Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak správně na denní a noční pleťovou péči?

zdroj:

Většina z nás pečuje o pleť večer, ale už jen málo lidí ví, že čištění a následná péče o pleť ráno po probuzení, je minimálně stejně tak důležité. Je ale třeba dbát na to, že to, co pleť potřebuje ráno po probuzení nemusí být nutně to samé, co bude potřebovat večer před spaním. 

Čištění je základ

Pro pokožku je noc velmi důležitá část z celého dne: v noci se potí a vylučuje ze sebe toxiny. Každou noc čistí a zbavuje se všech nechtěných či už nepotřebných látek, které pak ráno ulpívají na povrchu naší pleti. Proto je velice důležité pleť vyčistit ještě předtím, než budeme nanášet produkty z naší denní rutiny. 

Jen si vzpomeňme, jak míváme ráno mastnější čelo, i když třeba normálně trpíme spíš na suchou pleť.. pomocí kožního mazu tělo vylučuje nechtěné látky a nečistoty z těla ven. Na nás už pak je jestli snahy našeho těla o čistou pleť využijeme nebo přijde vniveč. Protože když na takto “mastnou” pleť začneme rovnou nanášet další produkty, náš obličej nám za to určitě nepoděkuje.

Jak vypadá dokonalá ranní rutina?

  1. Začneme opláchnutím obličeje vlažnou vodou - ne příliš studenou, ta způsobí stažení pórů, což před čištěním nechceme
  2. Následně použijeme čistící gel, pěnu či jiný, ideálně oplachový přípravek, u kterého není třeba používat odličovací tamponky, které mají tendence dráždit pleť. Zkuste například čistící krémovou pěnu od značky Mossa - pleť důkladně vyčistí, projasní, ale nevysušuje.
  3. Po čištění pleť opláchneme studenou vodou a otřeme do ručníku, který máme vyhrazený pouze na obličej. Následně můžeme použít tonikum nebo místo něj přestříknout obličej květinovou vodou. Ideální je například růžová, ale skvěle fungují i jiné. Zkuste třeba ranní mist od značky Uoga Uoga - kombinace růžové vody, extraktu z brusinky a aloe vera. 
  4. Jako první na čistou pleť naneseme hydratační sérum, které vybíráme pečlivě tak, aby se dobře sneslo s následným krémem. Sérum nanášíme rovnoměrně prsty po celém obličeji.
  5. Následně krém rozpracujeme buď též prsty nebo si můžeme pomoci gua sha destičkou či válečkem pro lepší vstřebatelnost a cirkulaci krve. Díky tomu pak pleť není napjatá a působí šťavnatě. 
  6. Na hydratovanou pleť naneseme krém s SPF a to nejen v letních měsících, ale během celého roku. Můžeme i zvolit hydratační krém, kterém už dostatečnou ochranu proti slunci obsahuje. Například hydratační krém od značky Nourish London.
  7. Jako poslední krok aplikujeme make-up podle typu naší pleti. Sypký je ideální na mastné typy pleti, krémové na sušší pleť. Během roku se samozřejmě potřeby naší pokožky mění.

V čem se liší denní a noční péče?

Ač by se mohlo na první pohled zdát, že ranní a večerní rutina jsou stejné, není tomu tak. Zatímco ráno se soustředíme na to, aby se pleť probudila, osvěžila a připravila na celodenní líčení a pobyt venku, večer dbáme na hloubkové čištění, výživu a přípravu na noc. Hlavní úkol pleti v noci je odpočinek a regenerace. Na večer tedy aplikujeme výživnější produkty. Nemusíme se bát, pleť je vstřebá snáze než přes den. Dalším jejím úkolem je také vylučování látek, které už pleť nepotřebuje. Proto je po regeneraci v noci, pleť ráno důkladně umýt a dodat hydrataci.

Jednotlivé kroky noční pleťové rutiny

Ať už jsme zvyklé nosit větší vrstvu líčidel či více krycí / hutnější produkty, nebo máme za sebou pár hodin ve večerním líčení, doporučujeme začít použitím odličovače na bázi oleje, který s make-upem velmi dobře splyne, začne ho rozpouštět a jde tak lépe dolů. 

  1. Prvním krokem je čištění pleti. K tomu jsou ideální oplachové přípravky, u kterých není třeba používat odličovací tamponky stejně tak, jako tomu bylo u ranní rutiny. Například čistící pěny, gely nebo mléka podle typu vaší pleti. Pokud nosíte pouze lehký denní make-up (nebo vůbec žádný) pleť není třeba odličovat, na řadě je rovnou čištění.
  2. Po odlíčení a čištění opláchneme obličej vlažnou vodou a necháme pleť vlhkou, (případně necháme chvíli napařit v ručníku namočeným v horké vodě) pro následnou exfoliaci. Exfoliaci - neboli peeling - doporučujeme provádět dle potřeby a typu pleti jedenkrát do týdne - až dvou.  U mastnějších typů jedno týdně, u citlivější jednou za 14 dní. Po odstranění nepotřebných pleťových buněk jemnou masáží peelingem pleť opláchneme, otřeme do ručníku, který máme vyčleněný pouze na obličej.
  3. Následně můžeme použít květinovou vodu a začít nanášet noční výživu. Doporučujeme používat na noc (a pak případně během celé zimy) o něco výživnější produkty, místo lehkých hydratačních, které používáme ráno. Pleť bude tak po odpočinku krásně vyživená a dostane se jí potřebné péče. 
  4. Můžeme tedy sáhnout po olejovém séru s retinolem, nočním výživném krému a bohatém krému na oční okolí. Vše samozřejmě záleží na typu vaší pokožky. Pokud je vaše pleť velmi suchá, je potřeba její výživě věnovat náležitou pozornost. Pokud je mastnější, všimnete si toho tak, že všechny produkty dostatečně nevstřebá. Podle toho je tedy třeba rutinu upravit.