespoň v kosmetice.